Rosja zlekceważyła rozprawę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. "Fakt, że miejsca strony rosyjskiej są puste, mówi wiele" 

Autor:
MAK/kg
Źródło:
Reuters, PAP
Ewakuacja mieszkańców Irpienia, strzały padły w czasie telewizyjnej relacji  (07.03.2022)
Ewakuacja mieszkańców Irpienia, strzały padły w czasie telewizyjnej relacji (07.03.2022)1+1
wideo 2/6
1+1Ewakuacja mieszkańców Irpienia, strzały padły w czasie telewizyjnej relacji

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął w poniedziałek wstępne przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Na rozprawie nie było reprezentantów strony rosyjskiej. - Fakt, że miejsca Rosji są puste, mówi wiele. Nie ma ich tutaj w tym sądzie: są na polu bitwy, tocząc agresywną wojnę przeciwko mojemu krajowi – ​​powiedział przedstawiciel Ukrainy Anton Korynewycz.

Anton Korynewycz zaapelował przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ o pilne powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oskarżył również siły rosyjskie o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Na rozprawie nie pojawiła się strona rosyjska.

- Fakt, że miejsca strony rosyjskiej są puste, mówi wiele. Nie ma ich tutaj w tym sądzie: są na polu bitwy, tocząc agresywną wojnę przeciwko mojemu krajowi - mówił Korynewycz.

Podkreślił, że MTS ma "obowiązek reagować", a "Rosja musi zostać powstrzymana, w czym rolę powinien pełnić ten trybunał".

Pozew złożyła strona ukraińska

26 lutego Ukraina zwróciła się do MTS, oskarżając Rosję o naruszenie konwencji ONZ z 1948 roku o ludobójstwie. Chce obalić twierdzenia prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że rosyjska inwazja ma na celu obronę ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie przed rzekomym ludobójstwem. Strona ukraińska domaga się też, by trybunał nakazał Rosji natychmiastowe wstrzymanie działań zbrojnych na czas rozpatrywania sprawy.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Nie wiadomo, kiedy MTS wyda orzeczenie. Decyzje MTS są wiążące, ale trybunał w praktyce nie ma sposobu, by je egzekwować - przypomina agencja dpa.

Śledztwo również przed Trybunałem Karnym

Śledztwo w sprawie wojny w Ukrainie wszczął również Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. - "Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (...) i otwiera śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie (...), obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy" - przekazał w zeszłym tygodniu Karim Khan, naczelny prokurator MTK.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: International Court of Justice

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości