TVN24 | Łódź

Sąd: przyjmował łapówki, groził policjantom. Prokurator skazany na sześć lat więzienia

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/i
Źródło:
TVN24 Łódź/PAP

Prokuratorem był przez ponad dwie dekady, przez osiem lat był szefem Prokuratury Rejonowej w Kutnie (woj. łódzkie). Sławomir E. został nieprawomocnie skazany na sześć lat więzienia - między innymi za przyjmowanie łapówek, naruszenie nietykalności cielesnej policjanta i kierowanie gróźb karalnych. 

Sławomir E. nieprawomocnie skazany
Sławomir E. nieprawomocnie skazany 05.05. | Prokuratorem był przez ponad dwie dekady, przez osiem lat był szefem prokuratury rejonowej w Kutnie (woj. łódzkie). Sławomir E. właśnie został nieprawomocnie skazany na sześć lat więzienia - m.in. za przyjmowanie łapówek, naruszenie nietykalności cielesnej policjanta i kierowanie gróźb karalnych. TVN24 Łódź

Sławomir E. był oskarżony o przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kutnie w latach 2013-2015. Do przestępstw miało dochodzić na terenie Kutna i Łodzi.

Z aktu oskarżenia wynikało, że E. otrzymał co najmniej 115 tys. złotych łapówki.

- W zamian za nie oskarżony miał "rozłożyć parasol ochronny" i podejmować korzystne decyzje wobec lokalnej grupy przestępczej, która zajmowała się praniem brudnych pieniędzy i na dużą skalę wyłudzała podatek vatowski - mówi w rozmowie z tvn24.pl Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Mężczyzna oskarżony był również o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji, znieważenia go słowami powszechnie uznanymi za obelżywe i kierowania do niego gróźb karalnych w celu zmuszenia go do odstąpienia od czynności służbowych.

W czasie procesu Sławomir E. nie przyznawał się do najpoważniejszego, korupcyjnego zarzutu. Od września ubiegłego roku przebywa w areszcie śledczym w Piotrkowie Trybunalskim.

Wyrok

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia uznał, że E. faktycznie dopuścił się zarzucanych mu przestępstw i skazał go nieprawomocnie na sześć lat więzienia. 

O decyzji sądu poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi ds. karnych, sędzia Damian Krakowiak.

- Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania zawodu: prokuratora, sędziego, adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, doradcy podatkowego oraz innych zawodów związanych ze stanowieniem i stosowaniem prawa na okres siedmiu lat - informuje Krakowiak.

Sąd - jak dodaje rzecznik - orzekł również przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa w kwocie 115 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny. 

Wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Śródmieścia

Będzie apelacja

- Mój klient z pewnością odwoła się od wyroku, ale jeszcze nie ustaliliśmy, w jakiej jego części - mówi nam mec. Jan Kurowski, obrońca Sławomira E.

Informuje, że - w związku z trwającą pandemią - ma on problemy ze skonsultowaniem się z klientem.

- W areszcie śledczym nie ma odwiedzin. De facto z klientem mogę się konsultować telefonicznie i na sali rozpraw. Niezależnie od tych problemów podejmiemy decyzję dopiero po tym, jak otrzymamy pisemne uzasadnienie wyroku - zapowiada mec. Kurowski.

***

Sławomir E. karierę prokuratora rozpoczął 26 lat temu. W 2008 roku został prokuratorem rejonowym w Kutnie.

Sprawa wyłudzenia podatków VAT oraz prania brudnych pieniędzy przez grupę, z którą miał współpracować Sławomir E. została wyłączona do odrębnego postępowania.

Autor:bż/i

Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości