Policja użyła pałek i gazu łzawiącego do stłumienia antyrządowej demonstracji w Tunisie. Ponad 2 tys. uczestników domagało się zmiany systemu rządzenia przez umiarkowaną islamistyczną Partię Odrodzenia.
Tunezyjska policja starła się z ponad dwoma tysiącami uczestników antyrządowej demonstracji, usiłujących wbrew zakazowi przedostać się do alei Habiba Burgiby w centralnej części Tunisu.
Wzdłuż alei Burgiby
Przed ponad rokiem aleja ta była sceną masowych publicznych protestów, które doprowadziły do obalenia autokratycznego prezydenta Zin el-Abidina Ben Alego.
Demonstranci wyruszyli spod siedziby głównej centrali związkowej, będącej w zdecydowanej opozycji wobec kierowanego przez islamistów rządu. Konfrontacja z interwencyjnymi oddziałami policji nastąpiła przed ministerstwem spraw wewnętrznych.
Każdy ma swoje racje
Nie ma lęku, nie ma zastraszenia, ulica należy do narodu. Tunezyjscy demonstranci
Świeckie partie polityczne i związki zawodowe chcą, by umiarkowana islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która wygrała ubiegłoroczne wybory parlamentarne, zachowała powściągliwość w forsowaniu nakazów religijnych w życiu publicznym. Natomiast partie salafickie domagają się od rządu czegoś zupełnie odwrotnego.
W trakcie demonstracji Partii Odrodzenia zarzucano powiązania z klanem Trabelsi, z którego pochodzi oskarżana o rozległe praktyki korupcyjne żona Ben Alego Leila.
Stłumienie demonstracji
Policja użyła pałek i gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów. Ludzie zaczęli się bronić kamieniami, skandując "Naród chce upadku reżymu" i "Nie ma lęku, nie ma zastraszenia, ulica należy do narodu". Marsz zorganizowano w Dniu Męczenników, upamiętniającym stłumienie proniepodległościowej demonstracji przez francuskie wojska kolonialne w 1938 roku. Dzień ten jest w Tunezji świętem państwowym.
Zakaz urządzania protestów w alei Burgiby ministerstwo spraw wewnętrznych wydało pod koniec marca, uzasadniając to skargami właścicieli położonych przy niej hoteli, restauracji i sklepów.
Źródło: PAP