Współtworzył setki filmów. A nie żyje od 400 lat

Zwiastun filmu "Romeo & Julliet"
Zwiastun filmu "Romeo & Julliet"
Relativity Media
Nazwisko Szekspira pojawia się w setkach filmów, które powstały na podstawie jego sztuk. Między innymi "Romeo i Julia"Relativity Media

Napisał 38 sztuk teatralnych - komedii, kronik i tragedii oraz 154 sonety. Wszystkie uchodzą za najwybitniejsze w swoich gatunkach. W sobotę 23 kwietnia mija 400. rocznica śmierci Williama Szekspira, jego ponadczasowa twórczość pozostaje żywa.

23 kwietnia tradycyjnie obchodzi się rocznicę śmierci Williama Szekspira, ale naukowcy nie mają pewności, że to właściwa data. Brytyjski geniusz zmarł najprawdopodobniej pomiędzy 23 kwietnia a 3 maja 1616 roku.

Niektórzy teoretycy literatury twierdzą, że w historii literatury powszechnej można mówić o trzech kamieniach milowych, które ukształtowały współczesną sztukę, literaturę i humanistykę. Są to: Biblia, eposy Homera i dramaty Szekspira. Zresztą liczbą opublikowanych egzemplarzy swych dzieł Szekspir ustępuje jedynie Biblii.

Siła tkwi w ponadczasowej tematyce

Jego dzieła przetłumaczone zostały na 120 języków. We wszystkich krajach anglojęzycznych, jego twórczość stanowi kanon nauczania języka angielskiego. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wartość artystyczną i formalną, ale innowacyjny jak na tamte czasy język, którym operował poeta i dramaturg. Według historyków i językoznawców autor "Hamleta" wprowadził do angielszczyzny około 1000 słów, nieznanych wcześniej w Wielkiej Brytanii.

Wpływ Szekspira pozostaje niedościgniony. Rosemary Hilhorst z British Council podkreśla, że w dużej mierze wynika to z ponadczasowej tematyki poruszanej w jego tekstach, m.in. zderzenia cywilizacji, moralności, konfliktu, uchodźców, polityki i władzy, rasizmu i biedy.

Naukowcy mówią o 20 tysiącach utworów muzycznych powiązanych z twórczością Anglika. Wśród kompozytorów, którzy sięgnęli po jego twórczość pojawiają się najwybitniejsi: Giuseppe Verdi, Hektor Berlioz, Ryszard Strauss, Gioacchino Rossini, Felix Mendelssohn, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Henry Purcell, Carl Orff, ale także The Beatles czy Duke Ellington.

Niemal wszystkie najsłynniejsze dramaty Szekspira doczekały się wersji operowych: począwszy od "Króla Leara", przez "Otello", "Hamleta", "Makbeta", "Romeo i Julię", "Burzę", po "Sen nocy letniej" czy "Wiele hałasu o nic".

Przez wieki także malarze sięgali po postaci i motywy z Szekspira, ale w dziewiętnastowiecznym malarstwie znajdziemy najwięcej odwołań. "Sen nocy letniej", "Otello", "Hamlet" czy "Romeo i Julia" pojawiają się na płótnach takich twórców jak: William Blake, William Dyce, Francis Wheatley, Alfred Elmore, Solomon Alexander Hart.

Rekord Guinessa i wpływ na tysiące filmów

William Szekspir trafił do Księgi Rekordów Guinessa dzięki temu, że na podstawie jego sztuk powstało 410 filmów kinowych i telewizyjnych i we wszystkich został wymieniony jako współtwórca (chodzi oczywiście o autorstwo scenariusza).

Już od początku historii kina twórcy filmowi mierzyli się z Szekspirem. Pierwsza z adaptacji kinowych powstała jeszcze w 1899 roku. Był to trzyminutowy film "Król Jan" w reżyserii Williama Kennedy’ego, Laurie Dickinson i Waltera Pfeffera Dando, który dotyczy kroniki "Życie i śmierć króla Jana". Niecałe dwie minuty, które pozostały z filmu, znajdują się w EYE Film Institute Netherlands w Amsterdamie. Tylko "Hamlet" doczekał się w ostatnim stuleciu około 50 wersji filmowych. Jedną z pierwszych po II wojnie światowej stworzył Laurence Olivier, który w 1948 roku wyreżyserował, wyprodukował i zagrał tytułową rolę słynną wersję szekspirowskiego dramatu.

Mel Gibson i Helena Bonham Carter w "Hamlecie" Franco Zeffirelliegomateriały prasowe dystrybutora

Włoski mistrz ekranizacji Szekspira

"Hamlet" Oliviera zdobył Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji, nagrodę BAFTA oraz cztery Oscary (w tym dla najlepszego filmu i najlepszego aktora pierwszoplanowego), a zdobył aż siedem nominacji.

Wielu krytyków uważa, że najlepszą adaptacją "Hamleta" pozostaje ta z 1990 roku, wyreżyserowana przez włoskiego mistrza Franco Zeffirellego. Główne role zagrali: Mel Gibson, Glenn Close, Helena Bonham Carter oraz Alan Bates. Zeffirelli - legenda włoskiego kina - kilkukrotnie mierzył się ze sztukami Anglika, zapisując się w historii włoskiego filmu jako twórca wybitnych adaptacji dramatów Szekspira. W 1967 roku stworzył niezapomnianą wersję "Poskromienia złośnicy" z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Film zebrał dwie nominację do Złotego Globu, dwie do nagród BAFTA oraz trzy statuetki Davida di Donatello, który uznawany jest za włoskiego Oscara. Zdobył również dwie nominacje do Oscara.

Rok później Zeffirelli - prawdopodobnie niesiony na skrzydłach sukcesu pierwszego zmierzenia się z Szekspirem - sięgnął po najsłynniejszą historię miłosną: "Romea i Julię". W głównych rolach obsadził Leonarda Whitinga oraz Olivię Hussey. Historycy zgodnie twierdzą, że jest to jedna z najważniejszych, najoryginalniejszych realizacji kinowych historii kochanków z Werony.

Film zdobył dwa Oscary (na cztery nominacje), dwa Złote Globy, które otrzymali odtwórcy głównych ról (pięć nominacji), nagrodę David di Donatello oraz jedną nagrodę BAFTA (siedem nominacji).

"Romeo i Julia" jako musical i film akcji

"Romeo i Julia" stał się źródłem inspiracji dla wielu reżyserów, którzy korzystali z opowiadanej przez Szekspira historii, osadzając ją w zupełnie innych realiach. Jedną z pierwszych pamiętnych - i bardzo udanych - prób uwspółcześnienia tragicznego romansu był film "West Side Story" w reżyserii Roberta Wise'a i Jerome'a Robbinsa.

Superprodukcja z 1961 roku zdobyła dziesięć Oscarów i według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest drugim najlepszym musicalem wszech czasów. Duet reżyserski przeniósł historię tragicznie zakochanych z renesansowej Werony do nowojorskich przedmieść z lat 50. Śmiertelnymi wrogami nie są włoskie rody, ale gangi: Jetsi (biali Amerykanie) i Sharki (Portorykańczycy). Nieszczęśliwa miłość rozkwita w ukryciu, gdy gangi szykują się do ostatecznego starcia. Niezapomniana muzyka Leonarda Bernsteina w ocenie wielu stała się równie kultowa, co sama historia.

Natalie Wood i Richard Beymer w "West Side Story"Warner Home Video
Leonardo DiCaprio jako Romeo Art House

Sprzed 20 lat pochodzi "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna. Oryginalna wersja szekspirowskiego dramatu, której akcja dzieje się końcem XX wieku na Florydzie, gdzie o władzę walczą brutalne gangi. W przeciwieństwie do filmu Wise'a i Robbinsa, Luhrmann porzucił musicalowe tło.

W parę zakochanych wcielili się Claire Danes i Leonardo DiCaprio. W tle - amerykańskie subkultury, wrogie, pełne przemocy realia. Całość ubrana w pamiętną ścieżkę dźwiękową, która stała się jednym z najbardziej charakterystycznych soundtracków lat 90.

Szekspir w wersji disneyowskiej i serialowej

Wśród 52 tytułów, które powstały z inspiracji szekspirowskich dramatów dwa przykuwają szczególną uwagę: "Titanic" Jamesa Camerona oraz "Król Lew 2: Czas Simby". Szekspirowski archetyp niemożliwej miłości stał się kręgosłupem całej fabuły.

Jednak twórcy Disneya nie po raz pierwszy sięgnęli w swoich produkcjach po dzieła genialnego Anglika. Scenariusz pierwszej, najpopularniejszej części "Króla Lwa" powstał na podstawie "Hamleta". Główny motyw połączony został z wieloma afrykańskimi tradycyjnymi opowieściami. W efekcie powstał jeden z najbardziej kasowych filmów animowanych ostatniego ćwierćwiecza.

Z "Hamleta" korzystał również Mark Schwahn - twórca serialowego hitu "The Royals", który momentami bardzo dosłownie czerpie z Szekspira, także z innych jego dzieł. W fikcyjnej rzeczywistości brytyjskiej król Simon postanawia zakończyć kilkusetletnią historię monarchii w Zjednoczonym Królestwie, po tym jak w niewyjaśnionych okolicznościach ginie następca tronu, a wokół rodziny królewskiej wybuchają kolejne skandale obyczajowe. W niejasnych okolicznościach król zostaje zabity, a tron przejmuje - w wyniku kolejnych afer - jego młodszy brat, Cyrus. Prawowity następca tronu będzie musiał stoczyć walkę - przede wszystkim sam z sobą - żeby odzyskać władze oraz przywrócić honor rodzinie.

Produkcja jest odpowiedzią na amerykański przebój telewizyjny "House of Cards", który z kolei wyraźnie inspirowany jest "Makbetem".

Innym serialowym hitem ostatnich dekad, którego scenariusz powstał z fascynacji geniuszem dramatopisarza z Stratford byli "Zagubieni". Scenarzyści wykorzystali jako motyw przewodni fabułę z "Burzy".

Od Goethe'go po Iron Maiden

Wśród najsłynniejszych filmowych wersji szekspirowskich komedii największą popularnością cieszą się "Sen nocy letniej" i "Poskromienie złośnicy". Jedną z najciekawszych filmowych wersji "Snu nocy letniej" stworzył w 1999 roku Michael Hoffman. Gwiazdorska obsada (Michelle Pfeiffer jako Titania, Rupert Everett jako Oberon, Kevin Kline jako Bottom, Stanley Tucci jako Puck, Calista Flockhart jako Helena, Christian Bale jako Demetrius i Sophie Marceau jako Hippolyta) była motorem produkcji. Chociaż krytycy Hoffmanowi zarzucali wiele błędów, to jednak ciągle pozostaje jedną z lepszych adaptacji szekspirowskiej komedii.

Calista Flockhart jako Helena w "Śnie nocy letniej"Syrena EG

Z Szekspirem mierzyli się i mierzą nadal najwięksi. Nie ma epoki historycznej czy okresu w literaturze, w których nie pojawiały by się odwołania do genialnego pisarza. Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Nietzsche, David Foster Wallance, Philip K. Dick, Herman Melville, Karol Dickens, Thomas Hardy, to tylko niektórzy pisarze, którzy wprost mówili o wielkim wpływie stratfordczyka na ich twórczość. W końcu Szekspir jest najczęściej cytowanym literatem angielskim w historii krajów anglojęzycznych. Dodajmy do tego rozwinięte koncepcje teatralizacji świata czy teatru w teatrze, okazuje się, że gdyby nie Szekspir współczesna filozofia zachodnioeuropejska byłaby dotkliwie uboższa. Co by zrobił Zygmund Freud, gdyby nie mógł wykorzystać hamletowskiego "wielkiego kręgu życia" w swojej teorii dotyczącej natury ludzkiej? Szekspira znajdziemy także w wielu niespodziewanych miejscach, w filmach Hitchkocka, kryminałach Agathy Cristie, w piosenkach Mumford & Sons czy Iron Maiden.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona//rzw / Źródło: Variety, CNN, BBC, PAP, Spiegel, The Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku ze śmiercią Liama Payne'a, byłego wokalisty One Direction - podała w czwartek argentyńska prokuratura. To domniemany dostawca narkotyków, pracownik hotelu w Buenos Aires oraz jedna osoba bliska Payne'owi.

Trzy osoby z zarzutami po śmierci Liama Payne'a

Trzy osoby z zarzutami po śmierci Liama Payne'a

Źródło:
Reuters, Clarin, BBC

Donald Trump przyznał w czwartek, że od środowego poranka rozmawiał już z około 70 światowymi przywódcami. Na tej liście są między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Na razie nie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale - jak przyznał - pewnie wkrótce do takiej rozmowy dojdzie.

70 rozmów ze światowymi przywódcami, ale nie z Putinem. Trump: może do niej dojdzie

70 rozmów ze światowymi przywódcami, ale nie z Putinem. Trump: może do niej dojdzie

Źródło:
NBC News, Reuters, PAP

- Uważam, że Donald Trump chce zakończenia wojny jak najszybciej. Jeżeli ucięcie pomocy Ukrainie przyspieszy zakończenie wojny na jakichkolwiek zasadach, to on jest gotów to zrobić - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej, która od kilku dni przebywa w Kijowie. W pewnym momencie ekspertka musiała przerwać swoje połączenie. Powodem była informacja o alarmie przeciwrakietowym, który uruchomiono w ukraińskiej stolicy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

Źródło:
TVN24

Dwadzieścia lat temu do redakcji łódzkiej "Gazety Wyborczej" przyszedł anonimowy list, a właściwie apel o to, by dziennikarze przyjrzeli się temu, co łączy właścicieli zakładów pogrzebowych z pracownikami pogotowia ratunkowego. Reporterzy zaczęli badać ten temat, a im więcej odkrywali, tym bardziej byli przerażeni. Materiał "Uwagi!" TVN.

Łowcy skór. "Jestem zbyt przerażony, żeby myśleć, ile osób mogło być ofiarami"

Łowcy skór. "Jestem zbyt przerażony, żeby myśleć, ile osób mogło być ofiarami"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie, Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października. Ich zwycięzcą została prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie.

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do 40 wzrosła liczba osób rannych w wyniku ataku sił rosyjskich na Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy. Wśród poszkodowanych są dzieci. Nie żyją cztery osoby. Jak podały ukraińskie siły powietrzne, na miasto zostały zrzucone kierowane bomby lotnicze.

Kierowane bomby spadły na Zaporoże, rośnie liczba rannych

Kierowane bomby spadły na Zaporoże, rośnie liczba rannych

Aktualizacja:
Źródło:
Suspilne, NV, PAP, tvn24.pl

Rosyjskie media i kanały na Telegramie poinformowały o śmierci generała Pawła Klimienki, dowodzącego brygadą strzelców zmotoryzowanych im. Aleksandra Zacharczenki, przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Klimienko był podejrzany o organizowanie tortur wobec własnych żołnierzy. Okoliczności jego śmierci nie są znane - podało Radio Swoboda. 

Rosyjski generał zginął w Ukrainie. Media: to już trzynasty

Rosyjski generał zginął w Ukrainie. Media: to już trzynasty

Źródło:
Radio Swoboda, Ważnyje Istorii, tvn24.pl

- Z niejakim niesmakiem obserwowałam taką wiernopoddańczość i właściwie chyba uznanie się za kolonię USA przez polityków Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Kropce nad i" posłanka Anna Maria Żukowska (Lewica). Komentowała reakcje polskiej sceny politycznej na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL, Trzecia Droga) nazwał zachowanie polityków PiS i Konfederacji "spektaklem".

"Odtrąbili wielki sukces, jakby to było ich własne zwycięstwo, czcząc Donalda Trumpa"

"Odtrąbili wielki sukces, jakby to było ich własne zwycięstwo, czcząc Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

43 małpy uciekły w czwartek z laboratorium w mieście Yemassee w Karolinie Południowej (USA). Policja przekazała, że "nie ma prawie żadnego niebezpieczeństwa", ale jednocześnie ostrzegła, że osoby mieszkające w okolicy powinny zamknąć okna i drzwi.

Kilkadziesiąt małp uciekło z laboratorium. Apel o zamknięcie okien i drzwi

Kilkadziesiąt małp uciekło z laboratorium. Apel o zamknięcie okien i drzwi

Źródło:
PAP, CBS News

Policjantka, która w Zakopanem podczas interwencji domowej sprawdziła trzeźwość prokuratora opiekującego się dzieckiem, stanie przed sądem apelacyjnym po tym, jak w pierwszej instancji została skazana za przekroczenie uprawnień. Policyjni związkowcy nazywają wyrok "farsą" i "bronieniem swoich".

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Źródło:
PAP

Miało się skończyć na tysiącu złotych mandatu i 20 punktach karnych. Oprócz tego 43-latek usłyszał prokuratorski zarzut i grozi mu więzienie. Mężczyzna spieszył się na kurs tańca i złamał kilka przepisów. Policjantom, którzy zatrzymali go w Tarnobrzegu na Podkarpaciu, zaproponował po 100 złotych za puszczenie go wolno.

Spieszył się na lekcje tańca, mandatu nie chciał, policjantom zaproponował po "stówce"

Spieszył się na lekcje tańca, mandatu nie chciał, policjantom zaproponował po "stówce"

Źródło:
podkarpacka policja

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciała 72-letniej kobiety i 50-letniego mężczyzny, matki i syna, znaleziono w jednym z mieszkań w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Według śledczych "nic nie wskazuje na działanie osób trzecich".

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Źródło:
PAP

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pod Grodziskiem Wielkopolskim rodzina zatruła się środkiem do zwalczania gryzoni. Zaniepokojona stanem swojej trzyletniej córeczki matka wzywała karetkę pogotowia. Dyspozytor odmówił jednak jej wysłania. Matka sama zawiozła ją do szpitala, gdzie dziewczynka zmarła. Powołany został już specjalny zespół pod nadzorem wojewody wielkopolskiej, który ma tę sprawę wyjaśnić.

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Mówimy jasno: co pięć lat każdy użytkownik broni do 70. roku życia powinien przedkładać aktualne wyniki badań. Natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, takie badania powinny przechodzić częściej, co dwa lata - powiedziała Barbara Oliwiecka z klubu Polski 2050-Trzeciej Drogi. Posłanka przedstawiała założenia projektu noweli o broni i amunicji, jaki jej klub złożył w Sejmie. Przewiduje on zmiany w częstotliwości badań lekarskich posiadaczy broni, w tym myśliwych.

Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Parlamencie Europejskim odbyło się kilkugodzinne wysłuchanie Piotra Serafina, polskiego kandydata na unijnego komisarza do spraw budżetu. Następnie jego kandydaturę zaakceptowały komisje budżetu oraz kontroli budżetowej. Podczas swojego wystąpienia Serafin mówił, że przyszły budżet Unii Europejskiej będzie zakładał łączenie reform z inwestycjami w każdym państwie członkowskim.

Wysłuchanie Piotra Serafina w europarlamencie. Budżet "ma łączyć, a nie dzielić"

Wysłuchanie Piotra Serafina w europarlamencie. Budżet "ma łączyć, a nie dzielić"

Źródło:
PAP

Giorgia Meloni poinformowała w mediach społecznościowych o swojej rozmowie z Elonem Muskiem, nazywając go "swoim przyjacielem". Do wpisu dołączyła wspólne zdjęcie, na którym obejmują się i uśmiechają. "Jego zaangażowanie i wizja mogą być ważnym zasobem dla Stanów Zjednoczonych i Włoch, gdy wspólnie pracujemy nad sprostaniem wyzwaniom przyszłości" - oceniła włoska premier.

Giorgia Meloni o rozmowach z "przyjacielem Elonem Muskiem"

Giorgia Meloni o rozmowach z "przyjacielem Elonem Muskiem"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

- Jesteśmy w demokracji, gdzie wola narodu zawsze triumfuje - podkreślił prezydent USA Joe Biden w czwartkowym przemówieniu do narodu. Wspomniał, że dzień wcześniej rozmawiał z Donaldem Trumpem i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Dodał też, iż przekazał republikańskiemu kandydatowi, że jego administracja chce "zapewnić pokojowe i spokojne przekazanie władzy".

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Źródło:
TVN24, PAP

Ambasador Australii w Waszyngtonie Kevin Rudd skasował swoje wcześniejsze komentarze w sieci dotyczące Donalda Trumpa. Dyplomata określił zwycięzcę ostatnich wyborów prezydenckich w USA m.in. jako "najbardziej destrukcyjnego prezydenta w historii".

Ambasador usuwa komentarze na temat Trumpa, "by wyeliminować możliwość błędnej interpretacji"

Ambasador usuwa komentarze na temat Trumpa, "by wyeliminować możliwość błędnej interpretacji"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Szef MSZ Radosław Sikorski pytany o upadek koalicji rządzącej w Niemczech, podkreślił, że ten kraj pozostaje ważnym partnerem dla Polski. Zapowiedział spotkanie Trójkąta Weimarskiego w Warszawie w przyszłym miesiącu oraz "pilniejsze konsultacje" z partnerami z Niemiec i Francji. Po raz kolejny odniósł się też do zwycięstwa Donalda Trumpa.

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Źródło:
TVN24, PAP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

To była jedna z niezobowiązujących rozmów na temat samych ambicji ministra Jacka Siewiery. Nie zadeklarowaliśmy poparcia wobec żadnego kandydata - powiedział TVN24 rzecznik PSL, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyk pytany, czy PSL rozmawiał z szefem BBN o jego potencjalnej kandydaturze prezydenckiej.

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

Źródło:
TVN24

W czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, wrócił do tematu wspólnego kandydata koalicji na prezydenta i wskazał swojego faworyta. - Ja jestem oczywiście zwolennikiem tego, żeby wspólnym kandydatem był ktoś, kto ma największe szanse na pokonanie kandydata PiS-u, bo łączy różne środowiska - mówił polityk.

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Źródło:
Radio Zet

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl