Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Źródło:
PAP
Gorzów Wielkopolski rozważa zmianę nazwy
Gorzów Wielkopolski rozważa zmianę nazwy
TVN24
Gorzów Wielkopolski rozważa zmianę nazwyTVN24

Czy Gorzów Wielkopolski nadal ma być wielkopolski? Takie pytanie zadali urzędnicy mieszkańcom po tym, gdy część z nich założyła komitet obywatelski, który jesienią ubiegłego roku złożył wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta. - Większość uczestników ankiety opowiedziała się za obecną nazwą - poinformował magistrat. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni, ale nic nie wskazuje na to, by podjęli ją wbrew mieszkańcom.

Znane są już wyniki ankiety i raport z konsultacji w sprawie przemianowania Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów. Mieszkańcy zdecydowali, że nie chcą zmian.

Głos w tej sprawie zabrało 7 tysięcy osób. To zaledwie 6 proc. mieszkańców miasta, niemniej wszystko wskazuje na to, że gorzowscy radni, w których rękach pozostają dalsze losy nazwy miasta, zagłosują zgodnie z ich wolą. Z danych zawartych w raporcie wynika, że na koniec 2023 r. w Gorzowie Wlkp. było zameldowanych 109 877 osób, według GUS rzeczywista liczba mieszkańców wyniosła 115 847 osób.

Mieszkańcy mogli podzielić się swoimi uwagamiFacebook/Przystań na konsultacje

Jak poinformowała Marta Liberkowska z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w ankiecie online wzięło udział 6487 osób. 4294 było przeciwnych zmianie nazwy miasta na Gorzów, za opowiedziało się 2193 osób. W formie papierowej złożono 606 formularzy, z których 590 uznano za poprawne. Tu także większość osób była przeciwna zmianie nazwy – 390, a za zmianą opowiedziało się 136.

Nazwa wprowadza w błąd?

Zwolennicy skrócenia nazwy miasta przekonywali, że "przydomek nie ma wielu atutów, a sprawia same kłopoty", że "krótsza nazwa jest bardziej zwięzła i nowoczesna" oraz, że miasto nie leży w Wielkopolsce. "Przydawka "Wlkp." dezinformuje i degraduje miasto do poziomu podpoznańskiego miasteczka" - napisał jeden z mieszkańców.

Konsultacje z mieszkańcamiFacebook/Przystań na konsultacje

Nazwy Gorzów Wielkopolski zaczęto używać w drugiej połowie 1945 roku. "Dodanie do nazwy Gorzów członu Wielkopolski nie było przypadkowe. Trudno dopatrywać się w nim wpływu wydarzeń historycznych. Wydaje się pewnym, że czynnikiem decydującym były kwestie polityczne związane z przejęciem kontroli nad ziemiami zachodnimi przez państwo polskie i dążeniem do utrzymania tego stanu, pomimo braku wiążących decyzji dotyczących ustanowienia granicy zachodniej Polski zgodnych z prawem międzynarodowym. Niekwestionowane sąsiedztwo terenu, na którym powstał Landsberg z najstarszą dzielnicą kraju ułatwiało lansowanie teorii o przynależności do państwa polskiego w początkach średniowiecza oraz bezprawnym odebraniu tych ziem państwu piastowskiemu przez Niemców" - wyjaśnia dr hab. Przemysław Słowiński z Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Dodatkowym uzasadnieniem był fakt, że do końca lat czterdziestych XX wieku Gorzów Wielkopolski należał do województwa poznańskiego.

A może... Kobyla Góra?

Co interesujące, podczas konsultacji społecznych padały propozycje zmiany nazwy miasta nie tylko na "Gorzów". Dwanaście osób chciało, by miasto nazywało się "Gorzów nad Wartą", dwie wskazywały "Gorzów Lubuski", a jedna dawną niemiecką nazwę - "Landsberg".

Przez zdecydowaną część swojej historii Gorzów Wielkopolski był miastem niemieckim. W ostatnich dniach stycznia 1945 r. większość ludności niemieckiej opuściła miasto. Rosjanie weszli bez walki do Landsberga. "Przez pierwsze tygodnie polskie władze administracyjne używały nazwy Landsberg, wykorzystywały także niemieckie druki i pieczęcie. Następnie pojawiła się nazwa Gorzów oraz Gorzów nad Wartą. W tym samym czasie koleje przemianowały stację kolejową na Kobylą Górę" - pisze Słowiński.

Nazwa Kobyla Góra pojawiła się nawet na części map drukowanych w 1945 roku.

Kobyla Góra na mapie z 1945 rokuaukcje internetowe

Jako pierwszy tę nazwę zastosował Stanisław Kozierowski w "Atlasie nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej" z 1934 r.

"Na temat teorii Kozierowskiego pisał m.in. Edward Rymar, pokazując możliwy tok dochodzenia do pochodzenia nazwy przez autora Atlasu, jednocześnie obalił jego teorię dowodzącą, że Kobyla Góra to nazwa osady istniejącej w miejscu lokowania lub bliskiej okolicy Landsberga w 1257 r." - tłumaczy Słowiński.

Dr hab. Przemysław Słowiński opowiadający o historycznych aspektach pochodzenia nazwy miastaFacebook/Przystań na konsultacje

Droga zmiana

W raporcie z konsultacji zamieszczono m.in. informacje o szacunkowych kosztach, jakie może powodować zmiana nazwy miasta. Na ten problem zwracali uwagę też mieszkańcy uczestniczacy w konsultacjach. "Nie chciałabym zmieniać nazwy miasta, bo prowadzę firmę" - pisał jeden z mieszkańców. Zwolennicy skrócenia nazwy odbijali piłeczkę, mówiąc, że "koszty dla mieszkańców są praktycznie zerowe", a np. tablic drogowych nie trzeba wymieniać, a jedynie... pozaklejać na nich człon "Wielkopolski".

Gorzowski magistrat przeanalizował przepisy. Wynika, z nich że nie jest wymagana przez mieszkańców wymiana dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Gdyby ktoś jednak wolał mieć pewność, że przez skrócenie nazwy nie będzie mieć żadnych problemów i wymieniłby te dokumenty na własną rękę, kosztowałoby go to 294 złote. Plus poświęcony czas na stanie w kolejkach i wypełnianie wniosków.

Ale dla lokalnych przedsiębiorców byłby to już spory wydatek. Sami przedsiębiorcy koszty szacowali różnie - od 100 do 100 tysięcy złotych. Sama zmiana wpisu w KRS to 300-350 zł. A do tego dochodzą jeszcze m.in. wymiany pieczątek, tablic, wizytówek, dokumentów czy materiałów promocyjnych.

Lubuski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, który nadzoruje gorzowskie apteki, poinformował, że każda apteka, w której w treści zezwolenia znajduje się Gorzów Wielkopolski musiałby odnowić zezwolenie, którego koszt to najniższa krajowa (4300 zł). Nieco niższy wydatek czekałby hurtownie farmaceutyczne (3800 zł).

Miasto swoje koszty obliczyło na 1,5 miliona złotych. W tej kwocie znalazły się m.in. wymiana tablic na budynkach zarządzanych przez urząd, tablic drogowych, tablic na pomnikach czy pieczątek.

Kolejne koszty poniosłoby 28 gorzowskich instytucji publicznych. Wydatki oszacowano na 2,1 mln zł. Najwyższe wydatki miałaby Poczta Polska. (530 tys. zł) i Komenda Wojewódzka Policji (230 tys. zł).

Chcieli polskiej nazwy z okresu niemieckiego

O zmianę nazwy miasta i skreślenie członu "Wielkopolski" zabiegał komitet obywatelski, który w końcu października 2023 r. złożył do prezydenta miasta wniosek w tej sprawie.

Członkowie komitetu chcą powrotu do używanej przez kilka miesięcy po wojnie, a także do widniejącej na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Dodają, że Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce.

- Chcemy zmiany nazwy miasta, a właściwie powrotu do tej, która była używana przez kilka miesięcy po wojnie, a także funkcjonowała na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce - mówił dziennikarz "Gazety Lubuskiej" Jarosław Miłkowski, jedna z 66 osób, które tworzą Komitet Obywatelski w sprawie nazwy miasta.

- Ludzie myślą, że Gorzów leży w Wielkopolsce. Po zmianie nazwy nie byłoby tego problemu. To także ważne pod kątem marketingowym, wszystkie akcje typu "Gorzów - stąd jestem" czy "Gorzów Przystań" nie mają przymiotnika Wielkopolski. Gorzów nigdy nie leżał na terenie Wielkopolski, a jego historyczna nazwa nie miała tego drugiego członu. Ludzie i tak mówią "Gorzów" lub dopisują "Wlkp.", co jest nieprawidłowe. O zmianie mówiło się już od wielu lat, teraz zebrano podpisy i wysłano dokument do prezydenta - tłumaczył Jerzy Korolewicz, jeden z inicjatorów zmiany.

Korolewicz to były działacz Akcji Wyborczej Solidarność i Prawa i Sprawiedliwości. Z list partii Jarosława Kaczyńskiego startował w wyborach w 2006 roku. Wcześniej był wicewojewodą gorzowskim. Obecnie - od 2005 roku - jest prezesem Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Między innymi stąd przeciwnicy zmiany nazwy zarzucali komitetowi próbę zbicia na tym temacie kapitału politycznego.

Rok temu prezydent Gorzowa dał "zielone światło"

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Jacek Wójcicki zadecydował o przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

"Działając w poczuciu wagi tematu, który chcemy omówić z mieszkańcami, priorytet należy nadać jak najszerszemu włączeniu gorzowian do dialogu, przybliżeniu zasadności planowanych zmian oraz wspólnemu namysłowi nad kwestią lokalnej tożsamości mieszkańców naszego Miasta" - napisał prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Konsultacje wyznaczono na okres niemal czterech miesięcy - od 6 maja do 2 sierpnia 2024 roku.

Procedura zmiany nazwy miastaUM Gorzów Wielkopolski

- Najpierw zaplanowano szeroką akcję informacyjną i edukacyjną. Będą osobne materiały dla młodzieży i osób starszych. Po tym będziemy pytać o wyrażanie opinii w ankietach oraz internetowo. Frekwencja nie ma tutaj znaczenia, ale i tak liczymy, że będzie duża. Po wszystkim sporządzony zostanie raport i trafi on na sesję rady miasta - wyjaśniała Anna Bonus-Mackiewicz z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

To wtedy zostanie podjęta decyzja. Wiadomo było, że jeśli nazwa miałaby zostać zmieniona, to dokumenty muszą jeszcze trafić przez wojewodę do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Wszystko jednak wskazuje na to, że do niej nie dojdzie.

Autorka/Autor:FC/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl