Przez pięć miesięcy w roku pogrążone jest w mroku, przez kolejnych siedem w półmroku. Norweskie miasto Rjukan cierpi na brak światła. Teraz walczy o słońce za pomocą najnowszej technologii. Na szczytach otaczających gór zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta.
Norweskie miasto Rjukan w okręgu Telemark z populacją 3,5 tys. mieszkańców przygotowuje się do boju o słońce. Położone w głębokiej dolinie, otoczone górami, jest całkowicie pozbawione bezpośredniego światła słonecznego przez pięć miesięcy w roku.
Czujnik sprawdzający naświetlenie w Rjukan wskazuje, że miasto w pozostałych miesiącach pozostaje w półmroku.
Zwierciadła na szczytach gór
Miasto właśnie zainwestowało 835 tys. dolarów w instalację trzech ogromnych luster, które zostały umieszczone na pobliskich górach. Heliostaty (czyli ruchome lustra, które pozwalają odbijać światło poruszającego się po niebie Słońca stale w jednym kierunku) będą przechwytywać i przekierowywać promienie słoneczne na główny plac miasta. Śmigłowce zainstalowały lustra na początku tego miesiąca, a pierwsze testy przeprowadzone zostaną we wrześniu.
"Projekt lustro"
Chociaż "Projekt lustro" realizowany jest dopiero teraz, to inicjatywa sztucznego naświetlenia Rjukan powstała już na początku XX wieku. Sam Eyde, współzałożyciel lokalnych zakładów chemicznych Norsk Hydro, zaproponował takie rozwiązanie po tym, jak w ciemnej dolinie wybudowano pierwszą fabrykę i zasiedlono miasto.
- W tamtym czasie było to niemożliwe, ponieważ nikt nie dysponował taką technologią. Dlatego Eyde wybudował specjalny wyciąg, którym chętni mogli wyjechać z doliny i zaczerpnąć odrobiny promieni słonecznych - mówi zarządca miasta Rune Loedoeen. Wyciąg zaczął działać w 1928 roku.
106 lat później w końcu jest nadzieja na ostateczną realizację pomysłu Eyde'a. Mieszkańcy mają nadzieję, że wśród korzyści znajdzie się również większe zainteresowanie Rjukan wśród turystów w okresie zimowym.
Królestwo za słońce
Na głównym placu miasta, na którym obecnie znajduje się parking, wybudowane zostanie lodowisko. To właśnie tu padać będzie główny snop światła. Łącznie lustra oświetlą obszar o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych.
W 2006 roku wioska Viganella we włoskich Alpach zainstalowała podobny system heliostatów wykonanych z satynowej stali, która odbija światło słoneczne.
Autor: zś//bgr/zp / Źródło: visitrjukan.com, time.com
Źródło zdjęcia głównego: visitrjukan.com | Martin Andersen