Klub PiS żąda wygaszenia mandatów pięciu radnych z, mającego większość, klubu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Powód to publikacje lokalnego portalu, z których wynika, że radne nie mają stałego zamieszkania na terenie gminy, co oznacza, że nie mogą pełnić swoich mandatów. Przewodniczący rady - z tego samego klubu, co oskarżone radne - twierdzi, że nie ma narzędzi, żeby to sprawdzić.
- Wnosimy o wprowadzenie przedmiotowych projektów uchwał do porządku obrad najbliższej sesji rady miasta Lublin zaplanowanej na 21 listopada 2024 roku - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej przewodniczący klubu PiS Robert Derewenda.
Jak dodał, pisma, które złożył do przewodniczącego rady, dotyczą wygaszenia mandatów: Anny Ryfki, Moniki Kwiatkowskiej, Marty Gutkowskiej, Kamili Florek i Magdaleny Szczygieł-Mitrus.
Przewodniczący klubu PiS: warunek konieczny z punktu widzenia prawa
Jako powód złożenia projektów Derewenda podał brak stałego zamieszkania radnych na terenie gminy Lublin i związaną z tym utratę prawa wybieralności.
- Jeśli mamy decydować o mieście, układać kwestie dotyczące miasta, infrastruktury, dogęszczania, betonowania, zieleni, infrastruktury drogowej, komunikacji miejskiej, to wypada, aby zajmowały się tym osoby, które mieszkają w Lublinie a już na pewno jest to warunek konieczny z punktu widzenia prawa – stwierdził Derewenda.
Pytany przez dziennikarzy, czy problem mieszkania poza Lublinem nie dotyczy też radnych PiS, Derewenda zastrzegł, że "wielu rzeczy nie jest pewien".
- Natomiast mam tutaj czarno na białym kwestie dotyczące pięciu radnych i podejmuję tę kwestię – stwierdził.
Do projektów uchwał, pod którymi podpisało się 11 radnych PiS, dołączono artykuły opublikowane na portalu Jawny Lublin 31 października i 12 listopada. Powołując się na wyniki dziennikarskiego śledztwa, w tym wpisy z ksiąg wieczystych, oświadczenia majątkowe i zdjęcia z portali społecznościowych dziennikarz dowodzi, że pięć radnych z klubu prezydenta Żuka mieszka poza Lublinem. Radne zaprzeczyły tym ustaleniom.
Przewodniczący rady miasta: radne zaręczają, że mieszkają w Lublinie
- Rozmawiałem z paniami radnymi, które zaręczają, że mieszkają w Lublinie. Innych sposobów do weryfikacji nie posiadam. Nie mam narzędzi, żeby to sprawdzić – powiedział przewodniczący rady miasta Lublin Jarosław Pakuła tuż po konferencji Derewendy.
ZOBACZ TEŻ: Radny, za którym jeździł detektyw wynajęty przez politycznego rywala, nie wystartuje w wyborach
Dodał, że deklaracje radnych przyjmuje "za dobrą monetę".
Nawiązując do publikacji portalu, Pakuła stwierdził, że prezentują "momenty wyrwane z życia". Do autora artykułów powiedział: "Pan sobie wyobraża, że ja z aparatem fotograficznym schowam się w krzakach i będę 30 radnych fotografował?".
Pakuła - podobnie jak radne, których dotyczy wniosek PiS – należy do klubu prezydenta Żuka. Jak przyznał, jeszcze nie widział wniosku PiS, ale zapowiedział, że będzie procedowany "jak wszystkie inne wnioski".
Nazywają wyniki dziennikarskiego śledztwa pomówieniami
Radni klubu prezydenta Lublina w oświadczeniu rozesłanym w środę do mediów nazwali publikacje jednego z portali "pomówieniami".
"Nasze miejsca zamieszkania są zgodne z deklaracjami złożonymi Miejskiej Komisji Wyborczej" - zapewnili.
"Mieszkamy i działamy w Lublinie, z dumą wypełniając mandat Radnych Rady Miasta Lublin i - zgodnie ze złożoną przysięgą - pracując na rzecz dobra miasta, jego Mieszkanek i Mieszkańców" - napisali.
Radni wyrazili zaskoczenie, że "tzw. śledztwo portalu" dotyczyło tylko radnych z klubu prezydenta i pominęło klub PiS.
"Tymczasem z oświadczeń majątkowych Radnych wynika, że podobnie jak niektórzy Radni naszego Klubu, także niektórzy Radni PiS posiadają kilka nieruchomości. Zgodnie z tezą przyjętą w artykułach portalu należałoby zatem przyjąć podejrzenie, że mogą oni nie zamieszkiwać w Lublinie" - stwierdzili.
Powołują się m.in. na wpisy z ksiąg wieczystych i fotografie
31 października portal Jawny Lublin opublikował artykuł pt. "Sielsko i wiejsko, czyli podmiejskie życie radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka". Sprawa dotyczy radnych Rady Miasta Lublin: wiceprzewodniczących Anny Ryfki i Moniki Kwiatkowskiej, a także Marty Gutkowskiej i Kamili Florek.
Portal powołał się na wpisy z ksiąg wieczystych, oświadczenia majątkowe, fotografie z portali społecznościowych i własne zdjęcia wykonane radnym w pobliżu nieruchomości, żeby dowieść, że zamieszkują one Wólkę, Snopków, Elizówkę i Jakubowice Konińskie, a więc miejscowości położone pod Lublinem. Radne zaprzeczyły tym ustaleniom i podały, że mieszkają w Lublinie.
Twierdzą, że poza miastem mieszka też prezydent
12 listopada portal opublikował z kolei artykuł pt. "Exodus z Lublina na wieś. Radna mieszka w Turce, prezydent w Jakubowicach, a jego zastępca w Jabłonnej". Według portalu, poza Lublinem mieszkają także: radna prezydenckiego klubu Magdalena Szczygieł-Mitrus, Krzysztof Żuk i Mariusz Banach. Obaj w ostatnich wyborach samorządowych wywalczyli mandaty radnych, ale zrezygnowali z nich po tym, jak Żuk ponownie został wybrany na prezydenta Lublina, a Banach – na jego zastępcę (nie ma wymogu prawnego, aby prezydent i jego zastępca musieli stale zamieszkiwać na terenie gminy – red.).
W przypadku radnej Szczygieł-Mitrus portal ponownie powołał się na wpis z księgi wieczystej, oświadczenia majątkowe i zdjęcia. Natomiast w odniesieniu do Żuka i Banacha przytoczył wpisy z rejestru wpłat na KWW Krzysztofa Żuka, gdzie w rubryce "miejscowość zamieszkania" pierwszy miał wpisać Jakubowice, a drugi – Jabłonną. Szczygieł-Mitrus w artykule stwierdziła, że na stałe mieszka w Lublinie. Banach zastrzegł, że przed wyborami samorządowymi mieszkał w Lublinie, a w tej chwili - poza miastem. Natomiast rzeczniczka Żuka odmówiła komentarza.
Jeśli nie zajmie się tym rada miasta, sprawę ma wyjaśniać wojewoda
We wtorek rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego Dorota Grabowska zapowiedziała, że organ nadzoru na bieżąco będzie monitorował sprawę.
- W sytuacji kiedy, w tym przypadku rada miasta Lublin, nie podejmie wynikających z przepisów prawa decyzji, wojewoda lubelski jako organ nadzorujący podejmie działania wyjaśniające, które pozwolą na wydanie stosownych w tej sprawie decyzji – stwierdziła.
W kwietniowych wyborach samorządowych swoich reprezentantów do 31-osobowej rady miasta Lublin wprowadziły dwa komitety: prezydenta Żuka - 18 mandatów i PiS - 13 mandatów.
Żuk jest wiceprzewodniczącym PO na Lubelszczyźnie. Stolicą regionu rządzi od 2010 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP