TVN24 | Łódź

Wiedźmin na ścianie łódzkiego wieżowca. Największy mural w Polsce gotowy

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź, PAP
Mural powstał w centrum miasta
Mural powstał w centrum miastaTVN24 Łódź
wideo 2/7
TVN24 ŁódźMural powstał w centrum miasta

Geralt z Rivii - fikcyjny łowca potworów z serii książek Andrzeja Sapkowskiego, bohater popularnych na świecie gier komputerowych oraz serialu - został namalowany na ścianie jednego z wieżowców przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. To - jak zapewniają twórcy - największy mural w kraju.

Mural został odsłonięty przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską (która przypominała, że autor sagi o Wiedźminie pochodzi z Łodzi) oraz autora dzieła, Jakuba Rebelka. Artysta przekazał, że w czasie projektowania inspirował się obrazem z 1818 roku "Wędrowiec nad morzem mgły".

- Moim zamierzeniem było ukazanie wyobrażenia świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego - wyjaśniał Rebelka.

Zaznaczył, że zależało mu na tym, żeby oglądający mogli poczuć skalę i złożoność świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego.

- Chciałem zostawić miejsce dla wyobraźni widza, który będzie mógł interpretować obraz, tworząc jego własną historię - mówił artysta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dwa tysiące metrów kwadratowych

Mural powstał na jednym z wysokościowców łódzkiego osiedla zwanego Manhattanem, w okolicach skrzyżowania ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego. Podzielony - na trzy 70-metrowe ściany - obraz, łącznie ma prawie dwa tysiące metrów kwadratowych. To czyni go największym muralem w Polsce i jednym z największych tego typu dzieł na świecie. Przy jego powstaniu przez ponad dwa tygodnie pracowało ośmiu malarzy.

Geralt z Rivii to najbardziej znany na świecie superbohater z Polski. Na wiedźmiński wszechświat - obok epickiej sagi Sapkowskiego - składają się m.in. także popularna gra komputerowa oraz serial z Henrym Cavillem grającym białowłosego Geralta.

Przy dziele przez dwa tygodnie pracowało ośmiu artystówTVN24 Łódź
Biurowiec powstał w centrum miasta

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości