Najnowsze

"W podstępny sposób chce się zabrać krzyż"

Najnowsze

PAPGosiewska: W podstępny sposób chce się zabrać krzyż

- Nie pojadę na pielgrzymkę, która w podstępny sposób zabiera krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - oświadczyła na antenie TVN24 wdowa po Przemysławie Gosiewskim Beata Gosiewska. Zareagowała tak na pomysł, by rodziny ofiar katastrofy zawiozły krzyż do Smoleńska. Patronat nad wyjazdem zgodziła się już objąć Pierwsza Dama.

Gosiewska nie poparła inicjatywy 28 rodzin ofiar katastrofy, które zaproponowały, by osoby, które straciły bliskich pod Smoleńskiem pojechały na miejsce tragedii. Chcą też, by ustawić tam krzyż spod Pałacu Prezydenckiego.

Inicjatywę poparł prezydent Bronisław Komorowski, a jego żona zgodziła się objąć pielgrzymkę swoim patronatem (rodziny napisały do niej list).

Gosiewska nie kryła na antenie TVN24 oburzenia, że przy okazji pielgrzymki chce się zabrać krzyż. - To niestosowna propozycja, będzie tylko eskalować konflikt - stwierdziła wdowa po Gosiewskim. I zapowiedziała: - Nie pojadę na pielgrzymkę, która w podstępny sposób zabiera krzyż.

Gosiewska nie ukrywała też zdziwienia, że - jak to określiła - kiedy jedne rodziny ofiar katastrofy apelują, to natychmiast jest odpowiedź, medialne show. Na prośby pozostałych rodzin nie ma natomiast reakcji. Tak było - jak powiedziała - w jej przypadku, kiedy napisała list do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

"Nie jestem zachwycona"

Na przewożenie krzyża do Smoleńska nie zgadza się też Magdalena Merta, żona tragicznie zmarłego wiceministra kultury Tomasza Merty.

- Nie jestem zachwycona tym pomysłem - przyznała. - Ale ważniejsze byłoby zdanie tych, dla których ten krzyż stanął. Był to hołd złożony prezydenckiej parze. Myślę, że w pierwszej kolejności powinna się wypowiedzieć rodzina pary prezydenckiej - dodała.

List do prezydentowej

Wśród sygnatariuszy listu do Pierwszej Damy są bliscy: gen. Franciszka Gągora, gen. Andrzeja Błasika, płk rez. Zbigniewa Dębskiego, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, adm. Andrzeja Karwety, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Barbary Maciejczyk, Justyny Moniuszko, gen. dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego, księdza gen. brygady Adama Pilcha, gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, mjr Arkadiusza Protasiuka, Andrzeja Przewoźnika, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Kremera, Mariusza Kazany, Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Arkadiusza Rybickiego, Stanisława Mikkego, Pawła Janeczka, Jacka Surówki, Leszka Solskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Dariusza Jankowskiego, Katarzyny Piskorskiej i Janusza Krupskiego.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości