Pięcioro prokuratorów, dwóch sędziów apelacyjnych, dwóch radców i jeden profesor – to sędziowie powołanej jesienią 2018 roku Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zajmuje się dyscyplinarnymi przewinieniami prawników. We wtorek 14 stycznia Komisja Europejska zdecydowała o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie prac tej izby.
Komisja Europejska zdecydowała 14 stycznia w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o zablokowanie prac Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego.
Sprawa dotyczy skargi, którą Komisja Europejska skierowała do TSUE w październiku zeszłego roku, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną" w Polsce. Jak uzasadniała Komisja, obecny system nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie osoby wybrane przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
Co wiemy o członkach Izby Dyscyplinarnej?
We wrześniu 2018, kiedy powoływano Izbę Dyscyplinarną, zebraliśmy informacje o tym, kim są członkowie Izby Dyscyplinarnej.
1. Małgorzata Bednarek
Prokurator Prokuratury Krajowej. Głośno zrobiło się o niej w 2005 r., kiedy została szefową Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Jak mówiła dziennikarzom programu "Czarno na białym" w TVN24 Iwona Palka, była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Bednarek zasłynęła udziałem w konferencji dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej sędziów i prokuratorów w bielskim wymiarze sprawiedliwości. - Sprawa zakończyła się zupełną klapą - mówi Ewa Ivanova, dziennikarka "Gazety Wyborczej". I jak przypomina, oskarżeni o korupcję sędziowie pozwali prokuraturę w Bielsku-Białej. Po przegranych przez PiS wyborach prokurator Bednarek założyła stowarzyszenie prokuratorów Ad Vocem skupiające bliskich współpracowników ministra Zbigniewa Ziobry.
2. Jan Majchrowski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku został pierwszym wojewodą lubuskim, nominowanym przez rząd Akcji Wyborczej Solidarność. W rządzie AWS Jerzy Stępień (wówczas wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, potem prezes TK) rekomendował go na doradcę ministra. W latach 2006-2008 był ekspertem do spraw finansowania partii politycznych Grupy Państw Przeciw Korupcji GRECO. W marcu 2016 roku marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał go na koordynatora zespołu do spraw rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
3. Piotr Niedzielak
Przed powołaniem na sędziego Izby Dyscyplinarnej, był prezesem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Powołał go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale na mocy starych przepisów, czyli w porozumieniu ze zgromadzeniem sędziów. Wcześniej sędzia Niedzielak był delegowany do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracował między innymi jako dyrektor departamentu sądów, organizacji i analiz wymiaru sprawiedliwości.
4.Tomasz Przesławski
Radca prawny, który został sędzią Izby Dyscyplinarnej. Prowadzi kancelarię radcowską w Warszawie, jego nazwisko widnieje także w spisie pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego - na stanowisku adiunkta w Instytucie Profilaktyki Stosowanej i Resocjalizacji. Zasiada także w radzie naukowej kwartalnika "Probacja", któremu przewodniczy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
5. Adam Roch
To prokurator z Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Jak donosiła "Gazeta Wyborcza", w 2006 r. polecił policjantom z CBŚ przesłuchanie kobiety w trakcie porodu. Była to księgowa znanego lobbysty Marka Dochnala. Maria D. wyszła z aresztu trzy miesiące po porodzie, a potem wytoczyła Polsce sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W 2013 r. proces zakończył się ugodą, w ramach której polski rząd przyznał, że wobec Marii D. dopuszczono się "nieludzkiego traktowania oraz tortur", przeprosił ją za to i wypłacił odszkodowanie - napisała "Gazeta Wyborcza".
6. Adam Tomczyński
Przed powołaniem był radcą prawnym. Karierę prawnika zaczynał jako sędzia w warszawskim sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym. Jak napisał "Tygodnik Powszechny", potem trafił do wydziału gospodarczego i stał się na początku XXI wieku najbliższym współpracownikiem sędziego Dariusza Czajki, który ogłaszał upadłości spółek mających atrakcyjne tereny w Warszawie. Tomczyński jest częstym komentatorem w mediach związanych z prawicą. Jak przypomniały "Fakty" TVN, Tomczyński nawoływał, by pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf "przeszła na emeryturę i przestała udawać, że pełni jakąkolwiek funkcję". Ubolewał, że "rządzących oskarża się o łamanie praworządności, a tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie".
7. Ryszard Witkowski
Kolejny prokurator, który został sędzią. Ryszard Witkowski ma stopień pułkownika, został awansowany w przeddzień święta Wojska Polskiego w 2018 roku. W przeszłości pracował między innymi w departamencie do spraw wojskowych Prokuratury Krajowej.
8. Jacek Wygoda
Zanim został sędzią SN, był wicedyrektorem departamentu do spraw przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej. Z dostępnych informacji wynika, że w polu prokuratorskich zainteresowań prok. Wygody była sprawa warszawskiej reprywatyzacji. Jako reprezentant Prokuratury Krajowej informował posłów o postępach śledztwa w tej sprawie. Wcześniej, w 2007 r., został przez ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego powołany na szefa pionu lustracyjnego IPN.
9. Konrad Wytrykowski
Konrad Wytrykowski swoją karierę sądową rozpoczął w 2003 roku, kiedy został asesorem Sądu Rejonowego w Legnicy. Sędzią tego sądu w 2007 roku mianował go prezydent Lech Kaczyński, a dziewięć lat później awansował na stanowisko wiceprezesa. Na początku 2017 roku legnicki sąd rejonowy zamienił na okręgowy, a w grudniu Zbigniew Ziobro powołał go na stanowisko wiceprezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Ministerstwo Sprawiedliwości podawało w oficjalnym komunikacie, że jest doktorem nauk prawnych specjalizującym się w prawie karnym. Przez kilka lat był również członkiem władz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
10. Paweł Zubert
Piąty prokurator, który został sędzią Izby Dyscyplinarnej. Wcześniej był naczelnikiem wydziału II do spraw przestępczości finansowo–skarbowej Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Rozpoczynał karierę jako prokurator w Będzinie, Chorzowie i Częstochowie. W częstochowskiej prokuraturze prowadził głównie śledztwa dotyczące wyłudzeń podatków. Dwa lata temu trafił do prokuratury w Katowicach, której wiceszefem był do tej pory inny nowy sędzia Adam Roch.
Izba do spraw przewinień
Izba Dyscyplinarna została powołana do życia jako sąd dyscyplinarny pierwszej i drugiej instancji dla sędziów Sądu Najwyższego. Jest też - według przepisów stworzonych przez większość rządową - instancją odwoławczą w sprawach sędziów sądów powszechnych (rejonowych, okręgowych i apelacyjnych). Sędziów sądów powszechnych w pierwszej instancji sądzą sądy apelacyjne.
Autor: pj,jp / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radzikowska-Białonrzewska/KPRP