TVN24 | Polska

"Skromny chłopiec z Wadowic", który stał się "jedną z najważniejszych postaci XX wieku"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/pm
Źródło:
PAP
Setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła IITVN24
wideo 2/2
TVN24Setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II

W poniedziałek przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II, papieża w latach 1978-2005. "Był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Jego nauczanie oraz osobiste świadectwo życia wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie" - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, który urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Papieżem został 16 października 1978 r. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent: Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku

W związku z tym, w niedzielę w wielu polskich miastach rozpoczęły się uroczystości upamiętniające. Papieża Polaka wspominano między innymi podczas mszy na Jasnej Górze. - W setną rocznicę urodzin papieża Polaka przypominamy sobie nie tylko niezwykłą postać, ale nade wszystko przypominamy wielkiego świadka wiary, człowieka, który swoim życiem i posługą zmienił oblicze świata - mówił w homilii generał zakonu paulinów ojciec Arnold Chrapkowski.

Do uczestników niedzielnych uroczystości na Jasnej Górze napisał prezydent Andrzej Duda. "Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, gdzie u progu swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył samego siebie Matce Bożej Jasnogórskiej i gdzie później wielokrotnie pielgrzymował, odwiedzając ojczyznę" - napisał prezydent.

"Był jedną z najważniejszych postaci XX w. Jego nauczanie oraz osobiste świadectwo życia wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie, nadal są inspiracją dla wielu inicjatyw religijnych, społecznych, naukowych i kulturalnych" - zaznaczył prezydent.

"Europa i świat muszą powrócić do nauki Jana Pawła II"

Premier Mateusz Morawiecki wspomniał polskiego papieża w artykule opublikowanym na łamach francuskiego dziennika "Le Figaro".

"W roku 2020, szczególnym roku dla Polski, obchodzimy wiele rocznic, w tym setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, a także bitwy warszawskiej, która uratowała Polskę i Europę od inwazji wojsk z bolszewickiej Rosji" - napisał szef rządu, dodając, że to zwycięstwo dało młodemu Karolowi Wojtyle szansę dorastania w wolnej Polsce. "Ten skromny chłopiec z Wadowic w Małopolsce został papieżem i pomógł pokonać Imperium Zła. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych historii XX wieku" - wskazywał polski premier. "Naszym obowiązkiem jest ożywić to dziedzictwo, pielęgnować pamięć o naszych małych ojczyznach i wielkich bohaterach. Nie zapominając oczywiście o najbardziej tragicznych momentach w historiach narodowych. Ponieważ, jeśli zaciemnimy pamięć, zatracimy się w tym świecie, stracimy to, co czyni naszą tożsamość. Ci z nas, którzy są najsłabsi, starsi i najbardziej zagrożeni, potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek. To nasz obowiązek" - zaapelował Morawiecki. "W Polsce, jednym z krajów najbardziej dotkniętych totalitaryzmem w XX wieku, okrucieństwa wojenne pochłonęły życie milionów niewinnych ludzi. A jednak to z tego 'dalekiego kraju' przyszła duchowa odnowa dla świata. W obliczu pandemii koronawirusa Europa i świat muszą powrócić do nauki Jana Pawła II o solidarności i miłosierdziu" - napisał premier Morawiecki. Dodał, że w dzisiejszych czasach osoby na pierwszej linii frontu walki z pandemią dają "swoje wielkie świadectwo moralne". "Musimy wierzyć - podobnie jak Jan Paweł II - w piękno Europy" zaznaczył.

Kardynał Dziwisz: Jan Paweł II wprowadził nas w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej

Podczas niedzielnej mszy w katedrze w Poznaniu homilię wygłosił kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz papieża. - Dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie Karola Wojtyły, największego z rodu Polaków - mówił.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że to Jan Paweł II "wprowadził nas w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej". - To on wniósł niepodważalny wkład w obalenie bezbożnej ideologii i totalitarnego systemu w swojej ojczyźnie i w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zapłacił za to cenę, padając ofiarą zbrodniczego zamachu, przygotowanego przez tych, którym przeszkadzał w zawładnięciu światem i ludzkimi sumieniami - powiedział. Dodał też, że Jan Paweł II miał silne poczucie swojej polskiej tożsamości i głębokich związków z polską kulturą, która ukształtowała w nim "szerokie spojrzenie i szerokie serce, otwarte na wartości innych kultur i na potrzeby innych narodów".

Ponad 26-letni pontyfikat, drugi co do długości w dziejach Kościoła

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został papieżem - Janem Pawłem II.

Był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Odbył w tym czasie 104 podróże apostolskie. Odwiedził ponad 120 krajów. Napisał 14 encyklik, w których w nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 Motu Proprio.

W czasie 26 lat pontyfikatu zwołał 9 konsystorzy, mianował około 240 kardynałów, w tym 5 Polaków i 2,5 tysiąca biskupów. Wyświęcił ponad 2 tysiące księży, beatyfikował 1338 osób, a 482 kanonizował.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. Od tego momentu jego kult stał się dozwolony w Rzymie i w Polsce. W 2013 roku papież Franciszek uznał cud uzdrowienia Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbył się 27 maja 2014 w Rzymie.

Uroczystości upamiętniające

W poniedziałek o godzinie 20 słowo do Polaków skieruje papież Franciszek. Jego przesłanie będzie emitowane między innymi na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej. W Warszawie kardynał Kazmierz Nycz odprawi mszę św. dla społeczności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia nazywanej "żywym pomnikiem św. Jana Pawła II". Eucharystia rozpocznie się o godz. 20.30 w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach. Z kolei o godz. 18. biskup Romuald Kamiński będzie przewodniczył mszy św. w budującym się w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II. Liturgia zwieńczy dziewięciomiesięczną nowennę narodową za wstawiennictwem papieża. Do parafii przysłano ponad 5 tysięcy intencji z kraju i ze świata. W poniedziałek ruszy też oficjalnie portal JP2online, czyli stworzona przez Centrum Myśli Jana Pawła II wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II.

Autor:mjz/pm

Źródło:  PAP