Najnowsze

Najnowsze

Najpierw morderstwo, potem wybuch. Wszystko, co wiemy o tragedii w Poznaniu

Był huk, runęła część kamienicy. W niedzielę 4 marca, przed godziną 8 rano, na poznańskim Dębcu nastąpił wybuch. Przed eksplozją w budynku doszło do zbrodni. Jedna z mieszkanek została zamordowana najprawdopodobniej przez męża. Ale ofiar wybuchu jest więcej. W ruinach budynku znaleziono także ciała czterech innych osób, a 21 zostało rannych.

Kanada planuje ograniczenia w dostępie do broni

Rząd Kanady planuje wprowadzenie zmian w prawie, które utrudnią dostęp do broni palnej. Jednym z powodów zaostrzenia przepisów jest wzrost w ostatnich latach liczby zabójstw, których sprawcami są gangi narkotykowe.

"Fikcyjna walka ze smogiem"? Spór o nowe normy jakości węgla

Wygląda na to, że minister energii, zamiast dbać o zdrowie Polaków, słuchał tylko podszeptów lobby węglowego - ocenia Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Do ogłoszonych przez Ministerstwo Energetyki norm jakości węgla zgłaszane są liczne zastrzeżenia. Materiał programu "Polska i świat".

"Najbardziej znienawidzony człowiek Ameryki" skazany na więzienie

Martin Shkreli, były szef firmy farmaceutycznej, który wzbudził w 2015 roku oburzenie, gwałtownie podnosząc cenę leku ratującego życie, usłyszał wyrok. Został skazany na siedem lat pozbawienia wolności, musi także zapłacić 75 tysięcy dolarów grzywny. Werdykt zapadł jednak w innej sprawie, niż w tej, po której zaczęto go określać mianem "wroga publicznego numer jeden" i "najbardziej znienawidzonego człowieka Ameryki".

Parlament Wenezueli nie chce obserwatorów ONZ na wyborach

Wenezuelski parlament, w którym większość ma opozycja, skierował do ONZ ostrzeżenie przed wysłaniem na wybory prezydenckie do Wenezueli zagranicznych obserwatorów. Jego zdaniem byłoby to równoznaczne z "legitymizacją farsy", jaką będzie to głosowanie.

Czekając na publikację

Mija druga rocznica wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który do dziś nie został opublikowany. I na razie, nawet po zmianie premiera, publikacji nie będzie. Politycy PiS unikają tematu jak ognia, ale grupa demonstrujących przed Kancelarią Premiera o temacie nie zapomina. Wśród nich były szef Trybunału Andrzej Rzepliński.

Śledztwo w sprawie klapsa

Nauczycielka uderzyła siedmiolatkę. Klaps miał być sposobem na rozwiązanie konfliktu między uczennicami, a wywołał kolejny - między szkołą a matką dziewczynki. Sprawą ze szkoły podstawowej w Łapach na Podlasiu zajmuje się prokuratura.

Mglista walka ze smogiem

Smogowy problem i rozbieżności - diabeł tkwi w szczegółach. Mimo głośnych zapowiedzi poprawy jakości powietrza, eksperci są rozczarowani proponowanymi przez Ministerstwo Energii przepisami. Twierdzą, że niewiele one zmienią, a na pewno nie zmniejszą smogu, bo normy jakości dla węgla są zbyt liberalne.

Niedziele prawie bez handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wchodzi w życie. To pierwszy taki weekend, w który w niedzielę nie zrobimy zakupów. Przepisy podzieliły Polaków, nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Michał Chlebowski sprawdza, co będzie czynne, a co nie, bo zakaz handlu w niedziele nie obejmie wszystkich.

Najpierw pogróżki, teraz spotkanie

Czy na linii Kim Dzong Un - Donald Trump jest ocieplenie? To jeszcze za duże słowo, ale zmieniła się retoryka z agresywnej na łagodną, a w planach jest nawet wspólne spotkanie. Z taką propozycją wyszła Korea Północna, Stany Zjednoczone są na tak. Pytanie gdzie i kiedy miałoby do tego dojść i czy Kim Dzong Un dotrzyma słowa, by do tego czasu zrezygnować z prób rakietowych.

Kobiety w swoje święto

Przerwały milczenie, lawina ruszyła, a protesty rozlały się na cały świat. Trwa to już kilka miesięcy. Międzynarodowy Dzień Kobiet był kolejną okazją, by kobiety o sobie przypomniały. Wykorzystały ten czas i na tym nie poprzestaną, bo do zrobienia jest wiele: od wyrównania zarobków po antykoncepcję.

"Lepiej przepraszać zbyt często, niż uważać siebie za anioła"

Ustawa o IPN jest nieszczęsna. Nikt tak nie zaszkodził dobremu imieniu Polski i jej pozycji międzynarodowej jak Reduta Dobrego Imienia, czyli pan Maciej Świrski, który tę ustawę podobno przygotował - powiedział w "Piaskiem po oczach" profesor Karol Modzelewski, historyk, były działacz opozycji w PRL. Warto zrobić krok w tył, bo trwanie w tym ślepym zaułku wyrządza krzywdę nam wszystkim - dodał.

"Lepiej przepraszać zbyt często, niż uważać siebie za anioła"

Ustawa o IPN jest nieszczęsna. Nikt tak nie zaszkodził dobremu imieniu Polski i jej pozycji międzynarodowej jak Reduta Dobrego Imienia, czyli pan Maciej Świrski, który tę ustawę podobno przygotował - powiedział w "Piaskiem po oczach" profesor Karol Modzelewski, historyk, były działacz opozycji w PRL. Warto zrobić krok w tył, bo trwanie w tym ślepym zaułku wyrządza krzywdę nam wszystkim - dodał.

"W stan kryzysu władza postawiła relacje z naszymi tradycyjnymi sojusznikami"

To co, zrobił pan Jaki z większością w Sejmie i Senacie to jest po prostu krzywda dla Polski. To jest wielka strata i coś, co będziemy odrabiać latami - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując spór wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 oceniając relacje polsko-amerykańskie powiedział, że nasz kraj znalazł się w "gronie sojuszników, do których są pretensje".

Pół życia w więzieniu za nic. Zwrot w sprawie

Wrocławska prokuratura występuje do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza Komendy. Mężczyzna odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za brutalny gwałt i morderstwo. Wszystko wskazuje na to, że jest niewinny. Za kratami spędził już 18 lat. ("Superwizjer" TVN)

Trump spotka się z Kimem. Prezydent Chin pochwala i liczy na dobrą wolę

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że pochwala jego wolę politycznego rozwiązania problemu Korei Północnej i spotkania się z jej przywódcą, Kim Dzong Unem - poinformowały w piątek chińskie media. Swoje zadowolenie w związku z tą decyzją wyraził także sekretarz generalny ONZ.

"W stan kryzysu władza postawiła relacje z naszymi tradycyjnymi sojusznikami"

To, co zrobił pan Jaki z większością w Sejmie i Senacie, to jest po prostu krzywda dla Polski. To jest wielka strata i coś, co będziemy odrabiać latami - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując spór wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 oceniając relacje polsko-amerykańskie powiedział, że nasz kraj znalazł się w "gronie sojuszników, do których są pretensje".

"Polacy żydowskiego pochodzenia się boją"

Polska pisarka żydowskiego pochodzenia - Agata Tuszyńska - w rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiadała m.in. o tym, jak jako dziecko dowiedziała się o swoich korzeniach. Przywoływała też wspomnienia z marca '68 roku, kiedy to część jej rodziny musiała wyjechać. Autorka porównywała też atmosferę tamtych wydarzeń z obecną sytuacją w Polsce.