Elżbieta II "zaćwierkała". Debiut królowej na Twitterze

Królowa Elżbieta prawie 40 lat wcześniej wysłała swojego pierwszego maila
Królowa Elżbieta prawie 40 lat wcześniej wysłała swojego pierwszego maila
Źródło: Twitter

Do tej pory konto brytyjskiej rodziny królewskiej prowadzili pracownicy Pałacu Buckingham. Teraz to sama królowa osobiście wysłała wiadomość do ponad 800 tys. internautów. Ale to nie pierwszy kontakt Elżbiety II z nowymi technologiami.

Do niecodziennego wydarzenia doszło w piątek w londyńskim Muzeum Nauki. To tam brytyjska królowa wzięła udział w otwarciu wystawy zatytułowanej "Wiek Informacji", poświęconej nowym technologiom.

R jak... królowa

I właśnie tego dotyczyła pierwsza wysłana przez nią wiadomość, która chwilę później dotarła do ponad 800 tys. użytkowników obserwujących konto Pałacu Buckingham.

"Mam przyjemność otworzyć w Muzeum Nauki wystawę "Wiek Informacji". Mam nadzieję, że spodoba się odwiedzającym" - napisała monarchini, podpisując się krótkim "Elżbieta R.", gdzie "R" pochodzi od łacińskiego "regina", co oznacza po prostu "królowa".

It is a pleasure to open the Information Age exhibition today at the @ScienceMuseum and I hope people will enjoy visiting. Elizabeth R.— BritishMonarchy (@BritishMonarchy) październik 24, 2014
Something one doesn't see everyday... The Queen sends her first tweet to open #smInfoAge #TheQueenTweets pic.twitter.com/yOeK6Jlnxx— Science Museum (@sciencemuseum) październik 24, 2014

Z okazji debiutu królowej na Twitterze, Pałac Buckingham postanowił przypomnieć, jak wyglądał pierwszy kontakt Elżbiety II z innymi nowymi technologiami.

W eterze, na wizji i w sieci

Elżbieta wygłosiła swoje pierwsze radiowe przemówienie, jeszcze jako księżna, prosto z Kapsztadu w RPA w 1947 roku - w dniu swoich 21 urodzin. W kilkuminutowym wystąpieniu podziękowała m.in. za życzenia, które otrzymała z tej okazji.

Równo 10 lat po debiucie w eterze, królowa Elżbieta pojawiła się na wizji. W 1957 r. złożyła telewidzom życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Niespełna 20 lat później królowa Elżbieta została pierwszym władcą na świecie, który wysłał maila. Choć w 1976 roku nie było jeszcze internetu, wiadomość wysłano z bazy wojskowej za pomocą jego bezpośredniego przodka, którym jest istniejący do dziś ARPANET.

In 1976 The Queen became the first Monarch to send an email during a visit to an army base - here it is! #SMInfoAge pic.twitter.com/jsVMyGGjsW— BritishMonarchy (@BritishMonarchy) październik 24, 2014
Worth pointing out that Her Majesty's first ever email was sent from Malvern Hills in 1976 at RSRE. #TheQueenTweets pic.twitter.com/dRlTXSxqrf— Malvern Cops (@MalvernCops) październik 24, 2014

Muzeum też wspomina

Nie tylko Pałac Buckingham odświeżył swoje archiwa z okazji debiutu królowej. Także Muzeum Nauki, które odwiedziła monarchini, pochwaliło się własną kolekcją zdjęć z dnia, kiedy Elżbieta, jeszcze jako kilkuletnia księżniczka, w 1938 roku po raz pierwszy przekroczyła próg muzeum.

The Queen first visited us in 1938 to see our Children's gallery with Queen Mary and Princesses Margaret #smInfoAge pic.twitter.com/2l8Bzq9Eav— Science Museum (@sciencemuseum) październik 24, 2014

Muzeum przypomniało również, jak przez ostatnie 100 lat zmieniały się środki masowej komunikacji.

During The Queen's life communication has changed dramatically, from telegrams to telephones, TV & the web #smInfoAge pic.twitter.com/bcca4na6Hs— Science Museum (@sciencemuseum) październik 24, 2014

Autor: ts//gak / Źródło: theguardian.com

Czytaj także: