Wkrótce rusza "polskie Cannes". Bilety już w sprzedaży

Wkrótce rusza WFFWFF

12 października rozpocznie się 28. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a już dziś rusza przedsprzedaż biletów na tę jedną z ważniejszych imprez filmowych Europy. O tym jak powstaje program festiwalu i którego tytułu nie wolno nam pominąć, mówi w rozmowie z tvn24.pl dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

tvn24.pl - 200 filmów z 50 krajów świata, 5 sekcji konkursowych, pokazy specjalne, odkrycia… Wiem, że wszystkie filmy WFF są ciekawe i warte obejrzenia, ale które wskazałbyś jako te, których nie wolno pominąć?

Stefan Laudyn: Tak, jak mówisz, tych tytułów jest mnóstwo i mógłbym je wymieniać bardzo długo. Ale nie wolno pominąć przede wszystkim "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego. Najważniejszego moim zdaniem polskiego filmu tego roku, który powstawał bardzo długo i w wielkich bólach. Oglądałem go całkiem niedawno i zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

- Festiwal przeszedł niezwykłą drogę – od imprezy studenckiej aż po wielką międzynarodową, jaką jest dziś. Prezentuje kino bardzo różnorodne. Jakie są priorytety w doborze tytułów, co przesądza o tym, że film trafia na WFF?

SL: Dla nas priorytet jest od początku istnienia festiwalu ten sam: poziom artystyczny filmu. Szukamy interesujących historii, dobrze opowiedzianych językiem współczesnego kina. Tylko tyle i aż tyle. Program każdego festiwalu jest pochodną dwóch czynników: dostępnych filmów oraz gustu osób, które ten program tworzą. Nigdy nie będziemy konkurowali z Cannes, ale jeśli producent ma do wyboru pokazanie filmu w konkursie w Warszawie albo czekanie kilka miesięcy na decyzję któregoś z wielkich z festiwali, odbywających się na początku roku, to poważnie się zastanawia…

- Odkąd W 2009 roku festiwal stał się imprezą klasy A, czyli międzynarodową - jak Wenecja, Cannes czy Berlin - otrzymujecie, jak mi wiadomo, wręcz gigantyczną ilość zgłoszeń. Zdarzyło się odrzucić duże nazwiska?

SL: Odrzucamy ponad dziewięćdziesiąt procent zgłoszeń. Wśród reżyserów odrzuconych filmów zdarzają się naturalnie znane nazwiska. Muszę tu wyjaśnić, że odrzucenie jakiegoś filmu nie oznacza, że uważamy go za zły. Naszą rolą nie jest ocenianie filmów, ale jedynie ich selekcja pod kątem Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Inny festiwal może zaprosić taki film i nie widzę w tym nic złego czy dziwnego.

- Ponoć miarą wielkości każdego festiwalu są odkrycia nieznanych wcześniej światu filmowców. WFF "wypatrzył" wielu zdolnych reżyserów , którzy właśnie w Warszawie startowali ze swoimi pierwszymi filmami.

SL: Faktycznie. Dziesięć lat temu przyjechał do nas na warszawski festiwal nieznany wówczas nikomu rumuński reżyser Cristian Mungiu z filmem "Zachód". Jak wiadomo w 2007 roku wygrał on festiwal w Cannes, odbierając Złotą Palmę za świetne "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". Z kolei ubiegłoroczny zwycięzca Berlinale - Asghar Farhadi zdobył osiem lat temu Grand Prix w Warszawie za film "Piękne miasto". Inny reżyser Ari Folman, zanim stał się znany na całym świecie dzięki "Walcowi z Baszirem", był u nas z filmem "Made in Israel". W połowie lat dziewięćdziesiątych naszym gościem był także sam Michael Haneke. Byliśmy wreszcie pierwszym międzynarodowym festiwalem na świecie, który pokazał "Szczęśliwego człowieka" Małgośki Szumowskiej - i to na zakończenie. Potem zaczął się triumfalny pochód tego filmu przez inne zagraniczne festiwale.

- WFF promuje polskie kino, a my wciąż słyszymy, że nasi reżyserzy nie robią filmów uniwersalnych, że nie rozumie ich zagraniczny widz. Zgadzasz się z tą opinią? Faktycznie nie ma nas od lat w Wenecji, Cannes czy Berlinie...

SL: W latach 1975-81 polskie filmy miały pięć nominacji do Oscara. Przypomnę, że chodzi o „Potop”, „Ziemię obiecaną”, „Noce i dnie”, „ Panny z Wilka” i „Człowieka z żelaza”. Myślę, że trudno o bardziej polskie filmy. W ostatnich latach najważniejszym moim zdaniem polskim reżyserem współczesnym jest Wojtek Smarzowski, któremu najlepiej udaje się uchwycić polskiego ducha naszych czasów. W zeszłym roku to właśnie międzynarodowe jury przyznało jego filmowi "Róża" Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

- Festiwalowi towarzyszy kolejna edycja Targów Filmowych CentEast Market Warsaw. Dają szansę zaistnienia filmom z Europy Wschodniej. Jakie ważne tytuły i filmowców udało się targom wypromować?

SL: CentEast jest częścią naszych całorocznych działań, które prowadzimy od dwunastu lat pod nazwą Pokazy Warszawskie. Stworzyliśmy system międzynarodowej promocji, który z jednej strony obejmuje wybrane filmy z Europy Wschodniej, prezentowane podczas Targów CentEast, a z drugiej - polskie filmy, którymi opiekujemy się w sposób szczególny. Wśród tych pierwszych były m.in. nagrodzony w Locarno "Crulic: droga na drugą stronę" czy pokazywane w Sundance "Cztery słońca" Bohdana Slamy, a wśród tych drugich "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego. Jak już może widzowie wiedzą, ten właśnie film będzie otwierał tegoroczny WFF. Dzięki nam ten film trafił już do Toronto i Busan, czyli na najważniejsze festiwale w Ameryce i Azji. Udało nam się też zainteresować nim Beta Cinema, świetnego agenta, który reprezentował m.in. film "W ciemności" Agnieszki Holland.

- Rozmawiamy w dniu, w którym rusza przedsprzedaż biletów, dzięki której pozbyliście się problemu kolejek, w których stało się po kilka godzin pod nieistniejącym już kinem Skarpa. Jak działa ten system?

System, dzięki któremu praktycznie udało nam się rzeczywiście wyeliminować kolejki, składa się z trzech etapów. Po zapoznaniu się z programem np. na stronie www.wff.pl, gdzie można znaleźć opisy filmów, fotosy czy linki do zwiastunów, widz wybiera filmy, które chce obejrzeć. W zakładce „Mój WFF” przygotowuje wydruk zamówienia, które otrzyma specjalny kod, ułatwiający całą procedurę. Druk zamówienia musi dostarczyć w dniach 3-11 października do Empiku na Marszałkowską, gdzie wpłaca depozyt 10 złotych i dowiaduje się, kiedy zamówienie zostanie zrealizowane. Zachowuje jego kopię, z którą pojawia się potem w Empiku ponownie, we wskazanym terminie, wpłaca gotówkę i odbiera bilety. Jak widać to bardzo proste.

Autor: Rozmawiała Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WFF

Pozostałe wiadomości

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl