Pamiętacie sekretne badania Nikoli Tesli na temat wolnej energii pochodzącej z kosmosu? Odkrywca i wizjoner pozostawił po sobie wiele projektów, które nadal owiane są tajemnicą. Wiemy, że pomimo geniuszu nie potrafił przekuć swoich pomysłów w finansowy sukces. Znalazł się jednak ktoś, kto nazywany jest jego mentalnym spadkobiercą, kto w przeciwieństwie do serbskiego wynalazcy wie, na czym polega biznes i świetnie daje sobie radę w świecie finansów. To Elon Musk.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Sukcesor
Nie bez przyczyny nazwisko Tesli kojarzy się z tym kontrowersyjnym biznesmenem. Działanie, osobowość i historia Muska przypominają postać serbskiego wynalazcy. Jako dziesięcioletni chłopiec zajął się kodowaniem. Jego nieprzeciętny talent pozwolił mu stworzyć firmę, która tworzyła oprogramowanie do publikowania treści dla serwisów informacyjnych. Tak jak Tesla, od dziecka uparcie dążył do celu, nie poddawał się, ale w przeciwieństwie do Serba szybko stał się multimilionerem. Później przyszedł sukces w postaci stworzenia usługi PayPal i badań naukowych nad sztuczną inteligencją. Ten niezwykły przedsiębiorca z wykształcenia jest ekonomistą i fizykiem. Łączy w sobie cechy genialnego umysłu i wizjonerstwa, które pozwalają mu na bardzo śmiałe projekty dotyczące przyszłości ludzkości. Teslę i Muska łączy jeszcze jedno - projekt Hyperloop, czyli system komunikacji międzykontynentalnej na bazie próżniowych tuneli, który jest rozwijany przez przedsiębiorcę z południowej Afryki.
Samochody Tesla
Elon Musk zainspirowany pomysłami Tesli, nazwał na jego cześć swoją firmę produkującą samochody elektryczne - Tesla Motors. Biznesmen od zawsze chciał zmienić sposób, w jaki produkuje i sprzedaje się samochody i nie zgadzał się na kompromisy w postaci hybryd. Chciał promować ekologiczne źródła energii. Przedsiębiorca wiedział, że sam nie zdoła przeciwstawić się przemysłowi naftowemu. Dlatego tak, jak serbski wynalazca ujawnił wyniki swoich badań i udostępnił wszystkie patenty związane z Teslą za darmo. W ten sposób umożliwił wszystkim zainteresowanym konstruowanie własnych samochodów elektrycznych oparte o jego rozwiązania technologiczne.
Kolonizacja Marsa
Program podboju kosmosu realizowany przez rządową agencję NASA znalazł poważnego konkurenta. Właściciel prywatnej firmy aeronautycznej SpaceX postanowił spełnić marzenie ludzkości – podróże pozaziemskie. Według jego planów, komercyjna flota statków kosmicznych świadcząca usługi firmom i rządom, zdobędzie kapitał, który pozwoli na realizację najważniejszego celu Muska – kolonizację czerwonej planety. Do 2022 r. SpaceX chce wysłać tam misje transportowe, które zbadają istniejące zasoby wody, a później skierować na Marsa pierwszy lot załogowy. To bardzo awangardowe i wydaje się, że nawet niemożliwe do realizacji pomysły. Przypomnijmy sobie jednak, jak reagowali ludzie na dokonania Leonarda da Vinci czy Nikoli Tesli. Innowatorzy byli traktowani jak ludzie niespełna rozumu, szaleńcy, którzy postanowili sprzeciwić się prawom natury, Kościołowi, czy świeckim władcom. Po latach okazało się, że mieli rację, że zawsze warto sięgać po niemożliwe.
Dobre praktyki
Kapitał Elona Muska pozwala mu sięgać gwiazd. Beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 też mają szansę osiągać wymarzone cele. Bez wsparcia finansowego byłoby to niemożliwe, szczególnie w przypadku realizacji projektów w zakresie prac B+R. Dotacje otwierają drzwi do sukcesu. Priorytetem UE jest finansowanie projektów, które przekładają się na wdrażanie innowacji na skalę przemysłową. Pieniądze przeznaczane są na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrażanie wyników prac B+R. Dodatkowo, firmy mogą uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności badawczej. Co łączy Muska z przykładowym beneficjentem RPO? Obaj są pracowici, operatywni, a przede wszystkim kreatywni. A najważniejsze, że dysponują budżetem, który pozwala im realizować innowacyjne projekty. Musk powiedział, cyt: Technologia nie ulepsza się sama. Technologia ulepsza się tylko wtedy, kiedy ktoś nad tymi ulepszeniami ciężko i nieustannie pracuje. Bez tego, technologia ulega degradacji. Gdyby nie wynalazcy, innowatorzy i zaangażowani przedsiębiorcy, nie osiągnęlibyśmy aktualnego poziomu wiedzy i technologii.
Jak wygląda realizacja projektów B+R w regionie łódzkim? Kto osiąga sukcesy na kanwie ciekawych, pożytecznych i innowacyjnych działań? Kim są beneficjenci RPO WŁ?
Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi