Współtworzył setki filmów. A nie żyje od 400 lat

Zwiastun filmu "Romeo & Julliet"
Zwiastun filmu "Romeo & Julliet"
Relativity Media
Nazwisko Szekspira pojawia się w setkach filmów, które powstały na podstawie jego sztuk. Między innymi "Romeo i Julia"Relativity Media

Napisał 38 sztuk teatralnych - komedii, kronik i tragedii oraz 154 sonety. Wszystkie uchodzą za najwybitniejsze w swoich gatunkach. W sobotę 23 kwietnia mija 400. rocznica śmierci Williama Szekspira, jego ponadczasowa twórczość pozostaje żywa.

23 kwietnia tradycyjnie obchodzi się rocznicę śmierci Williama Szekspira, ale naukowcy nie mają pewności, że to właściwa data. Brytyjski geniusz zmarł najprawdopodobniej pomiędzy 23 kwietnia a 3 maja 1616 roku.

Niektórzy teoretycy literatury twierdzą, że w historii literatury powszechnej można mówić o trzech kamieniach milowych, które ukształtowały współczesną sztukę, literaturę i humanistykę. Są to: Biblia, eposy Homera i dramaty Szekspira. Zresztą liczbą opublikowanych egzemplarzy swych dzieł Szekspir ustępuje jedynie Biblii.

Siła tkwi w ponadczasowej tematyce

Jego dzieła przetłumaczone zostały na 120 języków. We wszystkich krajach anglojęzycznych, jego twórczość stanowi kanon nauczania języka angielskiego. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wartość artystyczną i formalną, ale innowacyjny jak na tamte czasy język, którym operował poeta i dramaturg. Według historyków i językoznawców autor "Hamleta" wprowadził do angielszczyzny około 1000 słów, nieznanych wcześniej w Wielkiej Brytanii.

Wpływ Szekspira pozostaje niedościgniony. Rosemary Hilhorst z British Council podkreśla, że w dużej mierze wynika to z ponadczasowej tematyki poruszanej w jego tekstach, m.in. zderzenia cywilizacji, moralności, konfliktu, uchodźców, polityki i władzy, rasizmu i biedy.

Naukowcy mówią o 20 tysiącach utworów muzycznych powiązanych z twórczością Anglika. Wśród kompozytorów, którzy sięgnęli po jego twórczość pojawiają się najwybitniejsi: Giuseppe Verdi, Hektor Berlioz, Ryszard Strauss, Gioacchino Rossini, Felix Mendelssohn, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Henry Purcell, Carl Orff, ale także The Beatles czy Duke Ellington.

Niemal wszystkie najsłynniejsze dramaty Szekspira doczekały się wersji operowych: począwszy od "Króla Leara", przez "Otello", "Hamleta", "Makbeta", "Romeo i Julię", "Burzę", po "Sen nocy letniej" czy "Wiele hałasu o nic".

Przez wieki także malarze sięgali po postaci i motywy z Szekspira, ale w dziewiętnastowiecznym malarstwie znajdziemy najwięcej odwołań. "Sen nocy letniej", "Otello", "Hamlet" czy "Romeo i Julia" pojawiają się na płótnach takich twórców jak: William Blake, William Dyce, Francis Wheatley, Alfred Elmore, Solomon Alexander Hart.

Rekord Guinessa i wpływ na tysiące filmów

William Szekspir trafił do Księgi Rekordów Guinessa dzięki temu, że na podstawie jego sztuk powstało 410 filmów kinowych i telewizyjnych i we wszystkich został wymieniony jako współtwórca (chodzi oczywiście o autorstwo scenariusza).

Już od początku historii kina twórcy filmowi mierzyli się z Szekspirem. Pierwsza z adaptacji kinowych powstała jeszcze w 1899 roku. Był to trzyminutowy film "Król Jan" w reżyserii Williama Kennedy’ego, Laurie Dickinson i Waltera Pfeffera Dando, który dotyczy kroniki "Życie i śmierć króla Jana". Niecałe dwie minuty, które pozostały z filmu, znajdują się w EYE Film Institute Netherlands w Amsterdamie. Tylko "Hamlet" doczekał się w ostatnim stuleciu około 50 wersji filmowych. Jedną z pierwszych po II wojnie światowej stworzył Laurence Olivier, który w 1948 roku wyreżyserował, wyprodukował i zagrał tytułową rolę słynną wersję szekspirowskiego dramatu.

Mel Gibson i Helena Bonham Carter w "Hamlecie" Franco Zeffirelliegomateriały prasowe dystrybutora

Włoski mistrz ekranizacji Szekspira

"Hamlet" Oliviera zdobył Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji, nagrodę BAFTA oraz cztery Oscary (w tym dla najlepszego filmu i najlepszego aktora pierwszoplanowego), a zdobył aż siedem nominacji.

Wielu krytyków uważa, że najlepszą adaptacją "Hamleta" pozostaje ta z 1990 roku, wyreżyserowana przez włoskiego mistrza Franco Zeffirellego. Główne role zagrali: Mel Gibson, Glenn Close, Helena Bonham Carter oraz Alan Bates. Zeffirelli - legenda włoskiego kina - kilkukrotnie mierzył się ze sztukami Anglika, zapisując się w historii włoskiego filmu jako twórca wybitnych adaptacji dramatów Szekspira. W 1967 roku stworzył niezapomnianą wersję "Poskromienia złośnicy" z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Film zebrał dwie nominację do Złotego Globu, dwie do nagród BAFTA oraz trzy statuetki Davida di Donatello, który uznawany jest za włoskiego Oscara. Zdobył również dwie nominacje do Oscara.

Rok później Zeffirelli - prawdopodobnie niesiony na skrzydłach sukcesu pierwszego zmierzenia się z Szekspirem - sięgnął po najsłynniejszą historię miłosną: "Romea i Julię". W głównych rolach obsadził Leonarda Whitinga oraz Olivię Hussey. Historycy zgodnie twierdzą, że jest to jedna z najważniejszych, najoryginalniejszych realizacji kinowych historii kochanków z Werony.

Film zdobył dwa Oscary (na cztery nominacje), dwa Złote Globy, które otrzymali odtwórcy głównych ról (pięć nominacji), nagrodę David di Donatello oraz jedną nagrodę BAFTA (siedem nominacji).

"Romeo i Julia" jako musical i film akcji

"Romeo i Julia" stał się źródłem inspiracji dla wielu reżyserów, którzy korzystali z opowiadanej przez Szekspira historii, osadzając ją w zupełnie innych realiach. Jedną z pierwszych pamiętnych - i bardzo udanych - prób uwspółcześnienia tragicznego romansu był film "West Side Story" w reżyserii Roberta Wise'a i Jerome'a Robbinsa.

Superprodukcja z 1961 roku zdobyła dziesięć Oscarów i według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest drugim najlepszym musicalem wszech czasów. Duet reżyserski przeniósł historię tragicznie zakochanych z renesansowej Werony do nowojorskich przedmieść z lat 50. Śmiertelnymi wrogami nie są włoskie rody, ale gangi: Jetsi (biali Amerykanie) i Sharki (Portorykańczycy). Nieszczęśliwa miłość rozkwita w ukryciu, gdy gangi szykują się do ostatecznego starcia. Niezapomniana muzyka Leonarda Bernsteina w ocenie wielu stała się równie kultowa, co sama historia.

Natalie Wood i Richard Beymer w "West Side Story"Warner Home Video
Leonardo DiCaprio jako Romeo Art House

Sprzed 20 lat pochodzi "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna. Oryginalna wersja szekspirowskiego dramatu, której akcja dzieje się końcem XX wieku na Florydzie, gdzie o władzę walczą brutalne gangi. W przeciwieństwie do filmu Wise'a i Robbinsa, Luhrmann porzucił musicalowe tło.

W parę zakochanych wcielili się Claire Danes i Leonardo DiCaprio. W tle - amerykańskie subkultury, wrogie, pełne przemocy realia. Całość ubrana w pamiętną ścieżkę dźwiękową, która stała się jednym z najbardziej charakterystycznych soundtracków lat 90.

Szekspir w wersji disneyowskiej i serialowej

Wśród 52 tytułów, które powstały z inspiracji szekspirowskich dramatów dwa przykuwają szczególną uwagę: "Titanic" Jamesa Camerona oraz "Król Lew 2: Czas Simby". Szekspirowski archetyp niemożliwej miłości stał się kręgosłupem całej fabuły.

Jednak twórcy Disneya nie po raz pierwszy sięgnęli w swoich produkcjach po dzieła genialnego Anglika. Scenariusz pierwszej, najpopularniejszej części "Króla Lwa" powstał na podstawie "Hamleta". Główny motyw połączony został z wieloma afrykańskimi tradycyjnymi opowieściami. W efekcie powstał jeden z najbardziej kasowych filmów animowanych ostatniego ćwierćwiecza.

Z "Hamleta" korzystał również Mark Schwahn - twórca serialowego hitu "The Royals", który momentami bardzo dosłownie czerpie z Szekspira, także z innych jego dzieł. W fikcyjnej rzeczywistości brytyjskiej król Simon postanawia zakończyć kilkusetletnią historię monarchii w Zjednoczonym Królestwie, po tym jak w niewyjaśnionych okolicznościach ginie następca tronu, a wokół rodziny królewskiej wybuchają kolejne skandale obyczajowe. W niejasnych okolicznościach król zostaje zabity, a tron przejmuje - w wyniku kolejnych afer - jego młodszy brat, Cyrus. Prawowity następca tronu będzie musiał stoczyć walkę - przede wszystkim sam z sobą - żeby odzyskać władze oraz przywrócić honor rodzinie.

Produkcja jest odpowiedzią na amerykański przebój telewizyjny "House of Cards", który z kolei wyraźnie inspirowany jest "Makbetem".

Innym serialowym hitem ostatnich dekad, którego scenariusz powstał z fascynacji geniuszem dramatopisarza z Stratford byli "Zagubieni". Scenarzyści wykorzystali jako motyw przewodni fabułę z "Burzy".

Od Goethe'go po Iron Maiden

Wśród najsłynniejszych filmowych wersji szekspirowskich komedii największą popularnością cieszą się "Sen nocy letniej" i "Poskromienie złośnicy". Jedną z najciekawszych filmowych wersji "Snu nocy letniej" stworzył w 1999 roku Michael Hoffman. Gwiazdorska obsada (Michelle Pfeiffer jako Titania, Rupert Everett jako Oberon, Kevin Kline jako Bottom, Stanley Tucci jako Puck, Calista Flockhart jako Helena, Christian Bale jako Demetrius i Sophie Marceau jako Hippolyta) była motorem produkcji. Chociaż krytycy Hoffmanowi zarzucali wiele błędów, to jednak ciągle pozostaje jedną z lepszych adaptacji szekspirowskiej komedii.

Calista Flockhart jako Helena w "Śnie nocy letniej"Syrena EG

Z Szekspirem mierzyli się i mierzą nadal najwięksi. Nie ma epoki historycznej czy okresu w literaturze, w których nie pojawiały by się odwołania do genialnego pisarza. Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Nietzsche, David Foster Wallance, Philip K. Dick, Herman Melville, Karol Dickens, Thomas Hardy, to tylko niektórzy pisarze, którzy wprost mówili o wielkim wpływie stratfordczyka na ich twórczość. W końcu Szekspir jest najczęściej cytowanym literatem angielskim w historii krajów anglojęzycznych. Dodajmy do tego rozwinięte koncepcje teatralizacji świata czy teatru w teatrze, okazuje się, że gdyby nie Szekspir współczesna filozofia zachodnioeuropejska byłaby dotkliwie uboższa. Co by zrobił Zygmund Freud, gdyby nie mógł wykorzystać hamletowskiego "wielkiego kręgu życia" w swojej teorii dotyczącej natury ludzkiej? Szekspira znajdziemy także w wielu niespodziewanych miejscach, w filmach Hitchkocka, kryminałach Agathy Cristie, w piosenkach Mumford & Sons czy Iron Maiden.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona//rzw / Źródło: Variety, CNN, BBC, PAP, Spiegel, The Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

16-latek utonął w sobotę wieczorem w Jeziorze Białym w Okunince (Lubelskie). Na dryfujące zwłoki natrafił przypadkowy turysta. Z kolei w niedzielę rano w rzece Reda w Wejherowie (Pomorskie) na ciało kobiety natknęli się kajakarze.

16-latek utonął w jeziorze. Ciało kobiety w rzece znaleźli kajakarze

16-latek utonął w jeziorze. Ciało kobiety w rzece znaleźli kajakarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, Radosław Sikorski i David Lindon Lammy, spotkali się w Chobielinie w województwie kujawsko-pomorskim. Lammy, zanim został szefem brytyjskiego MSZ, mówił, że politykę zagraniczną jego kraju pod rządami Partii Pracy będzie cechował "postępowy realizm", a to będzie wymagać dokonania resetu w kilku kluczowych obszarach.

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Guardian"

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia i kłótnie - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn. Przyznał jednocześnie, że "absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa, i sytuacji wewnętrznej" w PiS. - Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smułka - podsumowała.

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa węgierskiego społeczeństwa uważa, że Ukraina jest głównym zagrożeniem dla Węgier, większym niż Rosja – wynika z najnowszego badania "Świat węgierskimi oczami", opublikowanego przez węgierski think tank Policy Solutions.

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Źródło:
PAP

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

13 ratowników uczestniczyło w akcji ratunkowej taternika, który w niedzielę wpadł do jaskini Studnia w Mnichu. W operacji wykorzystywany został śmigłowiec.

Akcja ratunkowa na Mnichu. Wyciągnęli taternika z jaskini

Akcja ratunkowa na Mnichu. Wyciągnęli taternika z jaskini

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Władze obwodu woroneskiego w Rosji po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wprowadziły stan wyjątkowy w związku z atakiem dronów na magazyn amunicji - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Kanał Baza na Telegramie przekazał, że urzędnicy przygotowali autobusy na wypadek ewentualnej ewakuacji cywilów.

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Źródło:
The Moscow Times, tvn24.pl

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl