W grudniu lub nawet pod koniec listopada być może będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wśród branż, które zostały objęte obostrzeniami, jest między innymi gastronomia i fitness.
Premier poinformował w piątek, że zgodnie z decyzją rządu w dniach 31 października-2 listopada zamknięte zostaną cmentarze, aby w ten sposób ograniczyć możliwość szerzenia się zachorowań na COVID-19.
- Listopad przed nami, pierwsze trzy dni, koniec października i pierwsze dwa dni listopada - zostajemy w domach. Obniżamy w kolejnych tygodniach poziom zachorowań - zaapelował Morawiecki.
Grudzień lub koniec listopada
Wyraził nadzieję, że grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże.
- Grudzień - mam nadzieję przed świętami - będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte. A styczeń, jak Komisja Europejska poinformowała, może być już ta pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska w czerwcu, w lipcu, w stosownym czasie wykupiła - powiedział Morawiecki.
Jak dodał, ma nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku sytuacja epidemiczna będzie lepsza.
Z drugiej strony premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że kolejne obostrzenia dla firm mogą zostać wprowadzone w ciągu kilku dni, na początku listopada, jeśli przyrost zakażeń koronawirusem będzie szybki.
- Jeżeli ten przyrost będzie widoczny i bardzo bliski wykładniczego, to będziemy musieli wdrażać kolejne rozwiązania za kilka dni - powiedział premier.
Morawiecki przypomniał, że obecnie rząd wydłuża obowiązujące obostrzenia epidemiczne w cyklu dwutygodniowym.
- Podobnie jak wiosną na razie kierujemy się cyklem dwutygodniowym i przedłużamy te obostrzenia, w rozporządzeniach jest to dokładnie określone - powiedział premier.
Podkreślił jednocześnie, że rząd stara się iść “drogą środka”, aby nie wygasić gospodarki.
Cała Polska w czerwonej strefie
W piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy bilans od początku epidemii w kraju. Resort przekazał także informację o śmierci 202 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.
30 października po raz pierwszy liczba aktywnych przypadków przekroczyła 200 tysięcy. Wynosi 200 759. Z kolei liczba osób, które wyzdrowiały od początku epidemii, doszła dziś do 134 724. Oznacza to, że w Polsce mamy więcej osób aktywnie zakażonych koronawirusem, niż osób, które wyzdrowiały.
Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem cała Polska jest objęta tak zwaną czerwoną strefą. Obowiązują też dodatkowe obostrzenia, które dotyczą edukacji, gospodarki i życia społecznego:
- lokale gastronomiczne, restauracje, kawiarnie, puby - zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz); obostrzenia mają obowiązywać 2 tygodnie (pierwotnie do 7 listopada) z możliwością przedłużenia;
- nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym,
- szkoły wyższe, ponadpodstawowe w trybie zdalnym (pierwotnie do 8 listopada);
- w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego;
- wydarzenia sportowe bez publiczności, wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności;
- zawieszona działalność basenów aquaparków, siłowni;
- zawieszenie działalności sanatoriów (dokończenie obecnych turnusów);
- 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw.;
- 1 osoba na 15 m kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m kw.;
- w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;
- ograniczenie imprez, spotkań, szkoleń (również np. szkoły językowe), konferencji, kongresów, zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego;
Czytaj więcej: LISTA OBOSTRZEŃ W CZERWONEJ STREFIE >>>
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock