Samochody widział, dlatego cierpliwie czekał na włączenie się do ruchu. 80-letni kierowca nie zauważył za to młodej kobiety na przejściu dla pieszych. Potrącenie w Pabianicach (woj. łódzkie) zarejestrowały kamery.
Zielony samochód osobowy wyjeżdżał z ulicy Świętego Rocha na Świętego Jana. Widoczność była dobra, jezdnia sucha.
- Mężczyzna włączył się do ruchu i nie ustąpił pierwszeństwa dwóm kobietom, które były na przejściu dla pieszych - opowiada kom. Joanna Szczęsna z pabianickiej komendy.
I chociaż 80-latek nie zdążył się rozpędzić, to potrącona przez niego 25-latka została niebezpiecznie podcięta przez przód samochodu osobowego i upadła głową na asfalt. Jej towarzyszka zdążyła w ostatniej chwili uciec.
Kierowca szybko zatrzymał się i wraz z pasażerką wyszedł do poszkodowanej. Niedługo na miejscu były już policja i pogotowie. Medycy stwierdzili, że potrąconej kobiecie nie stało się nic złego.
- Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. Mężczyzna został ukarany mandatem - mówi kom. Szczęsna.
Senior bez badania
To kolejne w ostatnim czasie nagranie, na którym widać starszego kierowcę, który taranuje pieszych. Pod koniec listopada informowaliśmy o 92-latku, który przy próbie zaparkowania pomylił gaz z hamulcem i potrącił dwie kobiety idące chodnikiem. Na szczęście i tu nie skończyło się tragedią.
W wielu krajach wiekowi kierowcy zobowiązani są do poddawania się badaniom zdrowotnym. W Polsce jest jednak inaczej - nikt nie może seniorowi z prawem jazdy zabronić prowadzenia samochodu, niezależnie od tego, kiedy kierowca ostatni raz się badał.
Policjanci podkreślają, że przejeżdżając jeden kilometr, kierowca musi podjąć od 8 do 12 decyzji. Czas na reakcję to często ledwie pół sekundy. A z biegiem lat pogarsza się wzrok, słuch i ogólna koncentracja.
- Dobrze by było, żeby po 65. roku życia kierowcy byli obligatoryjnie poddawani badaniom. Najlepiej co rok - mówi Cezary Tkaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.
Seniorzy to - jak podkreślają policjanci - najszybciej rosnąca grupa kierowców. Ze statystyk policyjnych wynika jednak, że osoby 65+ wciąż powodują w Polsce mniej wypadków niż młodsi.
Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Życie Pabianic