Nowym przewodniczącym łódzkiej Rady Miejskiej został Bartosz Domaszewicz z Koalicji Obywatelskiej, który zastąpił Marcina Gołaszewskiego z Nowoczesnej. - To złamanie umowy przedwyborczej - ocenili radni z jego ugrupowania i wystąpili z klubu radnych KO.
Do nowej 37-osobowej Rady Koalicja Obywatelska wprowadziła 28 radnych, wśród których są przedstawiciele PO, Nowej Lewicy, Nowoczesnej oraz Zielonych. PiS zdobyło osiem mandatów, a Trzecią Drogę reprezentuje jeden radny. W wyborach na przewodniczącego IX kadencji Rady Miejskiej w Łodzi jedynym kandydatem był Domaszewicz. 41-letni radny został zgłoszony przez klub KO. Przewodniczący klubu Tomasz Kacprzak przekonywał, że Domaszewicz potrafi sprawnie prowadzić obrady oraz jest osobą dialogu. Za wyborem Domaszewicza w tajnym głosowaniu było 28 radnych, pięciu zagłosowało przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Sam Domaszewicz zrezygnował z udziału w głosowaniu.
Rozłam
W poprzedniej kadencji przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi był Marcin Gołaszewski - lider Nowoczesnej w regionie. Po głosowaniu Gołaszewski i dwoje innych radnych Nowoczesnej ogłosili wystąpienie z klubu Koalicji Obywatelskiej i stworzenie własnego klubu, który ma skupiać radnych o liberalnych przekonaniach. W ich opinii, brak stanowiska przewodniczącego dla przedstawiciela Nowoczesnej było złamaniem przedwyborczych ustaleń.
- Są takie momenty, zarówno w życiu prywatnym, jak i politycznym, że jeśli padają pewne zobowiązania z dwóch stron reprezentujących dwa różne środowiska – PO i Nowoczesnej, a następnie te zobowiązania nie są dotrzymywane, oznacza to podanie sobie dłoni i rozstanie. Nie przechodzimy do opozycji, będziemy współpracowali konstruktywnie na rzecz miasta i mieszkańców – powiedział Gołaszewski. 37-osobowy samorząd miejski podzieli się na trzy kluby. Największy - Koalicji Obywatelskiej - tworzyć będą głównie samorządowcy Platformy Obywatelskiej, przystąpienie do niego zadeklarowało 22 radnych. Swój klub będzie miała Nowa Lewica (5 radnych). Opozycję będzie tworzyć ośmiu radnych z klubu PiS.
Powrót po wygaszeniu mandatu
Domaszewicz radnym miejskim jest od 2006 roku. W minionej kadencji był wiceprzewodniczącym Rady. Jego mandat z uwagi na naruszenie ustawy o samorządzie gminnym polegającym na złamaniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem majątku gminy, wygasił w październiku 2022 roku wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Domaszewicz był bowiem pełnomocnikiem swojej matki w działalności gospodarczej, prowadząc ją z wykorzystaniem mienia należącego do gminy Łódź. W lutym br. prawomocne orzeczenie w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny i wówczas Domaszewicz przestał być radnym. Mógł jednak kandydować w kwietniowych wyborach samorządowych, w których zdobył 5605 głosów – najwięcej w swoim okręgu. Domaszewicz jest też rzecznikiem Platformy Obywatelskiej w Łodzi.
- W swojej aktywności publicznej staram się prezentować formę dialogu. Ta sala Rady Miejskiej powinna być miejscem, w którym będziemy ucierali jak najlepsze kompromisy. W moim przekonaniu ta funkcja powinna mieć przede wszystkim charakter służebny. Nie służyć budowaniu własnej pozycji, a raczej w sposób skuteczny dobrze organizować prace tak, żeby mieszkańcy Łodzi mieli przekonanie, że ich sprawy i problemy są dobrze zaopiekowanie – powiedział nowy przewodniczący. Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani: Paulina Setnik (KO), Agnieszka Wieteska (Nowa Lewica) i Krzysztof Stasiak (PiS). *** Na początku sesji zaprzysiężona na prezydenta Łodzi została Hanna Zdanowska (KO). Pierwsza kobieta prezydent w historii miasta rządzi nim od 2010 r. i będzie to jej czwarta kadencja.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24