Prezydent Azerbejdżanu "nie jest skłonny do ustępstw" wobec Armenii. W Moskwie rozmowy szefów MSZ

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Władze Górskiego Karabachu: kolejnych 51 żołnierzy zginęło w walkach z wojskami AzerbejdżanuReuters
wideo 2/1
Walki o Górski Karabach

Szefowie dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu spotkali się w piątek w Moskwie na konsultacjach w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu. Zaproszenie do przedstawicieli stron sporu wystosował Kreml. Telewizja Rossija 24 podała, powołując się na stronę armeńską, że konsultacje dotyczą rozejmu o charakterze humanitarnym.

Rozmowy, z udziałem również strony rosyjskiej, rozpoczęły się po godzinie 16.30 czasu lokalnego (15.30 w Polsce), bez wystąpień wstępnych dla prasy, których ministrowie odmówili. Konsultacje prowadzą szefowie MSZ Armenii i Azerbejdżanu, Zohrab Mnacakanian i Dżejhun Bajramow, z udziałem rosyjskiego ministra Siergieja Ławrowa. Władze w Erywaniu zapowiadały, że konsultacje będą dotyczyć rozejmu humanitarnego, który pozwoliłby na wymianę jeńców i oddanie ciał poległych - podała rosyjska Telewizja Rossija 24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Głos z Azerbejdżanu: ustępstw na rzecz Armenii nie będzie

W czasie, gdy w Moskwie odbywały się rozmowy, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oświadczył, że jest gotowy powrócić do rozmów pokojowych w sprawie Górskiego Karabachu, ale nie jest skłonny do ustępstw wobec Armenii. Podkreślił, że żaden kraj nie ma prawa wpływać na stanowisko Baku w tym konflikcie.

W telewizyjnym wystąpieniu Alijew zastrzegł, że nie dojdzie do rozmów na najwyższym szczeblu, jeśli rząd w Erywaniu nadal będzie upierał się, że Górski Karabach jest częścią terytorium Armenii. Dodał, że użycie siły przez wojska jego kraju zmieniło sytuację w spornym regionie, co pokazuje, że istnieje militarne rozwiązanie sporu.

- Dziś armia azerbejdżańska wyzwoliła spod okupacji kilka osad - Hadrut, Czaily, Juchary-Guzlek, Gorazili, Gyszlag, Garajalli, Efendilar, Suleimanli i Su - powiedział Alijew. Ocenił to "jako historyczne zwycięstwo" i pogratulował swoim żołnierzom.

- Dajemy Armenii szansę pokojowego rozwiązania konfliktu. To jej ostatnia szansa - dodał azerski prezydent. - My i tak wrócimy na swoją ziemię. Azerbejdżan umacnia swoją pozycję we wszystkich kierunkach i zmusza agresora do pokoju. To jest główny cel tej operacji - dodał.

Rozmowy na zaproszenie Putina

Jak podał Kreml, moskiewskie spotkanie Zohraba Mnackaniana z Armenii i Dżejhuna Bajramowa z Azerbejdżanu jest wynikiem kontaktów prezydenta Władimira Putina z przywódcami obydwu krajów: premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

Francuska agencja AFP poinformowała w piątek, że zgodnie z zapewnieniami, jakie Pałac Elizejski otrzymał w trakcie rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z premierem Armenii i prezydentem Azerbejdżanu, "strony skłaniają się ku ogłoszeniu jeszcze w piątek wieczorem lub w sobotę zawieszenia działań wojennych, jednak przesłanki dla tego rozejmu wciąż jeszcze są bardzo kruche".

"ODKB może udzielić pomocy Armenii"

W środę Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym oświadczyła, że może udzielić pomocy wojskowej Armenii, która jest jej członkiem, w przypadku ataku na jej terytorium. - ODKB [rosyjski skrót Organizacji - red.] może udzielić pomocy Armenii w związku z zaostrzeniem konfliktu w Górskim Karabachu w przypadku otrzymania stosownej prośby od Erywania, jeśli dojdzie do ataku na terytorium Armenii – powiedział sekretarz generalny ODKB Stanisłau Zaś w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RT.

Zaś dodał, że ani Erywań, ani Baku "nie są zainteresowane, by konflikt w Górskim Karabachu rozrósł się do wojny regionalnej". Wcześniej władze w Moskwie podkreślały już, że zobowiązania sojusznicze w ramach ODKB dotyczą terytorium Armenii, lecz nie Górskiego Karabachu.

Do powstałego w 2002 roku ODKB należą: Białoruś, Rosja, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

"Dwa tygodnie temu Azerbejdżan rozpoczął pełnowymiarowy atak na Górski Karabach"

Również w piątek w Erywaniu odbył się szczyt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, w której udział wzięli premierzy krajów członkowskich. Jednym z tematów rozmów była sytuacja w Górskim Karabachu.

Do "niezwłocznego przerwania wszelkich działań bojowych i rozpoczęcia dyplomatycznego uregulowania" wezwał premier Rosji Michaił Miszustin. - Rosja jest gotowa sprzyjać takim działaniom wraz z pozostałymi współprzewodniczącymi Mińskiej Grupy (agenda OBWE do uregulowania sytuacji w Górskim Karabachu - red.) - oświadczył premier Rosji, cytowany przez agencję TASS. Z kolei gospodarz spotkania premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że Górski Karabach znajduje się o krok od katastrofy humanitarnej.

- Dwa tygodnie temu Azerbejdżan rozpoczął pełnowymiarowy atak na Górski Karabach. Wojska azerbejdżańskie wspierane przez Turcję prowadzą działania wojenne z zastosowaniem wszystkich rodzajów najnowszego sprzętu - oświadczył Nikol Paszynian. Według niego działania Azerbejdżanu i Turcji są skierowane "nie tylko przeciwko Karabachowi, ale także przeciwko terytorium samej Armenii".

- Traktujemy te działania jako azerbejdżańsko-turecką agresję wobec narodu armeńskiego - powiedział. Dodał, że naród Armenii "jest zjednoczony jak nigdy i pomimo trudności jest pełen determinacji, by do wytrwać do końca i obronić swoją wolność i niepodległość".

Paszynian zadeklarował również, że Armenia jest gotowa do wznowienia procesu pokojowego zgodnie z oświadczeniami liderów i szefów dyplomacji krajów współprzewodniczących grupie mińskiej OBWE.

Obrady EUG były poświęcone współpracy w ramach tej struktury, w skład której wchodzą Rosja, Kazachstan, Białoruś, Armenia i Kirgistan. Dyskutowano m.in o rozwoju integracji gospodarczej, walce z pandemią i perspektywach wznowienia ruchu pasażerskiego.

Walki o Górski Karabach

27 września doszło do wznowienia konfliktu o zamieszkany przez Ormian Górski Karabach na terytorium Azerbejdżanu – Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony Ormian. Wojna o Górski Karabach - kontrolowane i zamieszkane przez Ormian terytorium formalnie należące do Azerbejdżanu - wybuchła w 1988 roku, zaś w 1994 roku podpisane zostało zawieszenie broni między stronami. Trwające od ponad tygodnia walki są najpoważniejszymi od tego czasu.

Autorka/Autor:ft/mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Izrael wznowił walkę w Strefie Gazy, ponieważ Hamas nie uwolnił zakładników - oświadczył izraelski minister obrony Israel Kac. Palestyńskie źródła medyczne podały, że w wyniku izraelskich ataków zginęło ponad 250 osób.

Izrael zaatakował w Strefie Gazy

Izrael zaatakował w Strefie Gazy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Sędzia federalny zarządził przesłuchanie w sprawie deportacji ponad 200 Wenezuelczyków przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa mimo zakazu sądu. Administracja zaprzeczyła, że naruszyła sądowy zakaz. Resort sprawiedliwości domaga się odsunięcia od sprawy sędziego, który wydał zakaz. - Nie obchodzi mnie, co myślą sędziowie - stwierdził Tom Homan odpowiedzialny w administracji Trumpa za deportacje.

Sąd żąda wyjaśnień. Człowiek Trumpa: nie obchodzi mnie to

Sąd żąda wyjaśnień. Człowiek Trumpa: nie obchodzi mnie to

Źródło:
PAP

Night Drivers Crew - w dosłownym tłumaczeniu: "załoga kierowców nocnych". To kolejna nieformalna grupa, która pod pozorem spotkania miłośników motoryzacji organizuje nielegalne wyścigi. Poznaliśmy schemat działania grupy oraz w jaki sposób próbuje zgubić policyjne patrole.

Sprawdzają wiek, auto i telefon. Kulisy działania grupy organizującej nielegalne wyścigi

Sprawdzają wiek, auto i telefon. Kulisy działania grupy organizującej nielegalne wyścigi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polacy, po raz pierwszy w historii maltańskiej turystyki, znaleźli się na szczycie listy europejskich nacji, które najliczniej odwiedziły ten śródziemnomorski kraj. Pokazują to dane ze stycznia 2025 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Źródło:
PAP

Siedem osób zginęło, a 10 trafiło do szpitala w wyniku katastrofy samolotu linii Lanhsa w Hondurasie. Maszyna spadła do morza kilka minut po starcie - potwierdził przedstawiciel straży pożarnej.

Samolot spadł do morza tuż po starcie

Samolot spadł do morza tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters
Tydzień przed śmiercią kupił auto i suplementy za sto tysięcy. Lekarz: wierzył w cud

Tydzień przed śmiercią kupił auto i suplementy za sto tysięcy. Lekarz: wierzył w cud

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Francuski eurodeputowany Raphael Glucksmann zaproponował, by Amerykanie oddali Francji Statuę Wolności. - Będzie jej dobrze u nas - mówił na jednym ze swoich wieców. Wcześniej rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt oceniła, że "tylko dzięki Stanom Zjednoczonym Ameryki dzisiaj Francuzi nie mówią po niemiecku".

Francuski eurodeputowany: niech oddadzą Statuę Wolności

Francuski eurodeputowany: niech oddadzą Statuę Wolności

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych, który we wtorek przeprowadzi rozmowę telefoniczną z przywódcą rosyjskim Władimirem Putinem na temat Ukrainy, oznajmił, że "wiele elementów ostatecznego porozumienia zostało już uzgodnionych, ale wiele pozostało do uzgodnienia".

Dziś rozmowa Trump-Putin. "Wiele do uzgodnienia"

Dziś rozmowa Trump-Putin. "Wiele do uzgodnienia"

Źródło:
PAP

Na nowojorskim lotnisko LaGuardia samolot pasażerski linii Delta uderzył skrzydłem w pas startowy podczas lądowania. Na pokładzie znajdowało się 76 pasażerów, dwóch pilotów i dwie stewardessy. Nikt nie odniósł obrażeń.

Samolot uderzył skrzydłem w pas startowy w Nowym Jorku

Samolot uderzył skrzydłem w pas startowy w Nowym Jorku

Źródło:
PAP

Europoseł Grzegorz Braun na pół roku został wykluczony z posiedzeń plenarnych europarlamentu. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie zamku w Stobnicy. Monika Piątkowska wygrała w Krakowie niedzielne wybory uzupełniające do Senatu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 18 marca.

Kara dla Brauna, decyzja w sprawie zamku, "śmiercionośna siła" USA

Kara dla Brauna, decyzja w sprawie zamku, "śmiercionośna siła" USA

Źródło:
PAP, TVN24

- Polska jest absolutnym ucieleśnieniem dobrego sojusznika NATO - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS były doradca Donalda Trumpa John Bolton. Dodał, że polskiemu rządowi poradziłby, aby zastanowił się, "jak przekonać Trumpa, że pozostanie w NATO i pomoc Polsce leży w jego osobistym interesie". Przyznał też, że obawia się, iż Władimir Putin może "rozegrać" prezydenta USA.

Były doradca Trumpa: jeśli Polska tego nie zrobi, to nie wiem, jaki kraj da radę

Były doradca Trumpa: jeśli Polska tego nie zrobi, to nie wiem, jaki kraj da radę

Źródło:
TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że jego administracja upubliczni we wtorek około 80 tysięcy stron akt związanych z zabójstwem byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

"Ludzie czekali". Trump chce ujawnić dokumenty

"Ludzie czekali". Trump chce ujawnić dokumenty

Źródło:
PAP, Reuters

- Będziemy używać przytłaczającej, śmiercionośnej siły, dopóki nie osiągniemy naszego celu - przekazał na konferencji prasowej rzecznik Pentagonu Sean Parnell, mówiąc o amerykańskiej ofensywie na Huti. Stwierdził, że operacja ustanie, kiedy jemeńska grupa zobowiąże się do zaprzestania ataków na statki i "narażania amerykańskiego życia". Według informacji Reutersa, amerykańskie wojsko w swojej ofensywie zabiło przywódców Huti, którzy byli zaangażowani w program budowy i wykorzystania dronów.

Pentagon grozi "przytłaczającą siłą". Stawia warunek rebeliantom

Pentagon grozi "przytłaczającą siłą". Stawia warunek rebeliantom

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozwolenie na budowę zamku w Stobnicy jest ważne - stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargi kasacyjne dotyczące słynnej na całą Polskę inwestycji. Wyrok jest prawomocny i oznacza, że pozwolenie na budowę obiektu jest ważne.

Zamek w Stobnicy zostaje. Sąd zdecydował

Zamek w Stobnicy zostaje. Sąd zdecydował

Źródło:
PAP, TVN24

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Europoseł Grzegorz Braun poinformował, że na najbliższe pół roku, do jesieni, został wykluczony z posiedzeń plenarnych europarlamentu. Parlament Europejski nałożył na niego karę za zakłócenie minuty ciszy w trakcie upamiętnienia ofiar Holokaustu.

Braun wykluczony z posiedzeń europarlamentu. "Do jesieni"

Braun wykluczony z posiedzeń europarlamentu. "Do jesieni"

Źródło:
PAP

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Zmarła po pięciu godzinach przesłuchania"; "zginęła z rąk naszych przeciwników", "zapłaciła najwyższą cenę" - tak w dwa dni po śmierci Barbary Skrzypek politycy PiS zbudowali narrację o tym, że jej zgon jest wynikiem przesłuchania w prokuraturze. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń.

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Źródło:
Konkret24

W najnowszym sondażu Ipsos prowadzi KO z wynikiem 31 procent, a na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 28 procent. W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz? Nowy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz? Nowy sondaż

Źródło:
TVP Info

"Demokracja to ułuda", "u nas też musi do tego dojść" - tak internauci komentują nagranie z Grecji, gdzie obywatele starli się z policją. Według popularnego przekazu protesty wywołała polityka rządu wobec Ukrainy. Tymczasem powód protestów był inny.

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Źródło:
Konkret24
Szkoła w kawałkach. Wrócą gimnazja?

Szkoła w kawałkach. Wrócą gimnazja?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Komik Conan O'Brien, który zadebiutował w tym roku w roli prowadzącego oscarową galę, będzie również gospodarzem ceremonii w 2026 roku - poinformowała w poniedziałek Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej. "Chcę poprowadzić przyszłoroczne Oscary tylko z jednego powodu: chcę usłyszeć, jak Adrien Brody kończy swoją przemowę" - stwierdził O'Brien, cytowany w komunikacie. 

Znów poprowadzi Oscary. "Tylko z jednego powodu"

Znów poprowadzi Oscary. "Tylko z jednego powodu"

Źródło:
tvn24.pl