Nie żyje Longin Komołowski, człowiek Solidarności, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, prezes Wspólnoty Polskiej - podał w piątek wieczorem na Twitterze Jerzy Polaczek, poseł PiS. Longin Komołowski miał 68 lat.
- Jest to nietuzinkowa postać w polskiej polityce. Człowiek Solidarności, ogromnie zasłużony w wielu trudnych negocjacjach na polu państwowym i związkowym. Człowiek, który był darzony szacunkiem w wielu środowiskach - powiedział w TVN24 Jerzy Polaczek, były minister transportu i budownictwa.
Henryk Wujec w rozmowie z TVN24 podkreślał, że Longin Komołowski należał do wyjątkowej generacji ludzi pierwszej Solidarności. - To taka generacja ludzi pierwszej Solidarności z czasów stanu wojennego, która jest niepowtarzalna, która raz się zdarzyła w historii Polski. Longin należał do tych ludzi. Myśleli oni o Polsce w kategoriach powszechnego dobra, o które trzeba się starać - mówił były działacz opozycji w czasach PRL.
Henryk Wujec o Longinie Komołowskim
Długa choroba
Informację o śmierci Komołowskiego potwierdziła w specjalnym oświadczeniu jego rodzina i współpracownicy ze Wspólnoty Polskiej. "Z żalem zawiadamiamy, że dziś wieczorem po długiej chorobie zmarł Longin Komołowski, Prezes Wspólnoty Polskiej, Wicepremier i Minister Pracy w rządzie Premiera Jerzego Buzka, człowiek Solidarności" - napisano."W trakcie całego życia był czynnie zaangażowany w działania na rzecz demokratyzacji kraju - w czasach PRL-u w ramach struktur Solidarności, a po 1989 roku sprawując dwukrotnie mandat poselski oraz w ramach struktur administracji rządowej. Mimo ciężkiej choroby do końca angażował się w działania na rzecz Polonii za granicą" - podkreślono.
Na czele Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski stał od czerwca 2010 roku. Zastąpił na stanowisku prezesa Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Działacz Solidarności
Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 w Czaplinku. Był absolwentem budownictwa okrętowego Politechniki Szczecińskiej. Zawodowo od 2002 był związany ze Stocznią Szczecińską.
Wcześniej jako pracownik w 1970 roku brał udział w strajku okupacyjnym w czasie wydarzeń grudniowych oraz w tzw. strajku Bałuki. Od 17 do 30 sierpnia 1980 roku uczestniczył również w strajku w Stoczni Szczecińskiej zakończonym zawarciem porozumienia z delegacją rządową.
We wrześniu 1980 roku został członkiem NSZZ Solidarność. W 1982 roku współorganizował m.in. podziemne struktury Solidarności w Szczecinie. W latach 1988-1989 współtworzył Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny Solidarności.
Od 1990 roku był przewodniczącym Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ Solidarność.
Były minister
Kiedy w październiku 1997 r. obejmował funkcję szefa resortu pracy w rządzie Jerzego Buzka, pytany - jak się czuje związkowiec w roli ministra - Komołowski mówił, że "jest to dla związkowca trudna sytuacja". - Trudno jest przesiąść się na drugą stronę przy stole negocjacyjnym - zaznaczył.Podkreślał, że większość ministrów pracy w krajach demokratycznych wywodzi się ze związków zawodowych; widać więc, że taka jest droga związkowców, którzy nabierają wrażliwości społecznej, działając w związkach zawodowych, a potem zostają ministrami pracy.- Trudno mi powiedzieć, czy jest to dobra, czy zła droga, ale jest praktykowana, więc chyba taka jest kolej rzeczy - mówił. Dodał, że celem wszystkich prac w tym resorcie jest rozwiązywanie problemów społecznych. Jak wskazywał, w Polsce ze względu na trwającą transformację systemu tych problemów jest znacznie więcej niż w krajach o ugruntowanej demokracji i gospodarce rynkowej.Zapowiadał wówczas również, że zamierza położyć nacisk na dialog społeczny, reformę ubezpieczeń społecznych i walkę z bezrobociem. Podkreślał, że dla niego jest niezwykle istotne zakorzenienie systemu dialogu społecznego i rozwój instytucji dialogu.
Odznaczenia
W maju 2000 r. Komołowski został prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Według działaczy sportowych Komołowski zgodził się kandydować na prezesa Komitetu na prośbę niepełnosprawnych sportowców.W 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu orzecznictwa konstytucyjnego oraz zasad demokratycznego państwa prawa i kultury prawnej, za osiągnięcia w pracy naukowej.Również w 2015 r. Komołowski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Medalem "Milito Pro Christo". Wcześniej, w 2006 r., otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Autor: mb//rzw / Źródło: PAP, TVN24