Mapa kończyła się na Berlinie Wschodnim. Za nim była … dziura

Rządzący w Berlinie Wschodnim komuniści głosili, że to oni są prawdziwie „niemieckim państwem”Jacek Stawiski/Shutterstock

Gorliwość władz komunistycznych w podkreślaniu odrębności NRD przybierała czasem trudne do zrozumienia dzisiaj rozmiary: jeszcze w 1988 roku drukowano atlasy drogowe Berlina Wschodniego i NRD, które w miejscu, gdzie znajdował się Berlin Zachodni, zawierały białą plamę, oznaczającą dziwaczną pustkę.

W 30. rocznicę upadku Muru Berlińskiego dla Magazynu TVN24 pisze Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.

Upadek Muru Berlińskiego, koniec rządów komunistycznych w Niemczech Wschodnich, wprowadzenie tam jako waluty zachodniej marki i wreszcie zjednoczenie Niemiec odesłały "na śmietnik historii" NRD – Niemiecką Republikę Demokratyczną (niem. Deutsche Demokratische Republik). Wschodnioniemieckie państwo istniało niewiele więcej niż 40 lat i właściwie można uznać, że było ledwie przypisem w wielusetletniej historii Niemiec.

Prawdziwi Niemcy mieszkają na Wschodzie

Po zakończeniu wojny w zamiarach Józefa Stalina początkowo leżało zjednoczenie całych Niemiec albo pod rządami komunistów, albo przynajmniej w taki sposób, aby były neutralne i przynajmniej wolne od wpływów Zachodu. To się nie powiodło i Moskwie zostało jedynie urzeczywistnianie utopii komunizmu we własnej strefie okupacyjnej, zamienionej w państwo o nazwie NRD.

Przebieg Muru Berlińskiego dzielącego miasto na Berlin Zachodni i Berlin WschodniAdam Ziemienowicz

Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie początkowo miały tę samą flagę i ten sam hymn. Po pewnym czasie we wschodniej części podzielonego kraju zaczęto jednakże podkreślać odrębność państwową: zaniechano śpiewania tradycyjnego hymnu, ponieważ słowa pieśni odwoływały się do "jedności", a na fladze dorysowano komunistyczne symbole. Aby jeszcze mocniej podkreślić odrębność np. w sporcie, wprowadzono niebieskie stroje narodowe, co nie miało w ogóle zakorzenienia w historii. Na początku lat 70. zlikwidowano oznaczenie samochodów literą "D" (Deutschland - Niemcy), a wprowadzono napis "DDR" (NRD).

Rządzący w Berlinie Wschodnim komuniści głosili, że to oni są prawdziwie "niemieckim państwem", a utworzona w zachodnich strefach okupacyjnych RFN jest niesamodzielnym, kontrolowanym przez imperialistów dziedzictwem III Rzeszy.

Odcięciu się od historii służyła likwidacja landów w Niemczech Wschodnich, przeprowadzona wkrótce po utworzeniu NRD. Z historii Niemiec wybierano i eksponowano te wydarzenia, które uznawano za zapowiedź utworzenia na obszarze Niemiec Wschodnich państwa socjalistycznego i które w znacznej mierze rozgrywały się na terenie NRD.

W enerdowskiej wersji historii Niemiec popularyzowano wystąpienia Marcina Lutra i Reformacji, opisywane jako walka z dominacją papieską, a także wojny chłopskie w XVI wieku, uznawane za pierwszą rewolucję socjalistyczną. Postacie, takie jak Jan Sebastian Bach, Wolfgang Goethe czy Fryderyk Schiller były dla władz NRD przykładem dobrych i postępowych Niemców, a propaganda enerdowska pokazywała ich jako prekursorów odrębności kultury wschodnioniemieckiej. Przez cały okres istnienia NRD kategorycznie odcinała się od III Rzeszy hitlerowskiej, oskarżając Niemcy Zachodnie, że są kontynuacją państwa nazistowskiego. Nawet Mur Berliński nazwano w Berlinie Wschodnim przewrotnie "zaporą antyfaszystowską".

W NRD często nagłaśniano przypadki, gdy we władzach zachodnioniemieckich zasiadali członkowie hitlerowskiej NSDAP i władz III Rzeszy. Te oczywiście zdarzały się, ale i NRD nie miała czystego sumienia: wielu aparatczyków NSDAP wstąpiło do partii komunistycznej, wielu gestapowców weszło w skład bezpieki enerdowskiej, a wielu oficerów Wehrmachtu trafiło do armii NRD. Oficjalnie zaprzeczano temu i kategorycznie odmawiano wzięcia jakiejkolwiek współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, przerzucając ją wyłącznie na zachodniego sąsiada.

Finalnie, mimo licznych błędów w procesie denazyfikacji, to Niemcy Zachodnie przeszły koniec końców głęboką i trwałą demokratyzację życia publicznego. W NRD, kraju drugiej dyktatury niemieckiej w XX wieku, rozliczenie z przeszłością przyszło dopiero po upadku władzy komunistycznej.

Gorliwość w podkreślaniu odrębności NRD przez władze wschodnioniemieckie przybierała czasem trudne do zrozumienia dzisiaj rozmiary - jeszcze w 1988 roku drukowano atlasy drogowe Berlina Wschodniego i NRD, które w miejscu, gdzie znajdował się Berlin Zachodni, zawierały białą plamę, oznaczającą dziwaczną pustkę.

Takie atlasy drukowano w NRD jeszcze w 1988 rJacek Stawiski

Przy każdych sukcesach sportowców czy naukowców z Niemiec Wschodnich podkreślano, że jest to koronny dowód na trwałość enerdowskiego państwa i uznanie dla istnienia odrębnych, socjalistycznych Niemiec. Z lat 70. pamiętam doskonale, jak NRD głosiła, że jest jedną z największych potęg przemysłowych świata (podobnie zresztą jak PRL z epoki Gierka).

Uciekinier obywatelem

Jedną z największych osobliwości Niemiec Wschodnich była kwestia obywatelstwa. Władze w Berlinie Wschodnim dwoiły się i troiły, aby odrębność państwowa i odrębne paszporty były uznawane przez Niemcy Zachodnie, ale poniosły klęskę. Obywatelstwo NRD było w RFN automatyczną przepustką do obywatelstwa zachodnioniemieckiego. Każdy obywatel NRD z dowodem osobistym z napisem "DDR", jeśli znalazł się w RFN, włączając w to Berlin Zachodni, automatycznie stawał się obywatelem Niemiec Zachodnich.

Mieszkanki Berlina Wschodniego wspominają upadek Muru Berlińskiego
Mieszkanki Berlina Wschodniego wspominają upadek Muru Berlińskiego

Problemem dla obywateli enerdowskich było raczej wydostanie się z kraju "robotników i chłopów". Dla porównania obywatele polscy z paszportem PRL mogli nieporównanie znacznie swobodniej podróżować indywidualnie czy na wycieczki do krajów zachodnich niż obywatele NRD. Ale nawet jeśli obywatel polski wyemigrował na Zachód legalnie, np. z powodów politycznych, to musiał czekać nawet kilka lat na uzyskanie obywatelstwa RFN, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

W przypadku NRD sprawa była i trudniejsza, i prostsza: dla jej obywateli wyjazd na Zachód był właściwie nieosiągalny, ale jeśli już udało im się uciec bądź jakoś legalnie wydostać z kraju, to obywatelstwo zachodnioniemieckie dostawali automatycznie. Fakt istnienia jednego obywatelstwa niemieckiego był koszmarem dla władz NRD. Zdawano sobie sprawę, jak silna w społeczeństwie enerdowskim jest tęsknota za Zachodem i jak wielką było to zachętą do ucieczki. Dlatego budowano mury, zasieki, bariery.

NRD, trochę obciach

W PRL-u na użytek propagandy wewnętrznej władze głosiły, że NRD jest normalnym, obok Niemiec Zachodnich, państwem niemieckim. Ale polscy komuniści mieli świadomość, że dla większości Polaków prawdziwe "niemiecka" jest tylko zachodnia część Niemiec. O NRD wypowiadaliśmy się pogardliwie. Gdy Polacy tam wyjeżdżali, to nie mówili, że jadą do Niemiec, ale "jedynie" do NRD. "Do Niemiec" znaczyło wyjazd do RFN.

Stosunek Polaków do NRD był oczywiście dwojaki: dostrzegano, że jest bogatsza, dobrze zaopatrzona, nierzadko lepiej zorganizowana niż PRL i że warto tam jeździć na zakupy. Enerdowskie towary, w tym ubrania, artykuły AGD, aparaty fotograficzne, kamery filmowe, kasety i taśmy magnetofonowe czy płyty gramofonowe, były oceniane jako lepsze od produkowanych u nas. O tym, że wschodnioniemiecka marka jest silniejsza i nawet częściowo wymienialna, przekonałem się w 1987 roku, wymieniając w holenderskim banku 100 marek NRD na około 8 dolarów, a przecież wymienialność peerelowskiej waluty była wówczas fantazją.

W Polsce natomiast niespecjalnie ceniono enerdowską kulturę, przesyconą w powszechnej opinii duchem tępej marksistowskiej propagandy i służalczości wobec ZSRR.

Warto przypomnieć, że przez dekadę Gierka do NRD w dosyć łatwy sposób można było wyjechać, pokazując na granicy jedynie dowód osobisty. Ale powstanie Solidarności i polski sprzeciw wobec socjalizmu stał się dla naszego sąsiada w pewnym momencie szalenie niebezpieczny. Dlatego Berlin Wschodni zamknął granicę, utrudniając Polakom przyjazdy, władze rozpętały antypolską kampanię, a z enerdowskiej strony groziła Polsce realna interwencja zbrojna (dywizje Narodowej Armii Ludowej były szykowane do wkroczenia do PRL).

Z czasów licealnych pamiętam kolegów i koleżanki, którzy rozpoczęli naukę w klasie z poszerzonym językiem niemieckim. Nikt nie uczył się pilnie niemieckiego, aby wyjeżdżać do NRD, choć takie wyjazdy były oczywiście organizowane. Wszyscy "szli do klasy niemieckiej" z nadzieją na udział w wymianie szkolnej z RFN. Paradoks tamtych lat polegał między innymi na tym, że wymiana z RFN była łatwiejsza do zorganizowania - obie strony jej po prostu chciały. W wypadku wymiany szkolnej z NRD utrudnieniem były ideologiczna fasada oraz ogromna obawa władz enerdowskich przed zaszczepieniem ducha polskiego oporu wobec socjalizmu wśród młodzieży wschodnioniemieckiej.

Popularność RFN wśród Polaków wzrosła dodatkowo po tym, gdy Niemcy Zachodnie zaczęły akcję pomocy humanitarnej dla Polski po wprowadzeniu stanu wojennego. Tymczasem przejawy poparcia dla Solidarności w NRD były jednostkowe i znane właściwie jedynie wąziutkiej grupie opozycjonistów polskich i wschodnioniemieckich.

30 lat po upadku Muru Berlińskiego (wideo z 2019 roku)
30 lat po upadku Muru Berlińskiego (wideo z 2019 roku)

To koniec

Lata 80., gwałtowny skok rozwojowy na Zachodzie, choćby komputeryzacja gospodarek i społeczeństw, szybki rozwój azjatyckich tygrysów, czyli Korei Południowej, Tajwanu i brytyjskiego wówczas Hongkongu, obnażyły słabość NRD. "Państwo robotników i chłopów" pogrążyło się w stagnacji i zadłużeniu, z którego ratowały go jedynie specjalne zastrzyki finansowe od "klasowego wroga", czyli z RFN. Te jednak nie wystarczyły i Niemiecka Republika Demokratyczna szybko zbankrutowała wraz z postępującym upadkiem całego systemu komunistycznego.

W nocy z 8 na 9 listopada 1989 roku władze NRD skapitulowały: otwarto przejścia graniczne do Berlina Zachodniego i całej RFN. Dni "Niemieckiej Republiki Demokratycznej" były policzone.

Autor: Jacek Stawiski, TVN BiS

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Stawiski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Wtorek 23.07 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Nie zabraknie też regionów, w których dopisze pogodna aura. Termometry pokażą maksymalnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obrońcy praw człowieka - w tym Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka i białoruska Wiasna – apelują do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec Rico Kriegera. 29-letni Niemiec został skazany w czerwcu.

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Źródło:
PAP

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy z powodu obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą po tym, jak obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden wycofał się z wyścigu o reelekcję. Z kolei na południu Włoch doszło do wypadku z udziałem śmigłowca straży pożarnej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 23 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Źródło:
PAP, TVN24

Była spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i sześciu najbardziej wpływowych demokratycznych gubernatorów poparło kandydaturę Kamali Harris na prezydenta USA po rezygnacji Joe Bidena z wyścigu. Tym samym rosną jej szanse na uzyskanie oficjalnej nominacji ze strony demokratów.

Potężne wsparcie dla Kamali Harris. "Poprowadzi nas do zwycięstwa"

Potężne wsparcie dla Kamali Harris. "Poprowadzi nas do zwycięstwa"

Źródło:
PAP

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- Osiągnięcia Joe Bidena przez ostatnie trzy lata nie mają sobie równych we współczesnej historii - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris, która jest faworytką do uzyskania nominacji demokratów na prezydenta po tym, jak obecny gospodarz Białego Domu wycofał się z wyścigu o reelekcję.

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Źródło:
Reuters

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

Kamala Harris ma dostęp do informacji, do których inni ewentualni kandydaci nie mają i do pieniędzy przeznaczonych na kampanię Joe Bidena. Co więcej, jest "domyślną" kandydatką, bo od początku kampanii tworzyła z Bidenem pewną "ofertę polityczną". O kwestiach, które działają na korzyść obecnej wiceprezydentki i dają jej przewagę przy decyzji nominacyjnej demokratów, mówił dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder.

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec straży pożarnej zapalił się podczas lądowania na lotnisku w Reggio di Calabria na południu Włoch. Piloci zdołali się uratować, zanim maszyna uderzyła o pas startowy.

Śmigłowiec straży pożarnej rozbił się na lotnisku

Śmigłowiec straży pożarnej rozbił się na lotnisku

Źródło:
Calabria News, tvn24.pl

Pod Ziębicami (woj. dolnośląskie) doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Lądował śmigłowiec LPR. Cztery osoby trafiły do szpitali.

Czołowe zderzenie samochodów. Cztery osoby ranne

Czołowe zderzenie samochodów. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Z powodu stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy postanowiłem zwołać kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnej "27" w Brukseli, a nie w Budapeszcie - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Z początkiem lipca Węgry objęły rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Borrell nie chce spotkania w Budapeszcie

Borrell nie chce spotkania w Budapeszcie

Źródło:
PAP

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, przykleiła na drzwiach klubu PSL kartkę z pięcioma gwiazdkami, trzema koniczynami oraz napisem "a Kosiniak do dymisji". Lempart mówiła reporterowi TVN24, że skoro prezesowi ludowców "nie pasują poglądy jego własnych wyborców", to proponuje "oddać te wszystkie stołeczki".

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

Źródło:
TVN24

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta u boku Kamali Harris, jeśli to ona z ramienia demokratów stanie do walki o Biały Dom? Amerykańskie media wskazują między innymi ma gubernatora stanu Pensylwania Josha Shapiro, gubernatorkę Michigan Gretchen Whitmer, gubernatora Illinois JB Pritzkera, gubernatora Kentucky Andy'ego Besheara oraz szefa resortu transportu Pete'a Buttigiega.

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Źródło:
PAP

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery'ego. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Zmarł Jerzy Michalak, scenograf, reżyser i aktor, prywatnie ojciec Borysa Szyca. Odszedł w wieku 80 lat. "Żegnaj tato. Do zobaczenia kiedyś… odpoczywaj w spokoju" - pożegnał go Szyc w mediach społecznościowych.

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Źródło:
Dobry Tygodnik Sądecki, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl