Polski rząd deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - głosi uchwała podjęta w czwartek przez Radę Ministrów.
Rada Ministrów podjęła w czwartek uchwałę "w sprawie planowanych uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu".
Rząd zadeklarował w niej, że "zapewni wolny i bezpieczny dostęp i udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Państwa Izrael".
Tusk: dziesięć lat prezydentury i wszystko jak krew w piach
- Wczoraj po południu prezydent zwrócił się do mnie w liście o zapewnienie bezpiecznego pobytu w Polsce pana premiera Benjamina Netanjahu w związku z decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że "sprawa jest delikatna".
- Mamy z jednej strony werdykt Międzynarodowego Trybunału, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier Izraela, czy prezydent Izraela, czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć (...) poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę - stwierdził premier.
Donald Tusk dodał, że "prezydent chyba był świadomy, że rząd przewiduje tego typu kroki". - Dziesięć lat prezydentury i wszystko jak krew w piach. Są sprawy, które powinno się załatwiać w dyskrecji, szczególnie wtedy, kiedy mają i taką wagę, i kiedy są rzeczywiście dość skomplikowane - powiedział premier.
Powtórzył za uchwałą, że "każdy przedstawiciel państwa Izrael będzie miał zapewnione bezpieczeństwo". - My od wielu dni dysponujemy informacją z ambasady, że państwo Izrael ma reprezentować minister edukacji, więc generalnie cała ta sprawa nabiera charakteru pewnej demonstracji politycznej, zupełnie niepotrzebnej - stwierdził. Premier dodał, że poprosi prezydenta o komunikowanie się z rządem w inny sposób "niż poprzez medialne demonstracje" w "tak ważnych i delikatnych kwestiach".
- Ja nie jestem od tego, żeby się obawiać, tylko żeby podejmować decyzje - odpowiedział premier na pytanie o możliwą reakcję międzynarodową.
Tusk dodał, że "ma swój pogląd na temat sytuacji w Gazie". - Ale moja osobista ocena tego (...) i działań premiera Netanjahu to jest osobna kwestia - uzupełnił.
- Dla nas jest też bardzo ważne, żeby Polska nie była wśród tych państw, które w sposób jawny i demonstracyjny chcą lekceważyć decyzje międzynarodowych trybunałów - stwierdził premier. Dodał, że "międzynarodowy porządek prawny" jest "rzeczą pierwszorzędnej wagi".
Duda napisał do Tuska ws. Netanjahu
W czwartek prezydent Andrzej Duda skierował list do premiera Donalda Tuska, w którym zwrócił się do polskiego rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, gdyby przybył on do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
Netanjahu jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak