Najnowsze

Najnowsze

Długa kolejka do trumny Gotta. Czesi żegnają gwiazdora

Fani czeskiego piosenkarza Karela Gotta żegnają swojego idola. W piątek przed wejściem do Pałacu Żofin w Pradze, gdzie ustawiono trumnę z ciałem zmarłego artysty, ustawiła się długa kolejka. Gott, jedna z największych gwiazd czeskiej sceny muzycznej, zmarł na początku października po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 80 lat.

"Pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy"

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla premier Etiopii Abiy Ahmed Ali "pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy" - ocenił szef NATO Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wspomniał o "wiatrach nadziei wiejących w Afryce". Organizacja Amnesty International oświadczyła, że nagroda ma zachęcać szefa etiopskiego rządu do wprowadzania "kolejnych reform na rzecz praw człowieka" w swoim kraju.

"Macie szansę na powstrzymanie państwa autorytarnego"

Jeżeli jedna partia ma pełnię władzy, a wódz partii jest de facto dyktatorem - nawet jeżeli jest dobrym - ale dyktatorem, to zawsze prowadzi do nieszczęścia - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - W niedzielnych wyborach Polacy mają szansę na powstrzymanie budowy państwa autorytarnego - dodał. Polityk startujący do Sejmu z opolskiej listy PSL zadeklarował, że nigdy nie wejdzie w żadną koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.

Pierwszy taki szczyt w Polsce. Debata polityków o nowych technologiach

10 października odbył się pierwszy w Polsce Digital Summit. W debacie polityków o propozycjach w sprawie nowych technologii i cyfryzacji udział wzięli Marek Zagórski z Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Bosak z Konfederacji, Krzysztof Liedel z Lewicy, Władysław Teofil Bartoszewski reprezentujący Koalicję Polską oraz Piotr Cieśliński z Koalicji Obywatelskiej.

Tureccy ambasadorowie wzywani na rozmowy, Moskwa "gotowa do dialogu"

MSZ Belgii i Holandii wezwały ambasadorów Turcji w tych krajach w związku z ofensywą sił tureckich w Syrii. W przyszłym tygodniu Unia Europejska ma rozważyć nałożenie sankcji na Ankarę. Tymczasem Moskwa wezwała wszystkie strony konfliktu do "maksymalnej powściągliwości".

14 lat więzienia dla obywatela Indii za podwójne zabójstwo

Na karę 14 lat pozbawienia wolności skazał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie obywatela Indii, oskarżonego o podwójne zabójstwo i usiłowanie zabójstwa trzeciej osoby. Do zbrodni doszło w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie mieszkali cudzoziemcy pracujący w jednej z przetwórni. Wyrok nie jest prawomocny.

Kosmiczny plan Wojska Polskiego na ponad pół biliona złotych

Satelity rozpoznawcze i najnowocześniejsze bojowe samoloty bezzałogowe – to najważniejsze punkty ogłoszonego w czwartek planu zakupów uzbrojenia i wyposażenia polskich sił zbrojnych. Projektowi rozpoczęcia wojskowej obecności w kosmosie towarzyszy niewyobrażalna kwota 524 miliardów złotych do wydania na modernizację wojska do 2035 roku. Eksperci przypominają, że realia budżetowe i rozwój techniki mogą pokrzyżować te plany.

Krwawa historia kamienicy Mariana Banasia

Wszystko wskazuje na to, że w krakowskiej kamienicy przy ulicy Krasickiego 24, zanim jej właścicielem został szef NIK Marian Banaś, doszło przed laty do brutalnego morderstwa. Miał je popełnić recydywista, który planował przejąć budynek. Ale to nie on, a brat ofiary, której ciała nigdy nie odnaleziono, nabył w grudniu 2000 roku pełne prawa do kamienicy, by pięć miesięcy potem podarować ją Marianowi Banasiowi.

"Brudna kampania" czy "przedwyborczy sabotaż"? Naklejki na lusterkach i karoseriach

Nalepki z wizerunkiem kandydatki do Senatu na lusterkach, szybach i klatkach schodowych. Na Kontakt 24 wpływają informacje od zdenerwowanych mieszkańców Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Świętochłowic. Widoczna na nalepkach Dorota Tobiszowska startująca z list PiS podkreśla, że z naklejkami nie ma nic wspólnego i mówi o "przedwyborczym sabotażu". Sprawę wyjaśnia policja.

Atak nożownika w Manchesterze. Centrum handlowe ewakuowane

Cztery osoby zostały ranne w ataku nożownika w centrum handlowym w Manchesterze w północno-zachodniej Anglii - poinformowała miejscowa policja. Sprawca został zatrzymany. W sprawie wszczęły dochodzenie brytyjskie służby antyterrorystyczne. Wcześniej informowano o pięciu rannych.

Stoltenberg i Tusk apelują do Turcji. Mówią o "kluczowych siłach kurdyjskich"

Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Ankara będzie działać z powściągliwością - powiedział w piątek przybywający w Turcji szef NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że działania armii tureckiej mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej.

"Naszym obowiązkiem jest rozliczyć się przed obywatelami"

Zastanówcie się państwo, czy lepiej się wam żyje, czy macie lepsze wynagrodzenie, czy jest praca, czy wasze rodziny są bezpieczniejsze - mówiła w piątek w Krakowie była premier, europosłanka Beata Szydło. - Naszym obowiązkiem, jako ekipy rządzącej, jest rozliczyć się przed państwem. A państwo, na tej podstawie, nas ocenicie - powiedziała. Zaapelowała o ponowne obdarzenie PiS zaufaniem, jeśli ta ocena wypadnie pozytywnie.

Co najmniej kilkadziesiąt osób z nielegalnymi patentami. Cztery osoby z zarzutami

Instruktor i egzaminator Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego miał wydawać nieprawdziwe zaświadczenia o odbytych kursach i zdanych egzaminach na żeglarza, sternika motorowodnego oraz licencje na holowanie narciarzy. Wszystko za łapówki. W taki nielegalny sposób patenty mogło uzyskać co najmniej kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Sąd kazał udostępnić akta matce zamordowanej Kristiny. Wbrew stanowisku prokuratury

Matka zamordowanej 10-letniej Kristiny będzie mogła zapoznać się z aktami sprawy dotyczącymi zabójstwa córki - tak zdecydował sąd po tym, jak pełnomocnik kobiety poskarżył się na działanie prokuratury. Śledczy ze Świdnicy (Dolnośląskie) twierdzili, że akta nie mogą być udostępnione ze względu na dobro postępowania. Sąd uznał jednak, że wgląd do zgromadzonych materiałów nie będzie zagrożeniem dla sprawy.

Skromny "budżet" dla strefy euro. Jest zielone światło dla nowego instrumentu

17 miliardów euro - tyle mają otrzymać kraje strefy euro w latach 2021-2017 w ramach nowego instrumentu finansowego. - Pomysł, który w ostatnich latach budził w Polsce duże obawy, a który nazywany był "osobnym budżetem strefy euro", został zaakceptowany przez unijnych ministrów finansów, ale jedynie jako wycinek oryginalnego i ambitnego planu - wskazał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli.

"Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało"

Nowa KRS nie stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie jest głosem środowiska sędziowskiego, jest głosem polityków i narzędziem, które służy upolitycznieniu sądów - podkreślał sędzia Igor Tuleya w czasie konferencji "7 grzechów wobec państwa prawa", na której wypunktowano zaprowadzone przez PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało - podkreśliła sędzia Beata Morawiec.

"Jeszcze wszystko jest możliwe, spotkajmy się przy urnach wyborczych". Ostatni dzień kampanii

Sondaże napawają nadzieją, że PiS nie będzie rządził od poniedziałku - mówiła w piątek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jeszcze wszystko jest możliwe, spotkajmy się w niedzielę przy urnach wyborczych - apelował w Opolu szef PO Grzegorz Schetyna. Z kolei liderzy lewicowego bloku Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg przedstawili na porannej piątkowej konferencji w Warszawie plan projektów ustaw, które zamierzają złożyć w Sejmie do grudnia 2020 roku.

Zamachowiec z Halle przyznał się do winy

Zamachowiec, który w środę próbował wedrzeć się do synagogi w mieście Halle i zabił dwie osoby, przyznał się do winy - poinformowała w piątek niemiecka prokuratura federalna (GBA). Przebywa on obecnie w areszcie śledczym.