Rok po pierwszym czytaniu, projekt ustawy pozwalającej na karanie posłów m.in. za wykoroczenia na drodze "utknął" w sejmowych komisjach. Jednym z wnioskodawców zmian w prawie jest Małgorzata Niemczyk, która sama ostatnio uniknęła mandatu dzięki immunitetowi. W środę, jak ustaliliśmy, ws. projektu interweniowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Prawo nie pozwala obecnie, żeby poseł dostał mandat po tym, jak zostanie złapany "na gorącym uczynku" przez policję. Zanim parlamentarzysta poniesie karę, trzeba najpierw uchylić jego poselski immunitet.
Jedną z posłanek, która chce, żeby poseł mógł dostać mandat jest Małgorzata Niemczyk z PO, która ostatnio stanęła w niedozwolonym miejscu w centrum Łodzi. Mandatu nie dostała, bo zasłoniła się właśnie immunitetem.
Droga przez mękę
Wiele jednak wskazuje, że jeszcze dużo czasu minie, zanim posłowie będą mogli być ukarani za wykroczenia drogowe. Poselski projekt zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora wpłynął do Sejmu ponad rok temu - 20 lutego.
W kwietniu 2013 r. odbyło się czytanie projektu na posiedzeniu Sejmu, a potem projekt utknął w sejmowych komisjach. Reprezentantem wnioskodawców ustawy jest Krystyna Skowrońska z PO, która nie ukrywa irytacji ślamazarnym postępem prac nad zmianami w prawie.
- Jeszcze w tym tygodniu zawnioskuję do przewodniczących komisji o sprawozdanie z prac. Moim zdaniem zwłoka w ich pracy jest duża i niepotrzebna - denerwuje się posłanka podczas rozmowy z tvn24.pl.
Nerwowe oczekiwanie
Cierpliwość kończy się jednak nie tylko posłance Skowrońskiej. Jak ustaliliśmy, w środę marszałek Sejmu Ewa Kopacz wystąpiła do komisji o "pilne przedstawienie informacji, na jakim etapie znajduje się poselski projekt".
Ewa Kopacz wysłała pismo z tą prośbą do przewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz do przewodniczącej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
"Himalaje absurdu"
Wnioskodawcy zmian w prawie argumentują, że poseł powinien mieć prawo przyjęcia mandatu, bo tak jest po prostu "szybciej i funkcjonalniej".
Jeżeli poseł będzie się chciał zasłonić immunitetem, procedura ma być taka jak obecnie - do marszałka sejmu ma wpływać wniosek od prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu.
- Niestety, niektórzy posłowie próbują torpedować projekt sugerując, że zmiany w prawie pozwolą policji na uniemożliwienie dojazdu posła do Sejmu. Dla mnie taka argumentacja to Himalaje absurdu - kwituje Krystyna Skowrońska.
Morze formalności
Jak obecnie wygląda działanie policji, która zatrzyma za wykroczenie chronionego immunitetem posła? Funkcjonariusz, który dowie się z jakiegokolwiek źródła, że za kierownicą skontrolowanego pojazdu siedzi osoba z immunitetem, nie może wystawić mandatu.
Zamiast tego piszę notatkę, którą przesyła do miejscowej Komendy Wojewódzkiej Policji. Ta przesyła informację do Komendy Głównej. Komendant Główny przekazuje informacje Prokuratorowi Generalnemu i poprzez niego wysyła wniosek do marszałka Sejmu o uchylenie posłowi immunitetu.
Marszałek kieruje wniosek do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Informuje też o wniosku zainteresowanego posła. W zawiadomieniu Marszałek Sejmu wyznacza też posłowi termin na zrzeczenie się immunitetu, czyli złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.
Jeżeli poseł złoży oświadczenie o wyrażeniu zgody na uchylenie immunitetu w konkretnej sprawie, a Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zaopiniuje oświadczenie jako spełniające warunki formalnej poprawności, to jest ono przekazywane do Prokuratora Generalnego, a tym samym cała procedura uchylania immunitetu zostaje zakończona.
Jeżeli poseł nie złoży oświadczenia, wniosek o uchylenie immunitetu jest rozpatrywany przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, a następnie głosowany przez Sejm.
Straż miejska o wykroczeniu popełnionym przez Niemczyk wysłała notatkę do marszałka Sejmu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24