Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Źródło:
PAP
Gorzów Wielkopolski rozważa zmianę nazwy
Gorzów Wielkopolski rozważa zmianę nazwy
TVN24
Gorzów Wielkopolski rozważa zmianę nazwyTVN24

Czy Gorzów Wielkopolski nadal ma być wielkopolski? Takie pytanie zadali urzędnicy mieszkańcom po tym, gdy część z nich założyła komitet obywatelski, który jesienią ubiegłego roku złożył wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta. - Większość uczestników ankiety opowiedziała się za obecną nazwą - poinformował magistrat. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni, ale nic nie wskazuje na to, by podjęli ją wbrew mieszkańcom.

Znane są już wyniki ankiety i raport z konsultacji w sprawie przemianowania Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów. Mieszkańcy zdecydowali, że nie chcą zmian.

Głos w tej sprawie zabrało 7 tysięcy osób. To zaledwie 6 proc. mieszkańców miasta, niemniej wszystko wskazuje na to, że gorzowscy radni, w których rękach pozostają dalsze losy nazwy miasta, zagłosują zgodnie z ich wolą. Z danych zawartych w raporcie wynika, że na koniec 2023 r. w Gorzowie Wlkp. było zameldowanych 109 877 osób, według GUS rzeczywista liczba mieszkańców wyniosła 115 847 osób.

Mieszkańcy mogli podzielić się swoimi uwagamiFacebook/Przystań na konsultacje

Jak poinformowała Marta Liberkowska z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w ankiecie online wzięło udział 6487 osób. 4294 było przeciwnych zmianie nazwy miasta na Gorzów, za opowiedziało się 2193 osób. W formie papierowej złożono 606 formularzy, z których 590 uznano za poprawne. Tu także większość osób była przeciwna zmianie nazwy – 390, a za zmianą opowiedziało się 136.

Nazwa wprowadza w błąd?

Zwolennicy skrócenia nazwy miasta przekonywali, że "przydomek nie ma wielu atutów, a sprawia same kłopoty", że "krótsza nazwa jest bardziej zwięzła i nowoczesna" oraz, że miasto nie leży w Wielkopolsce. "Przydawka "Wlkp." dezinformuje i degraduje miasto do poziomu podpoznańskiego miasteczka" - napisał jeden z mieszkańców.

Konsultacje z mieszkańcamiFacebook/Przystań na konsultacje

Nazwy Gorzów Wielkopolski zaczęto używać w drugiej połowie 1945 roku. "Dodanie do nazwy Gorzów członu Wielkopolski nie było przypadkowe. Trudno dopatrywać się w nim wpływu wydarzeń historycznych. Wydaje się pewnym, że czynnikiem decydującym były kwestie polityczne związane z przejęciem kontroli nad ziemiami zachodnimi przez państwo polskie i dążeniem do utrzymania tego stanu, pomimo braku wiążących decyzji dotyczących ustanowienia granicy zachodniej Polski zgodnych z prawem międzynarodowym. Niekwestionowane sąsiedztwo terenu, na którym powstał Landsberg z najstarszą dzielnicą kraju ułatwiało lansowanie teorii o przynależności do państwa polskiego w początkach średniowiecza oraz bezprawnym odebraniu tych ziem państwu piastowskiemu przez Niemców" - wyjaśnia dr hab. Przemysław Słowiński z Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Dodatkowym uzasadnieniem był fakt, że do końca lat czterdziestych XX wieku Gorzów Wielkopolski należał do województwa poznańskiego.

A może... Kobyla Góra?

Co interesujące, podczas konsultacji społecznych padały propozycje zmiany nazwy miasta nie tylko na "Gorzów". Dwanaście osób chciało, by miasto nazywało się "Gorzów nad Wartą", dwie wskazywały "Gorzów Lubuski", a jedna dawną niemiecką nazwę - "Landsberg".

Przez zdecydowaną część swojej historii Gorzów Wielkopolski był miastem niemieckim. W ostatnich dniach stycznia 1945 r. większość ludności niemieckiej opuściła miasto. Rosjanie weszli bez walki do Landsberga. "Przez pierwsze tygodnie polskie władze administracyjne używały nazwy Landsberg, wykorzystywały także niemieckie druki i pieczęcie. Następnie pojawiła się nazwa Gorzów oraz Gorzów nad Wartą. W tym samym czasie koleje przemianowały stację kolejową na Kobylą Górę" - pisze Słowiński.

Nazwa Kobyla Góra pojawiła się nawet na części map drukowanych w 1945 roku.

Kobyla Góra na mapie z 1945 rokuaukcje internetowe

Jako pierwszy tę nazwę zastosował Stanisław Kozierowski w "Atlasie nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej" z 1934 r.

"Na temat teorii Kozierowskiego pisał m.in. Edward Rymar, pokazując możliwy tok dochodzenia do pochodzenia nazwy przez autora Atlasu, jednocześnie obalił jego teorię dowodzącą, że Kobyla Góra to nazwa osady istniejącej w miejscu lokowania lub bliskiej okolicy Landsberga w 1257 r." - tłumaczy Słowiński.

Dr hab. Przemysław Słowiński opowiadający o historycznych aspektach pochodzenia nazwy miastaFacebook/Przystań na konsultacje

Droga zmiana

W raporcie z konsultacji zamieszczono m.in. informacje o szacunkowych kosztach, jakie może powodować zmiana nazwy miasta. Na ten problem zwracali uwagę też mieszkańcy uczestniczacy w konsultacjach. "Nie chciałabym zmieniać nazwy miasta, bo prowadzę firmę" - pisał jeden z mieszkańców. Zwolennicy skrócenia nazwy odbijali piłeczkę, mówiąc, że "koszty dla mieszkańców są praktycznie zerowe", a np. tablic drogowych nie trzeba wymieniać, a jedynie... pozaklejać na nich człon "Wielkopolski".

Gorzowski magistrat przeanalizował przepisy. Wynika, z nich że nie jest wymagana przez mieszkańców wymiana dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Gdyby ktoś jednak wolał mieć pewność, że przez skrócenie nazwy nie będzie mieć żadnych problemów i wymieniłby te dokumenty na własną rękę, kosztowałoby go to 294 złote. Plus poświęcony czas na stanie w kolejkach i wypełnianie wniosków.

Ale dla lokalnych przedsiębiorców byłby to już spory wydatek. Sami przedsiębiorcy koszty szacowali różnie - od 100 do 100 tysięcy złotych. Sama zmiana wpisu w KRS to 300-350 zł. A do tego dochodzą jeszcze m.in. wymiany pieczątek, tablic, wizytówek, dokumentów czy materiałów promocyjnych.

Lubuski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, który nadzoruje gorzowskie apteki, poinformował, że każda apteka, w której w treści zezwolenia znajduje się Gorzów Wielkopolski musiałby odnowić zezwolenie, którego koszt to najniższa krajowa (4300 zł). Nieco niższy wydatek czekałby hurtownie farmaceutyczne (3800 zł).

Miasto swoje koszty obliczyło na 1,5 miliona złotych. W tej kwocie znalazły się m.in. wymiana tablic na budynkach zarządzanych przez urząd, tablic drogowych, tablic na pomnikach czy pieczątek.

Kolejne koszty poniosłoby 28 gorzowskich instytucji publicznych. Wydatki oszacowano na 2,1 mln zł. Najwyższe wydatki miałaby Poczta Polska. (530 tys. zł) i Komenda Wojewódzka Policji (230 tys. zł).

Chcieli polskiej nazwy z okresu niemieckiego

O zmianę nazwy miasta i skreślenie członu "Wielkopolski" zabiegał komitet obywatelski, który w końcu października 2023 r. złożył do prezydenta miasta wniosek w tej sprawie.

Członkowie komitetu chcą powrotu do używanej przez kilka miesięcy po wojnie, a także do widniejącej na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Dodają, że Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce.

- Chcemy zmiany nazwy miasta, a właściwie powrotu do tej, która była używana przez kilka miesięcy po wojnie, a także funkcjonowała na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce - mówił dziennikarz "Gazety Lubuskiej" Jarosław Miłkowski, jedna z 66 osób, które tworzą Komitet Obywatelski w sprawie nazwy miasta.

- Ludzie myślą, że Gorzów leży w Wielkopolsce. Po zmianie nazwy nie byłoby tego problemu. To także ważne pod kątem marketingowym, wszystkie akcje typu "Gorzów - stąd jestem" czy "Gorzów Przystań" nie mają przymiotnika Wielkopolski. Gorzów nigdy nie leżał na terenie Wielkopolski, a jego historyczna nazwa nie miała tego drugiego członu. Ludzie i tak mówią "Gorzów" lub dopisują "Wlkp.", co jest nieprawidłowe. O zmianie mówiło się już od wielu lat, teraz zebrano podpisy i wysłano dokument do prezydenta - tłumaczył Jerzy Korolewicz, jeden z inicjatorów zmiany.

Korolewicz to były działacz Akcji Wyborczej Solidarność i Prawa i Sprawiedliwości. Z list partii Jarosława Kaczyńskiego startował w wyborach w 2006 roku. Wcześniej był wicewojewodą gorzowskim. Obecnie - od 2005 roku - jest prezesem Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Między innymi stąd przeciwnicy zmiany nazwy zarzucali komitetowi próbę zbicia na tym temacie kapitału politycznego.

Rok temu prezydent Gorzowa dał "zielone światło"

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Jacek Wójcicki zadecydował o przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

"Działając w poczuciu wagi tematu, który chcemy omówić z mieszkańcami, priorytet należy nadać jak najszerszemu włączeniu gorzowian do dialogu, przybliżeniu zasadności planowanych zmian oraz wspólnemu namysłowi nad kwestią lokalnej tożsamości mieszkańców naszego Miasta" - napisał prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Konsultacje wyznaczono na okres niemal czterech miesięcy - od 6 maja do 2 sierpnia 2024 roku.

Procedura zmiany nazwy miastaUM Gorzów Wielkopolski

- Najpierw zaplanowano szeroką akcję informacyjną i edukacyjną. Będą osobne materiały dla młodzieży i osób starszych. Po tym będziemy pytać o wyrażanie opinii w ankietach oraz internetowo. Frekwencja nie ma tutaj znaczenia, ale i tak liczymy, że będzie duża. Po wszystkim sporządzony zostanie raport i trafi on na sesję rady miasta - wyjaśniała Anna Bonus-Mackiewicz z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

To wtedy zostanie podjęta decyzja. Wiadomo było, że jeśli nazwa miałaby zostać zmieniona, to dokumenty muszą jeszcze trafić przez wojewodę do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Wszystko jednak wskazuje na to, że do niej nie dojdzie.

Autorka/Autor:FC/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zajął się w czwartek wieczorem rządowym projektem wydłużającym urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali do poparcia dobrego prawa - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl