Lubelscy "łowcy głów" namierzyli, a także doprowadzili do zatrzymania i ekstradycji trzech niebezpiecznych przestępców, którzy ukrywali się w Niemczech. Każdy z nich ma na koncie poważne przestępstwa dokonane w Polsce. Wszyscy trafili już do zakładu karnego, gdzie odbędą zasądzone kary.
Ekstradycja zatrzymanych za granicą przestępców miała miejsce na polsko-niemieckim drogowym przejściu granicznym Zgorzelec - Görlitz.
Jak informuje lubelska policja, zatrzymani to poszukiwani listami gończymi i ENA trzej mieszkańcy Lubelszczyzny, których dzięki szeroko zakrojonym działaniom namierzyli "łowcy głów" z KWP w Lublinie. Dzięki wymianie informacji i współpracy z KGP (Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji oraz Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób), siecią ENFAST oraz policją w Niemczech doszło do ich zatrzymania.
42-latek z "bogatym dossier kryminalnym"
Jednym z zatrzymanych jest 42-letni mieszkaniec Włodawy. - To groźny przestępca, który posiada bardzo bogate dossier kryminalne, sięgające nawet 20 lat wstecz - informuje nadkomisarz Anna Kamola z lubelskiej policji.
Mężczyzna dopuścił się m.in. napadu na pracownika kantoru w powiecie bialskim. Jak podała policja, razem z innymi osobami powalił mężczyznę na ziemię, kopal bił i dusił, a następnie zabrał gotówkę w polskiej i obcej walucie. Straty oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Był również sprawcą napadu na pracowników hurtowni wędlin, do którego doszło w 2005 roku w Lublinie. Łupem bandytów padła gotówka w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Na swoim koncie ma również kradzież z włamaniem do pojazdu, włamanie do baru i kradzież pieniędzy z automatów do gier, a także posiadanie broni palnej i amunicji bez zezwolenia, posiadanie znacznej ilości narkotyków oraz ich przemyt.
W ostatnich latach na terenie powiatu włodawskiego kierował i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa akcyzowe związane z nielegalną produkcją i sprzedażą papierosów. Wskutek przestępczej działalności naraził Skarb Państwa na straty sięgające blisko 800 tysięcy złotych.
Za 42-latkiem wydany został list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowania. Do odsiadki ma zasądzoną karę w wymiarze ośmiu lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Lublinie, którzy w 2024 r. przejęli do prowadzenia tę sprawę, już pod koniec roku namierzyli przestępcę na terenie Niemiec. Dzięki sieci ENFAST doszło do zatrzymania 42-latka.
Wypadek, "obcowanie płciowe" z małoletnią i narkotyki
Zatrzymany został także 28-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Mężczyzna poszukiwany był listem gończym wystawionym przez sąd w 2022 roku, a do odbycia ma dwa lata i cztery miesiące więzienia. - W 2021 roku, kierując pojazdem w Białej Podlaskiej w stanie nietrzeźwości (1,2 promila), potrącił prawidłowo idącego pieszego, któremu nie udzielił pomocy i uciekł z miejsca zdarzenia. Tym samym naraził poszkodowanego na niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - przekazała nadkomisarz Anna Kamola.
Na mężczyźnie ciążą również zarzuty dotyczące obcowania płciowego z osobą małoletnią poniżej 15 roku życia lub dopuszczenia się wobec niej innej czynności seksualnej, a także przestępstwa narkotykowe.
Po wydanym wyroku skazującym go na więzienie uciekł za granicę. Teraz został zatrzymany.
"Szereg przestępstw przeciwko mieniu"
Trzeci z zatrzymanych to 37-letni mieszkaniec Łęcznej. Mężczyzna ma na koncie szereg przestępstw przeciwko mieniu. Dopuścił się kradzieży rozbójniczej w jednym z marketów. Okradł też miejscową aptekę w Łęcznej i inne spożywcze markety. Włamał się do piwnicy w jednym z łęczyńskich bloków. Dopuścił się także znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej zatrzymujących go policjantów. Wszystkie te czyny popełnił w warunkach recydywy, gdyż był wcześniej skazany za podobne przestępstwa i odsiadywał kary pozbawienia wolności.
Sąd wymierzył mu łączną karę w wymiarze ponad czterech lat pozbawienia wolności. Poszukiwanego 37-latka nasi lubelscy poszukiwacze wspólnie z kryminalnymi z KPP w Łecznej wytropili również w Niemczech. Dzięki współpracy z ENFAST doszło do jego zatrzymania, a następnie ekstradycji do Polski.
Odbywają już wyroki
Zatrzymani poszukiwani w minioną środę zostali przekonwojowani przez policjantów z KWP we Wrocławiu do Zakładu Karnego, gdzie odbędą zasądzone wyroki.
- Powyższe zatrzymania pokazują, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w zakresie poszukiwań ukrywających się przestępców. Dzięki wymianie informacji i współdziałaniu służb, poszukiwani, nawet po wielu latach, trafiają w końcu przed wymiar sprawiedliwości - podkreśliła nadkomisarz Kamola.
Przypomniała też, że wszelkie informacje na temat osób poszukiwanych sprawców przestępstw i ukrywających się przed polskim wymiarem sprawiedliwości, można przekazywać bezpośrednio policjantom z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie pod tel. 798 003 676.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Policja Lubelska