TVN24 | Kultura i styl

Proza światowa na wakacje. Książkowe rekomendacje w "#Xięgarnizdomu"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty/pm
Źródło:
TVN24
Książkowe rekomendacje Maxa Cegielskiego
Książkowe rekomendacje Maxa CegielskiegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Książkowe rekomendacje Maxa Cegielskiego

W najnowszym wydaniu "Xięgarni" Max Cegielski przygotował zestaw literatury na wakacje. Zachęca do zapoznania się z książkami wydawnictwa PAUZA, które od dwóch lat wydaje tłumaczenia prozy światowej.

Wakacje i pytanie: co czytać? Max Cegielski tym razem zachęca do lektury prozy światowej. Poleca książki wydawnictwa PAUZA, w tym autorstwa Mirandy July, pisarki, ale zarazem artystki wizualnej, performerki, reżyserki. Jej film "Ty i ja, i wszyscy, których znamy” dostał nagrodę w Cannes i w Sundance. Powieść "Pierwszy bandzior" i opowiadania "Pasujesz tu najlepiej" - obydwa tomy w tłumaczeniu Łukasza Buchalskiego - łączy motyw samotnych kobiet, zakochania i zagubienia.

ZOBACZ NAJNOWSZY ODCINEK XIĘGARNI Z DOMU W TVN24 GO >>>

- "Floryda" Lauren Groff to opowiadania, których akcja rozgrywa się na Florydzie, ale nie pośród rozbrykanej młodzieży pijącej tanie piwo, tylko raczej w głębi lądu. Floryda jakiej nie znamy, gdzie są bagna, jest dzika przyroda i są rozpadające się domy i różne tajemnice - mówi Max Cegielski.

Max Cegielski o "Florydzie" Lauren Groff
Max Cegielski o "Florydzie" Lauren GroffTVN24

"Nocny prom do Tangeru" Kevina Barry’ego to z kolei opowieść o dwóch mężczyznach wspominających swoje przestępcze życie, swoje miłości i zdrady - w oczekiwaniu na prom. - Nie zdradzę wam, na kogo czekają i czy się doczekają, ale mamy już powiew idący od Maroka i mamy też Anglików, którzy różne działania przestępcze w Europie uskuteczniają - zdradza Max Cegielski.

Rzecz o ludzkiej głupocie oraz rozmowy o tym, co kryją rodzinne albumy

W drugiej części programu rzecz o ludzkiej głupocie, czyli Michał Komar czyta książkę "Magik, histeryczka, podróżnik: trzy oblicza XVIII wieku" Pawła T. Dobrowolskiego - warszawskiego historyka i kulturoznawcy. Zbiór esejów Dobrowolskiego pokazuje, w jaki sposób pozornie niewiele znaczące epizody, zdarzenia, o których informowano w XVIII wieku angielskich czytelników prasy i książek, wzbogacają naszą wiedzę o transformacjach w sferze obyczajów.

Na zakończenie Agata Passent pyta Mirosława Tryczyka, autora książki "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć", jak się uporać z trudną rodzinną tajemnicą i co kryją albumy rodzinne. Tryczyk ujawnia, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach.

ZOBACZ ARCHIWALNE ODCINKI "XIĘGARNI" >>>

Autor:asty/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości