PiS nieznacznie przed PSL wygrało wybory do sejmiku województwa łódzkiego - to nieoficjalne, cząstkowe wyniki podane w poniedziałek rano przez Państwową Komisję Wyborczą. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO. Do sejmiku wszedł również komitet SLD Lewica Razem.
Taki wynik może oznaczać zmianę na fotelu marszałka woj. łódzkiego, który do tej pory należał do PO.
Według nieoficjalnych, cząstkowych wyników (po przeliczeniu 55 295 z 123 367 protokołów do głosowania) w wyborach do sejmiku woj. łódzkiego PiS uzyskało 28,7 proc. głosów i nieznacznie wyprzedziło PSL, na które zagłosowało 28,2 proc. wyborców. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO, która uzyskała 23,25 proc. - cztery lata temu PO wygrała wybory do sejmiku w Łódzkiem. Radnych wojewódzkich będzie miał także komitet SLD Lewica Razem, który uzyskał 15,64 proc. głosów.
Koalicja ta sama, inny układ sił?
Nie przekroczyły 5 proc. progu wyborczego i mandatów nie zdobyły: Nowa Prawica 3,5 proc., Ruch Narodowy - 1,75 proc. i Demokracja Bezpośrednia - 1,19 proc.
Taki wynik wyborów może oznaczać, że w sejmiku nadal będzie rządzić koalicja PO-PSL, ale tym razem to ludowcy mogą rozdawać karty i objąć funkcję marszałka województwa łódzkiego, która do tej pory należała do PO - przez ostatnie cztery lata marszałkiem był Witold Stępień (PO).
W 2010 r. wybory do sejmiku woj. łódzkiego wygrała PO i uzyskała wówczas 27 proc. głosów (13 mandatów). Drugie miejsce zajęło PiS - 24,22 proc. głosów (10 radnych), trzecie PSL - 18,84 proc. (siedmiu radnych), a czwarte SLD - 18,01 proc. (sześciu radnych).
Radnych sejmiku mieszkańcy regionu wybierali w pięciu okręgach wyborczych. W związku z sytuacją demograficzną i spadkiem liczby mieszkańców Łódzkiego poniżej 2,5 mln osób w tegorocznych wyborach do zdobycia było 33, a nie - jak dotąd - 36 mandatów radnych wojewódzkich. Po jednym mandacie mniej było do wzięcia w Łodzi (gdzie do zdobycia było 9 mandatów) oraz w okręgach piotrkowskim i łowickim.
Trwa liczenie głosów
Na razie nie wiadomo, jaki będzie podział mandatów i kto dostał się do sejmiku. O mandat radnego z list PO walczyli m.in. dotychczasowa wojewoda Jolanta Chełmińska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i marszałek województwa Witold Stępień. Z sondaży wynika, że Zdanowska prawdopodobnie wygrała w pierwszej turze wybory prezydenta Łodzi.
Jedynką na łódzkiej liście PiS do sejmiku była kandydatka tej partii na prezydenta Łodzi Joanna Kopcińska, a wśród kandydatów byli też: b. marszałek województwa łódzkiego i b. polityk PO Włodzimierz Fisiak czy szef klubu radnych PiS w łódzkiej radzie miejskiej Piotr Adamczyk.
Na listach PSL w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego byli m.in. dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Henryk Siemiński, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, prezes honorowy ZW PSL Wiesław Stasiak, przewodniczący sejmiku Marek Mazur czy Dariusz Klimczak - sekretarz NKW PSL. Z list SLD o fotel radnego w sejmiku województwa łódzkiego ubiegali się m.in. b. wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska i radny miejski Piotr Bors.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź