Setki policjantów i jednostki specjalne. Obława na iracki gang motocyklowy w Niemczech

TVN24


W środę od rana niemiecka policja prowadzi obławę na iracki gang motocyklowy w 12 miejscowościach Zagłębia Ruhry i okolic Kolonii. Grupa przestępcza Al-Salam-313 trudni się przemytem ludzi, handlem narkotykami i bronią.

W akcję przeciwko irackiemu gangowi zaangażowano ponad pięciuset policjantów, w tym jednostki antyterrorystyczne. Od rana przeszukują 43 obiekty użytkowane przez członków przestępczej grupy m.in. w Essen, Duisburgu, Bonn, Dortmundzie i Kolonii.

"Prokuratura i policja Essen prowadzą śledztwo przeciwko większej grupie osób. Zarzuca się im popełnienie różnych przestępstw. Celem przeszukań jest znalezienie kolejnych dowodów. Oprócz funkcjonariuszy śledczych w akcji biorą też udział jednostki specjalne" - napisano w oświadczeniu policji.

Polują na gang motocyklowy

Członkowie bandy motocyklowej są irackimi szyitami i rozpoczęli działalność w 2016 roku. Sami siebie nazywają "wojownikami Mahometa" - liczba 313 w nazwie nawiązuje do 313 żołnierzy, którzy walczyli w 624 roku o boku Mahometa w bitwie pod Badrem. Był to punkt zwrotny w kampanii założyciela islamu przeciwko rywalom z Mekki.

Według informacji tabloidu "Bild" członkowie Al-Salam-313, która ma w Niemczech około 50 członków, wspierają datkami szyickie formacje zbrojne w Iraku i mają kontakt z otoczeniem wpływowego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra. Oprócz tego mają inwigilować i mobilizować do działań na rzecz as-Sadra swoich współwyznawców w Niemczech.

Autor: ft / Źródło: PAP