Nie milkną echa sprawy byłej już dyrektorki Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, której podziękowano po ponad 13 latach pracy. Joanna Podolska na spotkaniu z prezydent Łodzi i jej zastępczynią usłyszała, że pod jej kierownictwem "Centrum Dialogu stało się instytucją o międzynarodowej renomie", ale jej czas w instytucji dobiegł końca. Pracownicy Centrum o decyzji władz miasta dowiedzieli się z mediów społecznościowych.
O zmianach na stanowisku dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Łodzi. "Decyzją prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej dotychczasową dyrektorkę Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joannę Podolską z początkiem 2025 r. zastąpi na Mariusz Goss" - przekazał w komunikacie magistrat. Na profilu prezydent Łodzi na Facebooku pojawił się post ze zdjęciem Hanny Zdanowskiej z Joanną Podolską, w którym poinformowano o tym, że dotychczasowa dyrektor Centrum Dialogu z końcem roku przestanie pełnić funkcję. "Pani Dyrektor Joanna Podolska przez wiele lat kierowała Centrum Dialogu, przyczyniając się do budowy, rozwoju i promocji tego miejsca. Angażowała się w realizację licznych projektów edukacyjnych, kulturalnych i naukowych. Dziękuję za ten czas. Pod Pani kierownictwem Centrum Dialogu stało się instytucją o międzynarodowej renomie. Liczę, że mimo zmian nadal będziemy wspólnie pracować na rzecz naszego miasta" - napisała prezydent Hanna Zdanowska.
I to właśnie ten post wywołał lawinę emocji wśród osób związanych z kulturą, ale też pracowników Centrum Dialogu w Łodzi.
"Mój czas w Centrum Dialogu dobiegł końca"
Joanna Podolska przez kilkanaście godzin nie komentowała decyzji władz miasta, mimo że sprawa wywołała lawinę emocji zarówno wśród pracowników Centrum Dialogu, jak i wśród ludzi związanych z kulturą w Łodzi.
Była już szefowa odniosła się do sprawy 31 grudnia, publikując w mediach społecznościowych post.
"(...)Tak. To prawda. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała mnie wczoraj formalnie w swoim biurze (nie przez facebook) w obecności wiceprezydent Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej, że 'mój czas w Centrum Dialogu dobiegł końca'. Usłyszałam kilka ciepłych słów na temat mojej pracy i profesjonalizmu, ale teraz ma inną wizję tej instytucji. Nie mogę z tym polemizować. Zapytana o to, w jaką stronę ma iść teraz Centrum usłyszałam, że będzie bardziej... wielokulturowe. Bardzo to obiecujące, zresztą słyszałam to już wcześniej i faktycznie to się dzieje od kilku lat (vide: Tłumaczenie świata czy Festiwal Łódź Wielu Kultur). Ale ma być bardziej i inaczej. Żałuję, że od dwóch lat nie został rozpisany konkurs na to stanowisko. A miał być. I mam nadzieję, że to się stanie naprawdę w najbliższych miesiącach. Ta instytucja zasługuje na osobę, która zaproponuje nie tylko ciekawy program, ale będzie także potrafiła poruszać się w tym delikatnym i pełnym kolców świecie. Bardzo tego życzę Centrum Dialogu i Zespołowi, który jest bardzo oddany swojej pracy, ale też czuły na to, co się dzieje w świecie i wokół nas. Żałuję też, że Pani Prezydent nie wzięła pod uwagę mojej sugestii, by do rozstrzygnięcia konkursu mógł sprawować funkcję p.o. ktoś z Zespołu. Miałam nadzieję, że obie panie prezydent wezmą tę propozycję pod rozwagę. Niestety, zanim dotarłam do Centrum, by poinformować Pracowników, co się wydarzyło (nie, nie spodziewałam się 😉 ) informacja zaczęła krążyć po świecie social mediów i dotarła do Zespołu. Żałuję, że tak się stało. W oddzielnym poście podziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali przez te lata. To nie jest dla mnie dobry koniec roku. Ale jak mówią moi bliscy: coś się zamyka, ale coś się otwiera..." - napisała w poście Podolska.
List pracowników Centrum Dialogu do prezydent Łodzi
Zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ostatnim dniu roku wystosował do Hanny Zdanowskiej list otwarty, wyrażając w nim niepokój o przyszłość instytucji, którą współtworzą.
"Zastanawiamy się, jak w obliczu tak nagłej zmiany (brak konkursu, brak informacji na temat wizji i strategii nowej dyrekcji, brak czasu na jej wdrożenie) ma być zachowana ciągłość naszej pracy bez szkody dla działalności instytucji tak ważnej dla wielu łodzian i łodzianek, a także innych osób i podmiotów z całego świata. (...) Dziwi nas ta zmiana w momencie, kiedy program na 2025 rok został zaplanowany, a większość projektów złożona przez zespół kierowany przez Joannę Podolską-Płocką. Naturalnym jest, że udział merytoryczny Pani Dyrektor jest zawarty w każdym zadaniu".
Zespół zapytał też w liście otwartym Hannę Zdanowską, "dlaczego nowy konkurs na Dyrektora Centrum Dialogu nie został rozpisany i rozstrzygnięty jeszcze w trakcie pełnienia obowiązków przez Joannę Podolską-Płocką. Przedłużający się od dwóch lat stan niepewności i tymczasowości jest bardzo niekorzystny dla funkcjonowania instytucji kultury, prowadzącej długoterminowe projekty".
Padło też pytanie o datę ogłoszenia konkursu na szefa Centrum Dialogu. Zaznaczono w nim, że powinien być przeprowadzony "w dialogu z łódzkim środowiskiem kultury".
Nowy dyrektor, żeby rozwijać nowe ciekawe inicjatywy
We wtorek skontaktowaliśmy się z Jackiem Tokarczykiem z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi i zapytaliśmy, dlaczego podjęto decyzję o niekontynuowaniu współpracy z Joanną Podolską, skoro pod jej "kierownictwem Centrum Dialogu stało się instytucją o międzynarodowej renomie". W odpowiedzi otrzymaliśmy komunikat. "Szanowny Panie Redaktorze, ostatnia umowa Pani Joanny Podolskiej na p.o. dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi podpisana była na 12 miesięcy i kończy się 31. grudnia br. W związku z wygaśnięciem umowy, z początkiem 2025 roku na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Dialogu został powołany pan Mariusz Goss. Misją nowego p.o. dyrektora będzie kontynuacja dotychczasowych działań oraz rozwijanie nowych ciekawych inicjatyw, które wzmocnią pozycję Centrum Dialogu jako miejsca promującego historię, kulturę i tolerancję. Pan Mariusz Goss obowiązki dyrektora będzie pełnił do czasu rozstrzygnięcia oficjalnego otwartego konkursu na to stanowisko" - napisano w komunikacie.
Odznaczona za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego
Joanna Podolska kierowała Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi od 2011 roku, a więc niemal od początku istnienia tej miejskiej instytucji kultury stworzonej w 2010 r. Jest autorką bądź współautorką wielu publikacji książkowych, m.in. "Litzmannstadt-Getto – Ślady. Przewodnik po przeszłości", serii "Spacerowników", m.in. "Łódź żydowska", "Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim", autorką scenariusza filmu dokumentalnego "Z głębokości wołam..." oraz kilkunastu wystaw, w tym o Janie Karskim, Andrzeju Bobkowskim, Arturze Szyku. Podolska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz Odznaką Honorową "Bene Merito" przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2017 r. była laureatką Nagrody Polin przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Centrum Dialogu w Łodzi