1 września powinien być Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu – taki apel do Zgromadzenia Ogólnego ONZ chcą wystosować samorządy Wielunia, powiatu wieluńskiego i województwa łódzkiego.
Apel do Zgromadzenia Ogólnego ONZ został już przyjęty przez rady miasta i powiatu w Wieluniu, a we wtorek uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa łódzkiego. Jak informuje Rafał Jaśkowski, rzecznik sejmiku, 23 radnych głosowało za, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.
- Niektórzy radni mieli wątpliwości co do daty ustanowienia tego dnia, bowiem 1 września - ich zdaniem - powszechnie kojarzy się z wybuchem II wojny światowej – mówi Jaśkowski.
W apelu przypomniano, że 1 września o godz. 4.40 samoloty Luftwaffe zbombardowały Wieluń, niszcząc 70 proc. budynków i zabijając blisko 1200 mieszkańców.
- Ten wrześniowy poranek przyniósł ze sobą nie tylko hekatombę miasta, ale też zapowiedź wszystkich okrucieństw II wojny światowej i pozostałych dramatów XX wieku - głosi uchwała łódzkiego samorządu.
Podkreślono w niej, że liczne miejscowości na świecie - niezależnie od epoki historycznej, prądów politycznych czy szerokości geograficznej - przeżyły podobny dramat.
Apel Wieluński
- Zabijani byli nasi mieszkańcy - nawet jeśli nie byli żołnierzami. Niszczono nasze domy - chociaż nie były obiektami wojskowymi. Historia ludzkości nie znała wcześniej tak masowych przypadków mordowania setek, tysięcy cywilów, jakie były udziałem społeczności naszych miast w XX wieku i na początku XXI stulecia. Eksterminacja bezbronnej ludności cywilnej budzi największą grozę - napisano w apelu.
Wspomniano w nim zabitych w bombardowaniach w 1937 r. w Guernice, w 1939 r. w Wieluniu, w 1945 r. w Dreźnie i w oblężeniu Sarajewa w latach 1992-95. Przypomniano zabitych w chińskim Nankinie podczas rzezi na przełomie lat 1937/38, wymordowanych przez nazistowskich zbrodniarzy w czeskich Lidicach w 1942 r. i w Warszawie w roku 1944.
Wspomniano także zabitych w jednej chwili w 1945 roku oraz przez lata umierających w efekcie wybuchu bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, zabitych w wyniku ataków terrorystycznych w Nowym Jorku w 2001 r., w Madrycie w 2004 r. i w Londynie w 2005 r. oraz wszystkich innych cywilów, którzy niezaangażowani w konflikty zbrojne, bez winy i możliwości oporu, stracili życie w wyniku działań wojennych lub aktów terroryzmu
- Apelujemy do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o ogłoszenie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu - głosi Apel Wieluński.
Po oficjalnym ogłoszeniu apel zostanie wysłany do władz: Hiroszimy i Nagasaki, Guerniki, Warszawy, Drezna, Nankin, Sarajewa, Madrytu, Nowego Jorku, czeskich Lidic i Londynu w celu poparcia wieluńskiej inicjatywy.
Bombardowanie Wielunia
Wieluń był jednym z pierwszych miast zbombardowanych w czasie II wojny światowej. Przed wojną liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 1 września 1939 r. zaatakowany przez jednostki Luftwaffe.
W pierwszych godzinach wojny, na miasto spadło 380 bomb o łącznej masie 46 ton. Atak trwał do godziny 14. Miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone.
Autor: jz/r / Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.pl