Zamieszania na S8 można było uniknąć? Ratownicy kilkukrotnie prosili o nową karetkę

W Łodzi brakuje karetek?
W Łodzi brakuje karetek?
TVN24 Łódź
Akcja ratownicza na S8 mogła przebiegać sprawniej?TVN24 Łódź

Koordynacja pracy służb ratowniczych przy karambolu na S8 wzbudziła wiele wątpliwości. Pierwsza karetka dojechała na miejsce dopiero po 30 minutach. Mocno krytykowani ratownicy przedstawiają teraz na swoją obronę cztery pisma, w których alarmowali, że karetek w regionie jest zbyt mało. Wskazują też na ocenę prokuratury, która w grudniu uznała, że opieka medyczna w pobliżu Skierniewic jest źle zorganizowana. Te opinie nie zostały wzięte pod uwagę.

Sobota, 3 maja. Na drodze ekspresowej nr 8 w Kowiesach (23 km od Skierniewic) wpada na siebie 11 samochodów, w tym dwie ciężarówki. Giną trzy osoby. Pierwsza karetka przyjeżdża prawie 30 minut od zgłoszenia wypadku. Media publikują nagrania, z których wynika, że podczas organizowania akcji ratowniczej panuje duży chaos. Pogotowie przekonuje, że nagrania są zmanipulowane. Śledztwo rozpoczyna prokuratura, wyjaśnień żąda minister zdrowia i powołuje komisję, która ma sprawdzić, czy akcja ratownicza została dobrze zorganizowana.

Nowe spojrzenie

Portal tvn24.pl dotarł do dokumentów, które mogą sporo wnieść do sprawy. Okazuje się, że odpowiedzialne za pracę karetek w regionie Skierniewic łódzkie pogotowie wielokrotnie alarmowało urząd wojewódzki, że karetek jest za mało. Ratownicy na swoją obronę przedstawiają cztery pisma z prośbą o przyznanie dodatkowego zespołu ratownictwa, które wysłali do urzędu wojewódzkiego tylko w ciągu roku. Za każdym razem urząd wojewódzki odmówił.

W okolicy Skierniewic do dyspozycji chorych są trzy karetki. Dwie stacjonują w Skierniewicach, jedna w Lipcach Reymontowskich. - To zbyt mało, żeby sprawnie dojechać do potrzebujących - przekonuje w rozmowie z tvn24.pl Bogusław Tyka, dyrektor łódzkiego pogotowia, który dodaje, że "bije głową w mur chcąc poprawić bezpieczeństwo w tym regionie”.

Jak podkreślają w Łodzi, teren 10/06 (w skład którego wchodzą Skierniewice i m.in. Bolimów czy Kowiesy) jest zbyt rozległy na taką liczbę karetek. - Karetki mają obsługiwać teren, który często znajduje się o ponad 30 km od miejsca, gdzie stacjonują ratownicy. Ustawa zobowiązuje nas, żeby karetka dojechała w ciągu 20 minut, to po prostu niewykonalne – rozkłada ręce dyrektor Tyka.

Prokuratura: wystąpiliśmy w sprawie sprawdzenia, czy karetki są dobrze porozstawiane
Prokuratura: wystąpiliśmy w sprawie sprawdzenia, czy karetki są dobrze porozstawianeTVN24 Łódź

Punkt zwrotny?

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zobowiązuje wojewodę do takiego zorganizowania systemu, żeby karetka na czas dotarła w rejon zagrożenia. Żeby zrozumieć jak długo urząd wojewódzki ignorował sygnały alarmowe dotyczące złej opieki w pobliżu Skierniewic musimy się cofnąć w czasie.

25 lutego 2013 roku, Bolimów (15 km od Skierniewic). Do rozgorączkowanej 2,5-letniej Dominiki pogotowie wzywają jej rodzice. Przyjazdu do dziecka odmawia lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dziewczynka trafia do szpitala dopiero po ponad siedmiu godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. W szpitalu umiera. Śledztwo wszczyna prokuratura, która zaczyna analizować, jak wygląda opieka medyczna w regionie.

Prokuratorzy pracują do 13 grudnia 2013 roku. Wtedy dochodzą do wniosku, że nikt nie popełnił przestępstwa. Śledztwo zostaje umorzone, ale prokuratorzy mają na tyle dokładną wiedzę, że stawiają diagnozę: "opieka medyczna w pobliżu Skierniewic jest źle zorganizowana" i karetek w regionie jest zbyt mało.

Przedstawiciel "Falck" o karambolu na S8
Przedstawiciel "Falck" o karambolu na S8tvn24

Karetka miała być w... Kowiesach

W międzyczasie do podobnych wniosków dochodzi łódzkie pogotowie, które czterokrotnie (w marcu, maju, lipcu i październiku 2013 roku) prosi o dodatkowy zespół ratownictwa medycznego. Pisma są kierowane do urzędu wojewódzkiego, który każdorazowo odmawia.

W marcu łódzkie pogotowie prosi o dodatkową karetkę, która miałby stacjonować w Bolimowie (gdzie pomocy potrzebowała Dominika) albo w Kowiesach (gdzie tydzień temu doszło do tragicznego w skutkach karambolu).

"Bo nie ma takiej potrzeby"

Udało nam się dotrzeć do treści korespondencji, którą łódzcy prokuratorzy wymienili pod koniec 2013 roku z łódzkim pogotowiem i urzędem wojewódzkim. Ten ostatni podkreśla, że apel prokuratorów o dodatkowe karetki jest nietrafiony.

"W powiecie skierniewickim na jeden zespół ratownictwa przypada 27 029 mieszkańców" – piszą w piśmie datowanym na 25 stycznia pracownicy urzędu wojewódzkiego do śledczych i przypominają, że to mniej, niż zakłada program Zintegrowanego Ratownictwa Medycznego w ramach którego optymalną liczbą przypadającą na jedną karetkę jest 33 tys. mieszkańców.

Poza tym urząd wojewódzki podkreśla, że ratownicy w regionie Skierniewic mają mniej wyjazdów, niż koledzy w innych regionach: "Średnia liczba wyjazdów przypadających na zespół na dobę wynosi 5,2 (...) w województwie funkcjonują rejony operacyjne, w których liczba wyjazdów przypadających na zespół jest większa i wynosi ponad 7" - argumentują urzędnicy.

Oprócz tego, urząd wojewódzki podkreśla, że zmiana organizacji pracy karetek może być bardzo karkołomna, bo umowy z zespołami ratownictwa medycznego są podpisane do końca 2016 roku.

"Wprowadzenie zmian w organizacji systemu w województwie wiąże się z rozwiązaniem umów" – ostrzega urząd wojewódzki w piśmie do prokuratury.

Ile kosztuje ludzie życie?

- Urzędnicy patrzą na liczby, a szkoda, że nie patrzą na mapę - oburza się Bogusław Tyka z łódzkiego pogotowia.

Niezależnie od zapewnień dotyczących wystarczającej ilości karetek, w regionie 10/06 przez pół roku działała dodatkowa karetka. Wtedy urzędnicy zgodzili się na czasowe przyznanie dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego. Karetka pracowała od lipca do końca grudnia 2012 roku. Wtedy – jak twierdzą w łódzkim pogotowiu - pieniądze się znalazły, bo urząd wojewódzki dysponował pieniędzmi, które zostały w kasie po rozstrzygnięciu przetargów na działanie pogotowia.

- Dodatkowy zespół pozwalał nam na to, żeby skutecznie i szybko docierać do potrzebujących. Po tym okresie niestety wszystko wróciło do smutnej normy - kwituje Bogusław Tyka, dyrektor łódzkiego pogotowia.

Kiedy pogotowie zawnioskowało, żeby dodatkowa karetka została przyznana też w 2013 roku, urzędnicy się już nie zgodzili.

Na zmiany poczekamy

Podczas rozmowy z TVN24 Krzysztof Sztrajber z urzędu wojewódzkiego potwierdził nasze wcześniejsze ustalenia i stwierdził, że "organizacja pracy w województwie nie narusza procedur".

- Według wszelkich analiz w tym regionie nie potrzeba dodatkowego zespołu ratownictwa - ucina Sztrajber.

Urzędnicy zaznaczają, że zmiana organizacji pracy pogotowia w regionie nastąpi najwcześniej w 2016 roku - kiedy skończy się kontrakt z NFZ.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl