Zapiski słynnego naukowca Alana Turinga (1912-54) pioniera nauki o sztucznej inteligencji i komputerach, który położył zasługi w złamaniu kodów Enigmy, zostaną pod koniec listopada sprzedane przez dom aukcyjny Christie's w Londynie - donosi BBC.
Inicjatywę Halfacree'a popiera Fundusz Powierniczy Bletchley Park. Sprawuje on pieczę nad ośrodkiem, w którym w czasie II wojny światowej Turing i jego ekipa pracowali nad rozszyfrowaniem tajnych wiadomości kodowanych przez Niemców z pomocą Enigmy.
Jak dotąd zbiórka przyniosła tylko 15 tys. funtów. Tymczasem zapiski mogą zostać sprzedane za 300-500 tys. funtów.
- Są to bardzo ważne dokumenty - mówi Halfacree. - Turing był pionierem nowoczesnych technologii cyfrowych. Wyobrażam sobie, że zainteresowanymi kupnem zapisków mogą być przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej, ponieważ potrafią docenić ich historyczne znaczenie" - dodaje dziennikarz.
Poczesne miejsce
Inicjatywę Halfacree'a popiera Fundusz Powierniczy Bletchley Park. Sprawuje on pieczę nad ośrodkiem, w którym w czasie II wojny światowej Turing i jego ekipa pracowali nad rozszyfrowaniem tajnych wiadomości kodowanych przez Niemców z pomocą Enigmy.
Administratorzy ośrodka Bletchley Park chcą, by mieściło się tam narodowe muzeum maszyn matematycznych, kryptografii i kryptoanalizy, w którym zapiski Turinga miałyby swoje poczesne miejsce.
Zdumiewający umysł
Turing był genialnym matematykiem. W 1936 r. w publikacji "On Computable Numbers" wyłożył teoretyczne i filozoficzne podstawy zastosowania komputerów.
Po zakończeniu II Wojny Światowej pracował nad jednym z pierwszych komputerów świata Manchester Mark 1. W 1950 r. opracował test pomiaru inteligencji maszyny, zwany Testem Turinga.
W opinii Winstona Churchilla Turing "wniósł największy, jednoosobowy wkład w zwycięstwo nad III Rzeszą". Biograf Turinga Andrew Hodges sądzi, iż "był to zdumiewający umysł, uzdolniony w wielu dziedzinach, a jego intelektualny wpływ zaczęto doceniać dopiero niedawno".
Zgodny z prawami, acz "przerażający"
Alan Turing w 1954 r. odebrał sobie życie. Dwa lata po tym, jak sąd ukarał go chemiczną kastracją i wszczepieniem kobiecych hormonów. Była to kara za nielegalny wówczas związek homoseksualny.
Turing zgodził się na poddanie "chemicznemu eksperymentowi", ponieważ alternatywą była kara więzienia.
W 2009 roku premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown w imieniu rządu przeprosił za "przerażający sposób", w jaki Turing został potraktowany, choć zgodny z prawami czasów, w których żył.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia