Internauci oburzyli się na posłankę PO Małgorzatę Niemczyk, która dzieki immunitetowi uniknęła mandatu za złe parkowanie. Ale za wykroczenia drogowe immunitet można uchylić. W ciągu ostatnich dwóch lat spotkało to 50 posłów.
W ciągu minionych dwóch lat do marszałka Sejmu wpłynęło 50 wniosków o uchylenie immunitetu w związku z wykroczeniami drogowymi (stan na 17 lutego 2014 roku).
Niechlubnym rekordzistą jest Wojciech Penkalski. Komendant Główny Policji za pośrednictwem Prokuratora Generalnego aż ośmiokrotnie wnosił o uchylenie mu immunitetu. Wszystkie wnioski związane były ze zbyt szybką jazdą posła.
Posła z okręgu elbląskiego goni - i to dosłownie - szef partii, Janusz Palikot. W sprawie zbyt szybkiej jazdy przewodniczącego wpływał wniosek do marszałka trzykrotnie. Dwaj posłowie Twojego Ruchu razem "wyrobili" 1/5 wszystkich wniosków.
Doborowe grono
Immunitet za zbyt szybką jazdę był też w ostatnim okresie uchylony m.in. Pawłowi Suskiemu (PO), Romanowi Kotlińskiemu (Twój Ruch) czy Przemysławowi Wiplerowi (dawniej PiS, obecnie niezrzeszony).
Wykroczenia ruchu drogowego mają też na swoim koncie "Agent Tomek", czyli Tomasz Kaczmarek (PiS), Andrzej Biernat (obecny szef resortu sportu) czy Antoni Mężydło.
Poseł odjedzie bez mandatu
Po tym, jak dzięki immunitetowi mandatu za złe parkowanie uniknęła Małgorzata Niemczyk (PO), w internecie zawrzało. Internautów oburzyło, że przyłapanego na gorącym uczynku posła nie można po prostu ukarać mandatem.
- Jeżeli w osobie zatrzymanej funkcjonariusz rozpozna posła, lub w inny sposób wejdzie w posiadanie informacji, że kierowca pełni taką funkcję nie może wystawić mu mandatu - informuje podinsp. Joanna Kącka z łódzkiej policji.
Długa droga do kary
Co zatem może zrobić policjant lub strażnik miejski? Przekazuje informacje o wykroczeniu posła wyżej - do komendanta wojewódzkiego (lub stołecznego).
Wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności (czyli uchylenie immunitetu) za popełnienie wykroczeń na drodze wpływają do Marszałka Sejmu poprzez Prokuratora Generalnego.
Marszałek informuje z kolei Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich i zapoznaje zainteresowanego posła z treścią wniosku o uchylenie immunitetu. Poseł wtedy sam na to się zgodzić. Jeżeli jednak tego nie zrobi, wniosek jest rozpatrywany przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, a następnie głosowany przez Sejm.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż/b / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl/TVN24 Łódź | Krzysztof Białoskórski