Bakterie grupy coli zostały wykryte w wodociągu w Prusinowicach (woj. łódzkie) - poinformowała Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach. W 13 miejscowościach woda jest niezdatna do picia. Nie można jej pić, myć w niej owoców i warzyw ani przygotowywać z niej posiłków.
Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pabianicach 28 września w komunikacie poinformował, że w próbkach wody pobranych 25 września z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Prusinowicach zaopatrującego w wodę miejscowości w gminie Lutomiersk: Prusinowice, Prusinowiczki, Florentynów, Bechcice Wieś, Bechcice Parcela, Mikołajewice, Kolonia Mikołajewice, Wygoda Mikołajewska, Legendzin, Zalew, Dziektarzew, Antoniew, Wrząca (gmina Lutomiersk), stwierdzono obecność bakterii grupy coli.
Woda nie nadaje się do spożycia
Jak informuje sanepid, nie może być wykorzystywana do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw i do celów higienicznych. Nadaje się jedynie do celów sanitarnych, to jest do spłukiwania toalet i mycia podłóg.
Jednocześnie sanepid przekazuje, że trwają prace nad przywróceniem odpowiednich parametrów wody tak, aby nadawała się ona do spożycia.
Zakażenie bakterią coli prowadzi do zatrucia pokarmowego
Spożycie wody z bakteriami grupy coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.
Zatrucie bakteriami z tej grupy może być niebezpieczne dla dzieci, szczególnie małych i ze słabą odpornością.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock