106 komitetów wyborczych chce wystawić swoich kandydatów do parlamentu, z czego ponad 90 do Senatu. O godz. 16.15 minął termin składania zawiadomień do PKW.
Obecnie trwają ostatnie prace związane z przyjmowaniem tych dokumentów, czyli badaniem ich zgodności z ustawą. Przynajmniej trzy komitety wyborcze zostaną wezwane do usunięcia wady. - W przypadku jednego z nich, nazwa komitetu wyborczego jest tożsama z nazwą stowarzyszenia figurującego w Krajowym Rejestrze Sądowym - wyjaśnił sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Komitet Wyborczy Wyborców Dom Ojczysty ma pięć dni na poprawki.
W przypadku dwóch pozostałych komitetów jeden ma wadę polegającą na braku sześciu podpisów osób, które utworzyły komitet, drugi natomiast błędnie wpisał numer PESEL jednego z założycieli komitetu.
Wyborca podpisuje poparcie dla konkretnej listy
Komitety mają teraz czas do 30 sierpnia na rejestrację list wyborczych. - Każdy komitet wyborczy, którego zawiadomienie zostało przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą, jeżeli chce uczestniczyć w wyborach, musi zgłosić do 30 sierpnia, do północy, we właściwej Okręgowej Komisji Wyborczej, kandydatów na posłów lub senatorów - powiedział Czaplicki.
Sekretarz PKW przypomniał jednocześnie o warunkach zbiórki podpisów. - Wyborca podpisuje poparcie dla konkretnej listy kandydatów, czyli z konkretnymi nazwiskami kandydatów, w konkretnym okręgu wyborczym, inaczej byłoby to oczywiście podpisywanie w ciemno, a do tego ustawodawca nie dopuszcza - podkreślił.
Przyznał jednocześnie, że PKW nie ma możliwości zweryfikowania, które podpisy zostały złożone pod faktycznymi listami kandydatów, a które in blanco. - Niewątpliwie jest to naruszenie prawa, aczkolwiek można mówić, że sankcji w tym wypadku nie można zastosować - zaznaczył.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24