Ja pisze internauta Tomasz, tornado trwało kilkanaście minut, ale po chwili zaczęło się tworzyć jeszcze jedno. Tego już jednak nie zobaczymy, bo powstawało ono zbyt blisko naszego internauty i Tomasz, jak przyznaje, musiał się stamtąd "szybko ewakuować".
Rzadkie zjawisko
Trąby powietrzne nie są w Polsce codziennym zjawiskiem. Ich powstawanie w naszym kraju zazwyczaj związane jest z przemieszczaniem się i ścieraniem dużych mas powietrza: ciepłego-wilgotnego z polarno-morskim. Trąby powietrzne w Polsce charakteryzują się średnią prędkością przemieszczania ok. 30-40 km/h, a w samym wirze wiatr wieje 50-100 m/s. Większość z nich trwa od kilku sekund do kilku minut, tak więc tornado z okolicy Nysy było wyjątkowo długotrwałe.
TRĄBA POWIETRZNA NAD MAŁPOLSKĄ - czytaj więcej
TRĄBA POWIETRZNA ZRYWAŁA DACHY Z DOMÓW - czytaj więcej
Trąba czy tornado?
Na koniec jeszcze uwaga terminologiczna. Choć my użyliśmy tutaj nazw tornado i trąba powietrzna naprzemiennie, to niektórzy meteorolodzy mogliby mieć do tego zastrzeżenia. Przyjęło się bowiem, że w Europie używa się określenia trąba powietrzna, natomiast mianem tornada określa się te występujące w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstają najczęściej na świecie.
TORNADO PUSTOSZY COLORADO - czytaj i zobacz więcej
Źródło: Kontakt TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: internauta Tomasz