Na ok. 100 tys. zł wstępnie wyceniono straty po czwartkowym pożarze wieży zabytkowego kościoła pw. św. Jerzego w Dębieńsku – dzielnicy Czerwionki-Leszczyn na Śląsku. Częściowo spłonęła murowana wieża zabytkowego kościoła. By ją ratować, strażacy musieli rozciąć kopułę. Zdjęcia pożaru otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24.
Pożar gasiło 14 zastępów strażaków. Nie było poszkodowanych.
- Strażacy gasili pożar wodą z zewnątrz, z dwóch drabin, oraz pianą od wewnątrz. Potem jednak wycofali się z wnętrza wieży, ponieważ jej konstrukcja groziła zawaleniem – poinformowała Aneta Gołębiowska z zespołu prasowego śląskiej straży pożarnej. Zaznaczyła, że ratownicy, aby opanować ogień, musieli m.in. rozciąć metalową kopułę wieży.
Choć pożar objął całą ok. 25-metrową wieżę, istniejącą w obecnym kształcie od blisko 100 lat, udało się uratować znajdujące się wewnątrz zabytkowe dzwony – z najstarszym pochodzącym z połowy XVI wieku. Pożar nie rozprzestrzenił się też do wnętrza kościoła, dzięki czemu ocalały m.in. cenne organy.
Organy przykryto folią, by nie zamokły
Jak poinformował prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębieńsku Wielkim Bogdan Bukowski, strażacy podczas akcji m.in. zabezpieczyli organy folią, by nie zamokły. Natychmiastowej rozbiórki wymaga natomiast główna część metalowej kopuły wieży. Według wstępnej oceny mury wieży przetrwały w dobrym stanie, odbudowana będzie musiała zostać część jej wnętrza oraz kopuła.
Winni robotnicy?
Z wstępnych ustaleń wynika, że ogień mogli zaprószyć robotnicy, który prowadzili na kościelnej wieży prace remontowe. Chodziło m.in. o sprawdzenie stanu krzyża – zniszczonego przez upływ czasu i pogodę. Dzień wcześniej zapadła decyzja o jego wymianie. Robotnicy pracowali w czwartek m.in. przy podstawie jego mocowania.
Barokowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Jerzego jest najważniejszym zabytkiem w okolicy. Został wybudowany w 1802 r. w miejsce starego, drewnianego kościoła. Wewnątrz znajdują się m.in. późnorenesansowy ołtarz z połowy XVII wieku, barokowa ambona oraz XIX-wieczna chrzcielnica i organy.
Źródło: PAP