Najnowsze

Najnowsze

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell poinformował w piątek, że przedłużył czas na omówienie sposobów uratowania umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku. 14 stycznia Francja, Niemcy i Wielka Brytania uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów, który nadzoruje Borrell.

Uchwała Sądu Najwyższego nie dotyczy statusu sędziów. Sędzią się jest. Ona dotyczy tego, czy obywatel ma prawo poczuć, że jego sprawa została rozstrzygnięta niezawiśle i bezstronnie - tłumaczył doktor Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się do uchwały dotyczącej zasiadania w składach sędziowskich osób wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel podpisali w piątek porozumienie dotyczące brexitu. Kilka godzin później w Londynie porozumienie z Unią Europejską podpisał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Otwiera to drogę do ratyfikacji dokumentu przez europarlament. 31 stycznia o północy Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

Żadna z tych osób, w tym także osoby, które występowały w mediach, nie cofnęły w żaden sposób upoważnienia pełnomocnikowi do działania - przekonywał prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki. Dodał, że procedura jego wyboru do KRS nie jest wadliwa. Odniósł się w ten sposób do pytań o sędziów, którzy wycofali swoje poparcie dla jego kandydatury. 

Sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu, nie może powstrzymać się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych - głosi stanowisko nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. KRS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów, na podstawie których SN wydał uchwałę - przekazał zastępca rzecznika prasowego Rady, sędzia Jarosław Dudzicz.