Media: w Ukrainie przestało działać 1,3 tysiąca terminali Starlink

Autor:
tm/dap
Źródło:
PAP
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainy
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainytvn24
wideo 2/3
tvn24Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainy

Niezależny rosyjski portal Meduza, cytując doniesienia telewizji CNN, poinformował że w Ukrainie przestało działać 1300 terminali systemu sieci satelitarnej Starlink należących do firmy SpaceX biznesmena Elona Muska.

W połowie października portal stacji telewizyjnej CNN informował, że w Ukrainie działa ponad 20 tysięcy terminali Starlink. W piątek (4 listopada) stacja podała, że 1300 terminali przestało działać, przez co pogłębiły się obawy, że ukraińska armia może stracić dostęp do usług zapewnianych przez Starlink.

W sobotę doniesienia te cytował też niezależny rosyjski portal Meduza, który stwierdził, że powodem wyłączenia są kwestie finansowania terminali. Natomiast do wyłączenia, według tych informacji, doszło 24 października.

CNN: wyłączenia w pobliżu linii frontu

Amerykańska stacja powołała się na źródła, których bliżej nie sprecyzowała. Wskazała jednak, że do wyłączeń doszło w pobliżu linii frontu.

Czytaj też: Elon Musk zwolnił menedżerkę Twittera podczas wywiadu w studiu na żywo? Tak nie było

System sieci satelitarnej Starlink należy do firmy SpaceX biznesmena Elona Muska, który zapowiadał w październiku, że nie będzie mógł bezterminowo finansować terminali satelitarnych i usług komunikacyjnych dla Ukrainy. Musk wskazywał wówczas, że ich koszt przekroczył już 80 mln dolarów. Dzień później wycofał się jednak z tych ostrzeżeń.

Pomaga obsługiwać drony, zapewnia dostęp do internetu

Terminale Starlink pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci.

Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: @FedorovMykhailo/twitter

Pozostałe wiadomości