Słabość i siła Unii Europejskiej, słabość Rosji


To było przykre, bardzo przykre widowisko. Przedstawiciel dyplomatyczny Unii Europejskiej Joseph Borrell upokorzony przez starego wygę dyplomacji rosyjskiej Siergieja Ławrowa.

Borell próbował w imieniu UE rozmawiać o represjach władz rosyjskich wobec Aleksieja Nawalnego i tysięcy obywateli Rosji, którzy pokojowo demonstrowali przeciwko korupcji i autorytarnej władzy Putina. Były szef dyplomacji hiszpańskiej postawił wszystko na jedną kartę, zaraz po uwięzieniu Nawalnego pojechał do Moskwy, prawdopodobnie wierząc, że Kreml będzie obawiał się nowych sankcji ekonomicznych w związku z falą prześladowań opozycji rosyjskiej. Dyplomacja i perswazja miały być najważniejszym orężem w ręku Borrella, ale w starciu z bezgranicznym cynizmem i butą Ławrowa, reprezentant UE okazał się bezbronny i bezradny. Brukselski wysłannik nie wskórał nic, na dodatek na oczach Rosji i Europy ujawnił największe słabości Unii Europejskiej, i nie potrafił zaprezentować w Moskwie siły zjednoczonej Europy. A taką mógł zaprezentować, gdyby wizyta przyszła później, była lepiej przygotowana i przemyślana oraz lepiej skoordynowana z państwami Unii.

SŁUCHAJ "HORYZONTU STAWISKIEGO" NA TVN24 GO

Ale najpierw kilka zdań o zachowaniu Ławrowa. Jego cynizm, jego szelmowskie uśmiechy i zawczasu przemyślane działania uderzające w UE, czyli wydalenie z Rosji trzech dyplomatów europejskich, wydają się być manifestacją siły i pogardy dla miękkiej, aksamitnej dyplomacji i polityki zewnętrznej Unii. Nic bardziej mylnego. Buta, cynizm, propaganda, wyrzucanie dyplomatów jedynie na takie wyglądają. Nie dajmy się zwieść pozorom. Rosja w porównaniu z UE jest słabą, schorowaną gospodarką, opartą jedynie na eksporcie ropy, gazu, broni oraz czegoś, co być może jest dla Rosji największym atutem: eksportu niestabilności, dezinformacji i propagandy. Ale żaden z tych "eksportów" nie czyni Rosji silniejszej ani nowocześniejszej. Eksport ropy i gazu powoduje, że rosyjska gospodarka jest mało innowacyjna, ociężała i archaiczna, zależna od odbiorców, takich jak Europa czy Chiny. Eksport niestabilności, dezinformacji, propagandy ma wyrównywać pozycję Moskwy w globalnym układzie sił. Ale żadną miarą nie czyni to rosyjskiego społeczeństwa szczęśliwszym i bogatszym. Ta prawda zaczyna docierać do Rosjan i będzie zakorzeniać się w świadomości obywateli rosyjskich. Im bardziej Ławrow czy rzecznik Kremla Pieskow wydają się być cyniczni i bezczelni w swoich oświadczeniach, tym słabsza jest realna siła Rosji.

Gołym okiem widać też słabości dyplomacji w stylu Borrella. Hiszpański dyplomata zupełnie nie docenił sprawności i sprytu ekipy Ławrowa, która zastawiła na Borrella pułapkę. Eurodyplomata łatwo i szybko w nią wpadł. Na konferencji z ministrem spraw zagranicznych Rosji sprawiał wrażenie, jakby był profesorem dyplomacji na uniwersytecie gdzieś w Andaluzji, który wygłasza słabym głosem wykład o polityce zagranicznej w murach rosyjskiego MSZ. Borrell stał się teraz uosobieniem euromiękiszona, a Unia Europejska reprezentowana przez niego poniosła cios wizerunkowy i trudniej jej będzie jako całość zabiegać o pozycję w świecie. To, co mogło być siłą miękkiej dyplomacji unijnej, czyli dialog, obrona praw człowieka, dbałość o prześladowanych przez autorytarne reżimy, stawianie na rządy prawa, uczciwe procesy dla opozycjonistów w krajach takich, jak Rosja, czy Białoruś, okazało się turbosłabością miękkiej UE.

Zadziwiające jest to, że Borrell nie zaczekał choćby kilka dni na tę wizytę, nie przygotował pakietu odpowiedzi krajów UE na polityczne represje w Rosji, na które mogłyby już się zgodzić państwa unijne, nie skoordynował tej wizyty z dyplomacjami innych państw, w tym tych, które mają do Moskwy stosunek bardzo chłodny. Gdyby tak zrobił, miękka z pozoru dyplomacja unijna mogłaby pokazać Rosji, że odrzucenie umiarkowanych nawet żądań europejskich spotka się w najbliższych tygodniach z reakcją. Borrell dał Ławrowowi szansę błyskawicznego przypomnienia światu, że Kreml doskonale wie, jakie są słabości UE w polityce zagranicznej: Unia nadal w polityce zewnętrznej rzadko jest jednością, opiera się na suwerenności państw. Ale kiedy już państwa dogadają się między sobą, to UE może być silna w relacjach z mocarstwami czy postmocarstwami, jak Rosja. Pokazuje to przykład sankcji. Fakt, nie obaliły Putina i nie zatrzymały jego osobistej chęci ponownego podboju Ukrainy. Ale kremlowskiemu autokracie przypomniały, że wyśniona nowa rosyjska dominacja nad Ukrainą zakończy się katastrofą gospodarczą nie Unii, ale Rosji. Rosja bez europejskiej gospodarki skazana jest na gospodarcze uwstecznienie, a geopolitycznie na całkowitą samotność w relacjach z potężniejącymi Chinami. Borell pewnie chciał dobrze, a wyszło jak zawsze – to określenie rosyjskiego premiera Czernomyrdina z lat 90., chyba najdelikatniej, ale prawdziwie, opisuje ostatnie działania hiszpańskiego dyplomaty na czele dyplomacji UE.

Stałą dolegliwością Unii Europejskiej jest niedocenianie swojej potęgi, tak, tak, potęgi, jaką jest gospodarka. Nawet bez Wielkiej Brytanii, która zresztą i po Brexicie jest z UE związana traktatem handlowym, Unia jest gospodarczym i handlowym kolosem. Jest także, mimo ostatnich szczepionkowych wątpliwości, jednym z wiodących obszarów na świecie, w którym rozwijane są nowe technologie przyszłości. Poziom życia, poziom służby zdrowia, poziom edukacji, i wreszcie poziom obywatelskich swobód i praw, mimo spustoszeń pandemicznych, należy do najwyższych na świecie. I tej siły Putin boi się najbardziej, ponieważ doświadczył w życiu siły rzekomo „miękkiego” Zachodu. Ten często pacyfistyczny, zamożny, rozwinięty, i często dlatego nieskory do gwałtownych działań zewnętrznych, spokojny zachodni świat, okazał się w starciu z radziecką potęgą bezapelacyjnym zwycięzcą. Putin widział, jak pada imperium sowieckie, ale nie w wyniku wojny, tylko zwyczajnej konkurencji systemowej z Zachodem. Dlatego zdając sobie sprawę ze słabości, chronicznej słabości Rosji i niezdolności rosyjskiego kierownictwa do wejścia na ścieżkę unowocześnienia kraju, Putin zbudował opartą na kłamstwie i propagandzie autokrację wewnętrzną, wzmocnioną nacjonalizmem i narodowym-prawosławiem, a w relacjach z Zachodem próbuje, korzystając z tanich i nowoczesnych metod, zatruć zachodnie społeczeństwa i systemy, powodując zamęt i osłabienie Ameryki i Europy. Na szczęście obie części Zachodu rozpoznały tę strategię Moskwy, choć nie zawsze skutecznie ją odpierają.

Joseph Borrell za swoje grzechy może straci stanowisko, a może będzie trwał na urzędzie jako dyplomatyczny przedstawiciel UE. Upokorzenie w Moskwie utrudni mu działanie, on sam pewnie zrozumie, że jako najważniejszy dyplomata UE może bezpowrotnie stracił poważanie i coś, co jest kluczowe w polityce światowej: ciężar gatunkowy. Unia Europejska także poniosła straty. Teraz cała UE jest łatwym celem propagandy rosyjskiej, ale i tej, pochodzącej z wewnątrz Europy, czyli propagandy antyunijnej. Często najgłośniej o upokorzeniu UE mówią ci, którzy najchętniej Unię Europejską sprowadziliby do obszaru wolnego handlu. Często głowy Borrella domagają się ci, dla których Unia to organizacja niewydolna i zbędna. Borrell zasługuje na surową ocenę, ale czy zasługuje na dymisję ? Kto z niej ucieszyłby się najbardziej ? Obawiam się, że Ławrow. Może Borrell po moskiewskiej lekcji zrozumie, jaka jest jego prawdziwa rola: jest reprezentantem dyplomatycznym UE, a nie urzędnikiem departamentu do spraw kontaktów z państwami zewnętrznymi. Jako reprezentant UE, ma do dyspozycji niemały pakiet narzędzi, w tym siłę UE jako gospodarki. Z "miękkości" UE, z atrakcyjności jej modelu ekonomicznego, społecznego, cywilizacyjnego, powinien czerpać siłę w kontaktach z dyktaturami. Nie powinien pozwolić rywalom UE rozegrać, znane przecież, słabości UE. Jeśli Borrell wyciągnie wnioski z fiaska podróży do Moskwy, on i jego następcy mogą sporo osiągnąć. Także udowodnić przeciwnikom Unii wewnątrz UE, że nie mają racji.

Jacek Stawiski, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl