Najnowsze

Najnowsze

"Ten atak to poważne wyzwanie dla naszego bezpieczeństwa i suwerenności"

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że kilka krajów UE, w tym Niemcy i Francja, podejmie szybkie działania w reakcji na dokonany w Salisbury atak na Siergieja Skripala i jego córkę. Niewykluczone są nawet nowe sankcje wobec Rosji.

Amerykański niszczyciel w pobliżu spornych wysp. Pekin: to zagrożenie suwerenności

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin przepłynął w piątek w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief, z której Chińczycy zrobili sztuczną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym. Mischief wchodzi w skład wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Według przedstawicieli władz USA okręt realizował operację egzekwującą swobodę żeglugi.

Ona urodziła, on zakopał. Proces po śmierci noworodka

Urodził się, od razu dostał 10 ciosów ostrym narzędziem. Co drugi powodował obrażenia, które musiały skończyć się śmiercią. - Jego matka powiedziała, że mam go iść zakopać. Teraz żałuję - mówił przed sądem jeden z trzech oskarżonych o zabójstwo noworodka. Wszystkim grozi dożywocie.

Atak w supermarkecie. Co stało się w Trebes

26-letni mężczyzna, który prawdopodobnie działał sam, odpowiada za trzy oddzielne ataki, do jakich doszło w piątek w Carcassonne i Trebes we Francji: atak na żandarmów, brutalną kradzież samochodu i wzięcie zakładników w supermarkecie. MSW tego kraju potwierdziło śmierć czterech osób, w tym napastnika, ale bilans ofiar może wzrosnąć. Zamachowiec został zastrzelony przez policję.

Juncker obserwuje z "z najwyższą sympatią" propozycje zmian w ustawach o sądownictwie

Zależało mi, żeby najważniejsze elementy reformy sądownictwa zostały nienaruszone, żeby druga strona mogła powiedzieć: "O, z Polską można się dogadać" - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że propozycje PiS "spotkały się z bardzo pozytywnym zainteresowaniem" ze strony Jean-Claude'a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ten powiedział, że obserwuje inicjatywy polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią".

Karmiła bezdomne koty, znalazła szczeniaka w worku

Pani Maria dokarmiała bezdomne koty w pobliżu placu budowy w Dębnie (Małopolska). W pewnym momencie usłyszała "jakieś dziwne dźwięki". Okazało się, że ktoś porzucił zawiniętą w foliowy worek malutką suczkę.

Prezydent Duda na Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w piątek do Budapesztu. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Prezydent Duda ma też rozmawiać z prezydentem Janosem Aderem m.in. o szczycie NATO i Trójmorzu.

Morawiecki o ataku na Skripala: w poniedziałek odpowiedź Unii

Uznaliśmy bezsprzecznie, że za atak na Siergieja Skripala odpowiada Rosja - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jest wysoce prawdopodobne, że w poniedziałek, wspólnie z kilkoma, a może nawet kilkunastoma państwami Unii Europejskiej, odpowiemy zdecydowanie na to, co stało się w Salisbury - dodał.

"Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości"

- To jest krok w dobrym kierunku. Ale to nie jest tak, że jest krok w dobrym kierunku i nic się nie stało. Stało się bardzo dużo. Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości - ocenił prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Komentował w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Pudrowanie rzeczywistości". Chmaj o zapowiedzi publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które teraz mają zostać opublikowane, nie wywołują już teraz żadnych skutków prawnych. Rząd Beaty Szydło odmawiając publikacji wyroku, odmawiał jednocześnie wprowadzenia do obrotu prawnego skutku tego wyroku - powiedział w TVN24 konstytucjonalista Marek Chmaj. - Publikacja wyroków ma znaczenie bardziej porządkujące i jest taką bardzo mocno spóźnioną próbą wskazania, że jednak wyroki zostały opublikowane - dodał.

Antyterroryści wpadli do domu i skuli niewinnych. Prokuratura zatwierdziła akcję

Prokuratura oceniła, że policjanci mieli uzasadnione podstawy do podjęcia interwencji w Sitnie pod Szczecinkiem (woj. zachodniopomorskie) i zatwierdziła tę akcję. 8 marca antyterroryści weszli do domu, w którym miały znajdować się przedmioty pochodzące z kradzieży. Skuli dwóch mężczyzn, przeszukali posesję i odjechali. Niczego nie znaleźli. Po akcji przeprosili domowników.

"Notatka ze wskazaniem mordercy"

Tadeusz Grzesik to jeden z najbardziej bezwzględnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Kierowana przez niego grupa specjalizowała się w brutalnych napadach na właścicieli kantorów. Grzesik odsiaduje dożywocie, ale za kraty mógł trafić już w latach 90., gdyby nie to, że śledczy zignorowali wtedy ważną policyjną notatkę. Co znajdowało się w dokumencie i czy mógł on zapobiec kilkunastu kolejnym zabójstwom? O tym w reportażu Macieja Kuciela - "Notatka ze wskazaniem mordercy" - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

"Rzecz niesamowita. Sejm uznaje, że kontroluje Trybunał Konstytucyjny"

Nie ma większego znaczenia, jaką nowomową określimy to, co teraz się dzieje. Fakty, jeżeli chodzi o stronę prawną, są takie same, czyli to, że mamy Trybunał Konstytucyjny funkcjonujący niezgodnie z konstytucją - ocenił w "Kropce nad i" doktor Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując złożone w czwartek w Sejmie projekty PiS dotyczące ustaw o sądach i Trybunale Konstytucyjnym. Jak dodał, "to jest rzecz niesamowita", że "ustawodawca - czyli Sejm - uznaje, że kontroluje Trybunał".

13 ofiar pożaru wieżowca. Ludzie skakali z okien

Co najmniej 13 osób zginęło, a 28 zostało rannych w piątek w pożarze, który wybuchł w bloku mieszkalnym w mieście Ho Chi Minh na południu Wietnamu. Ponad tysiąc mieszkańców uciekło przed ogniem. Służby uratowały co najmniej 100 osób.