Współtworzył setki filmów. A nie żyje od 400 lat

Zwiastun filmu "Romeo & Julliet"
Zwiastun filmu "Romeo & Julliet"
Relativity Media
Nazwisko Szekspira pojawia się w setkach filmów, które powstały na podstawie jego sztuk. Między innymi "Romeo i Julia"Relativity Media

Napisał 38 sztuk teatralnych - komedii, kronik i tragedii oraz 154 sonety. Wszystkie uchodzą za najwybitniejsze w swoich gatunkach. W sobotę 23 kwietnia mija 400. rocznica śmierci Williama Szekspira, jego ponadczasowa twórczość pozostaje żywa.

23 kwietnia tradycyjnie obchodzi się rocznicę śmierci Williama Szekspira, ale naukowcy nie mają pewności, że to właściwa data. Brytyjski geniusz zmarł najprawdopodobniej pomiędzy 23 kwietnia a 3 maja 1616 roku.

Niektórzy teoretycy literatury twierdzą, że w historii literatury powszechnej można mówić o trzech kamieniach milowych, które ukształtowały współczesną sztukę, literaturę i humanistykę. Są to: Biblia, eposy Homera i dramaty Szekspira. Zresztą liczbą opublikowanych egzemplarzy swych dzieł Szekspir ustępuje jedynie Biblii.

Siła tkwi w ponadczasowej tematyce

Jego dzieła przetłumaczone zostały na 120 języków. We wszystkich krajach anglojęzycznych, jego twórczość stanowi kanon nauczania języka angielskiego. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wartość artystyczną i formalną, ale innowacyjny jak na tamte czasy język, którym operował poeta i dramaturg. Według historyków i językoznawców autor "Hamleta" wprowadził do angielszczyzny około 1000 słów, nieznanych wcześniej w Wielkiej Brytanii.

Wpływ Szekspira pozostaje niedościgniony. Rosemary Hilhorst z British Council podkreśla, że w dużej mierze wynika to z ponadczasowej tematyki poruszanej w jego tekstach, m.in. zderzenia cywilizacji, moralności, konfliktu, uchodźców, polityki i władzy, rasizmu i biedy.

Naukowcy mówią o 20 tysiącach utworów muzycznych powiązanych z twórczością Anglika. Wśród kompozytorów, którzy sięgnęli po jego twórczość pojawiają się najwybitniejsi: Giuseppe Verdi, Hektor Berlioz, Ryszard Strauss, Gioacchino Rossini, Felix Mendelssohn, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Henry Purcell, Carl Orff, ale także The Beatles czy Duke Ellington.

Niemal wszystkie najsłynniejsze dramaty Szekspira doczekały się wersji operowych: począwszy od "Króla Leara", przez "Otello", "Hamleta", "Makbeta", "Romeo i Julię", "Burzę", po "Sen nocy letniej" czy "Wiele hałasu o nic".

Przez wieki także malarze sięgali po postaci i motywy z Szekspira, ale w dziewiętnastowiecznym malarstwie znajdziemy najwięcej odwołań. "Sen nocy letniej", "Otello", "Hamlet" czy "Romeo i Julia" pojawiają się na płótnach takich twórców jak: William Blake, William Dyce, Francis Wheatley, Alfred Elmore, Solomon Alexander Hart.

Rekord Guinessa i wpływ na tysiące filmów

William Szekspir trafił do Księgi Rekordów Guinessa dzięki temu, że na podstawie jego sztuk powstało 410 filmów kinowych i telewizyjnych i we wszystkich został wymieniony jako współtwórca (chodzi oczywiście o autorstwo scenariusza).

Już od początku historii kina twórcy filmowi mierzyli się z Szekspirem. Pierwsza z adaptacji kinowych powstała jeszcze w 1899 roku. Był to trzyminutowy film "Król Jan" w reżyserii Williama Kennedy’ego, Laurie Dickinson i Waltera Pfeffera Dando, który dotyczy kroniki "Życie i śmierć króla Jana". Niecałe dwie minuty, które pozostały z filmu, znajdują się w EYE Film Institute Netherlands w Amsterdamie. Tylko "Hamlet" doczekał się w ostatnim stuleciu około 50 wersji filmowych. Jedną z pierwszych po II wojnie światowej stworzył Laurence Olivier, który w 1948 roku wyreżyserował, wyprodukował i zagrał tytułową rolę słynną wersję szekspirowskiego dramatu.

Mel Gibson i Helena Bonham Carter w "Hamlecie" Franco Zeffirelliegomateriały prasowe dystrybutora

Włoski mistrz ekranizacji Szekspira

"Hamlet" Oliviera zdobył Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji, nagrodę BAFTA oraz cztery Oscary (w tym dla najlepszego filmu i najlepszego aktora pierwszoplanowego), a zdobył aż siedem nominacji.

Wielu krytyków uważa, że najlepszą adaptacją "Hamleta" pozostaje ta z 1990 roku, wyreżyserowana przez włoskiego mistrza Franco Zeffirellego. Główne role zagrali: Mel Gibson, Glenn Close, Helena Bonham Carter oraz Alan Bates. Zeffirelli - legenda włoskiego kina - kilkukrotnie mierzył się ze sztukami Anglika, zapisując się w historii włoskiego filmu jako twórca wybitnych adaptacji dramatów Szekspira. W 1967 roku stworzył niezapomnianą wersję "Poskromienia złośnicy" z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Film zebrał dwie nominację do Złotego Globu, dwie do nagród BAFTA oraz trzy statuetki Davida di Donatello, który uznawany jest za włoskiego Oscara. Zdobył również dwie nominacje do Oscara.

Rok później Zeffirelli - prawdopodobnie niesiony na skrzydłach sukcesu pierwszego zmierzenia się z Szekspirem - sięgnął po najsłynniejszą historię miłosną: "Romea i Julię". W głównych rolach obsadził Leonarda Whitinga oraz Olivię Hussey. Historycy zgodnie twierdzą, że jest to jedna z najważniejszych, najoryginalniejszych realizacji kinowych historii kochanków z Werony.

Film zdobył dwa Oscary (na cztery nominacje), dwa Złote Globy, które otrzymali odtwórcy głównych ról (pięć nominacji), nagrodę David di Donatello oraz jedną nagrodę BAFTA (siedem nominacji).

"Romeo i Julia" jako musical i film akcji

"Romeo i Julia" stał się źródłem inspiracji dla wielu reżyserów, którzy korzystali z opowiadanej przez Szekspira historii, osadzając ją w zupełnie innych realiach. Jedną z pierwszych pamiętnych - i bardzo udanych - prób uwspółcześnienia tragicznego romansu był film "West Side Story" w reżyserii Roberta Wise'a i Jerome'a Robbinsa.

Superprodukcja z 1961 roku zdobyła dziesięć Oscarów i według Amerykańskiego Instytutu Filmowego jest drugim najlepszym musicalem wszech czasów. Duet reżyserski przeniósł historię tragicznie zakochanych z renesansowej Werony do nowojorskich przedmieść z lat 50. Śmiertelnymi wrogami nie są włoskie rody, ale gangi: Jetsi (biali Amerykanie) i Sharki (Portorykańczycy). Nieszczęśliwa miłość rozkwita w ukryciu, gdy gangi szykują się do ostatecznego starcia. Niezapomniana muzyka Leonarda Bernsteina w ocenie wielu stała się równie kultowa, co sama historia.

Natalie Wood i Richard Beymer w "West Side Story"Warner Home Video
Leonardo DiCaprio jako Romeo Art House

Sprzed 20 lat pochodzi "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna. Oryginalna wersja szekspirowskiego dramatu, której akcja dzieje się końcem XX wieku na Florydzie, gdzie o władzę walczą brutalne gangi. W przeciwieństwie do filmu Wise'a i Robbinsa, Luhrmann porzucił musicalowe tło.

W parę zakochanych wcielili się Claire Danes i Leonardo DiCaprio. W tle - amerykańskie subkultury, wrogie, pełne przemocy realia. Całość ubrana w pamiętną ścieżkę dźwiękową, która stała się jednym z najbardziej charakterystycznych soundtracków lat 90.

Szekspir w wersji disneyowskiej i serialowej

Wśród 52 tytułów, które powstały z inspiracji szekspirowskich dramatów dwa przykuwają szczególną uwagę: "Titanic" Jamesa Camerona oraz "Król Lew 2: Czas Simby". Szekspirowski archetyp niemożliwej miłości stał się kręgosłupem całej fabuły.

Jednak twórcy Disneya nie po raz pierwszy sięgnęli w swoich produkcjach po dzieła genialnego Anglika. Scenariusz pierwszej, najpopularniejszej części "Króla Lwa" powstał na podstawie "Hamleta". Główny motyw połączony został z wieloma afrykańskimi tradycyjnymi opowieściami. W efekcie powstał jeden z najbardziej kasowych filmów animowanych ostatniego ćwierćwiecza.

Z "Hamleta" korzystał również Mark Schwahn - twórca serialowego hitu "The Royals", który momentami bardzo dosłownie czerpie z Szekspira, także z innych jego dzieł. W fikcyjnej rzeczywistości brytyjskiej król Simon postanawia zakończyć kilkusetletnią historię monarchii w Zjednoczonym Królestwie, po tym jak w niewyjaśnionych okolicznościach ginie następca tronu, a wokół rodziny królewskiej wybuchają kolejne skandale obyczajowe. W niejasnych okolicznościach król zostaje zabity, a tron przejmuje - w wyniku kolejnych afer - jego młodszy brat, Cyrus. Prawowity następca tronu będzie musiał stoczyć walkę - przede wszystkim sam z sobą - żeby odzyskać władze oraz przywrócić honor rodzinie.

Produkcja jest odpowiedzią na amerykański przebój telewizyjny "House of Cards", który z kolei wyraźnie inspirowany jest "Makbetem".

Innym serialowym hitem ostatnich dekad, którego scenariusz powstał z fascynacji geniuszem dramatopisarza z Stratford byli "Zagubieni". Scenarzyści wykorzystali jako motyw przewodni fabułę z "Burzy".

Od Goethe'go po Iron Maiden

Wśród najsłynniejszych filmowych wersji szekspirowskich komedii największą popularnością cieszą się "Sen nocy letniej" i "Poskromienie złośnicy". Jedną z najciekawszych filmowych wersji "Snu nocy letniej" stworzył w 1999 roku Michael Hoffman. Gwiazdorska obsada (Michelle Pfeiffer jako Titania, Rupert Everett jako Oberon, Kevin Kline jako Bottom, Stanley Tucci jako Puck, Calista Flockhart jako Helena, Christian Bale jako Demetrius i Sophie Marceau jako Hippolyta) była motorem produkcji. Chociaż krytycy Hoffmanowi zarzucali wiele błędów, to jednak ciągle pozostaje jedną z lepszych adaptacji szekspirowskiej komedii.

Calista Flockhart jako Helena w "Śnie nocy letniej"Syrena EG

Z Szekspirem mierzyli się i mierzą nadal najwięksi. Nie ma epoki historycznej czy okresu w literaturze, w których nie pojawiały by się odwołania do genialnego pisarza. Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Nietzsche, David Foster Wallance, Philip K. Dick, Herman Melville, Karol Dickens, Thomas Hardy, to tylko niektórzy pisarze, którzy wprost mówili o wielkim wpływie stratfordczyka na ich twórczość. W końcu Szekspir jest najczęściej cytowanym literatem angielskim w historii krajów anglojęzycznych. Dodajmy do tego rozwinięte koncepcje teatralizacji świata czy teatru w teatrze, okazuje się, że gdyby nie Szekspir współczesna filozofia zachodnioeuropejska byłaby dotkliwie uboższa. Co by zrobił Zygmund Freud, gdyby nie mógł wykorzystać hamletowskiego "wielkiego kręgu życia" w swojej teorii dotyczącej natury ludzkiej? Szekspira znajdziemy także w wielu niespodziewanych miejscach, w filmach Hitchkocka, kryminałach Agathy Cristie, w piosenkach Mumford & Sons czy Iron Maiden.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona//rzw / Źródło: Variety, CNN, BBC, PAP, Spiegel, The Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Parlament Korei Południowej zagłosował za impeachmentem pełniącego obowiązki prezydenta Hana Duk Su. Polityk przekazał, że szanuje decyzję deputowanych.

Drugi prezydent odsunięty od władzy w ciągu miesiąca

Drugi prezydent odsunięty od władzy w ciągu miesiąca

Źródło:
Reuters, PAP

"Nie otrzymaliśmy wypłaty za miesiące październik i listopad mimo upłynięcia czasu określonego w umowach"- napisali do premiera lekarze ze szpitala w Świętochłowicach. Placówka wyjaśnia, że nie może uregulować długu, bo na tym polega jej plan naprawczy.

Lekarze proszą o pomoc premiera. Przez dwa miesiące w nocy i w święta pracowali za darmo

Lekarze proszą o pomoc premiera. Przez dwa miesiące w nocy i w święta pracowali za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Daniel Obajtek z pieniędzy Orlenu miał opłacać ochronę swoich prywatnych nieruchomości - wynika z ustaleń warszawskiej Prokuratury Regionalnej w sprawie nadużyć w koncernie. "Gazeta Wyborcza" w piątkowym wydaniu informuje, że poznała treść wniosku o uchylenie europosłowi immunitetu.

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zdecydowana większość Polaków negatywnie ocenia decyzję władz Węgier o udzieleniu schronienia Marcinowi Romanowskiemu - wynika z nowego sondażu IBRIS dla Radia Zet. Ruch Budapesztu negatywnie ocenia także część wyborców PiS. 26 proc. spośród nich zdecydowanie nie pochwala azylu dla polskiego posła.

Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego?

Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego?

Źródło:
Radio Zet

Estońscy operatorzy telekomunikacyjni poinformowali w czwartek o zakłóceniach występujących w przesyle danych między Estonią a Finlandią. Usterki dotyczą czterech różnych kabli podmorskich przebiegających przez Zatokę Fińską. NATO jest gotowe udzielić dalszej pomocy - oświadczył szef Sojuszu. Służby specjalne Danii i Szwecji ostrzegały w ostatnich miesiącach, że dążenie do uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku może być elementem wojny hybrydowej.

"Akt dywersji" Rosjan na Bałtyku. "Należy być przygotowanym na przesuwanie przez Rosję granic"

"Akt dywersji" Rosjan na Bałtyku. "Należy być przygotowanym na przesuwanie przez Rosję granic"

Źródło:
PAP

Policja w Korei Południowej wkroczyła do budynku, w którym odsunięty od pełnienia obowiązków prezydent Jun Suk Jeol spotkał się z innymi osobami tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego - podała agencja Yonhap z Seulu, a za nią Reuters. Funkcjonariusze chcą zabezpieczyć nagrania z kamer monitoringu. Yonhap określa budynek mianem "kryjówki".

Policja w "kryjówce", w której prezydent miał spotkanie przed wprowadzeniem stanu wojennego

Policja w "kryjówce", w której prezydent miał spotkanie przed wprowadzeniem stanu wojennego

Źródło:
Reuters, Yonhap, PAP

Rzecznik Kremla przestrzegł przed "wysuwaniem hipotez" na temat przyczyn katastrofy samolotu pasażerskiego w Kazachstanie przed zakończeniem śledztwa. W przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, że za tragedię odpowiedzialna jest Moskwa.

Co doprowadziło do katastrofy? Rosja ostrzega, by nie mówić o tym głośno

Co doprowadziło do katastrofy? Rosja ostrzega, by nie mówić o tym głośno

Źródło:
BBC

Tragiczny wypadek autokaru w Norwegii. Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie, na którym znajdował się szef WFO. Eksperci uważają, że to Rosjanie zestrzelili samolot pasażerski nad Kazachstanem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 27 grudnia.

Podziękowania dla pilota, tragedia w Norwegii, zasadzka w Syrii

Podziękowania dla pilota, tragedia w Norwegii, zasadzka w Syrii

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Kanady Justin Trudeau po raz pierwszy zareagował na komentarze amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa na temat Kanady. Przypomniał materiał amerykańskiej NBC, tłumaczący Amerykanom, czym jest Kanada.

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Źródło:
PAP

Południowokoreańska agencja wywiadowcza potwierdziła, że ​​ranny żołnierz Korei Północnej, walczący po stronie Rosji, został pojmany żywy przez ukraińskie wojsko - podała agencja Yonhap.

Żołnierz Kima w rękach Ukraińców

Żołnierz Kima w rękach Ukraińców

Źródło:
Reuters, PAP

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Płynący w kierunku Rosji tankowiec Cordelia Moon z powodu awarii silnika sparaliżował ruch w cieśninie Bosfor - podał Reuters, powołując się na komunikat tureckiego ministerstwa transportu. Niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times przypomniał, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni na Morzu Czarnym zepsuły się cztery rosyjskie tankowce.

Tankowiec sparaliżował ruch w cieśninie Bosfor

Tankowiec sparaliżował ruch w cieśninie Bosfor

Źródło:
Reuters, The Moscow Times

Podczas interwencji na warszawskim Mokotowie padły strzały. Trzy osoby trafiły wówczas do szpitala. Zmarł 35-letni mężczyzna, który zaatakował policjantów. Śledztwo w tej sprawie trwa. Badana jest między innymi zasadność użycia broni przez funkcjonariuszy.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje. Śledztwo trwa

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje. Śledztwo trwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1037 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Po rosyjskim ataku rakietowym w pierwszy dzień świąt w Charkowie kilkaset tysięcy ludzi zostało bez ogrzewania i prądu. Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol. Ukraiński dron zaatakował na zaanektowanym Krymie statek Fedor Uriupin. Władimir Putin powiedział, że Rosja "nie ma nic przeciwko" temu, by Słowacja była gospodarzem rozmów pokojowych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Putin twierdzi, że Słowacy "z przyjemnością udostępnią swój kraj", a Rosja "nie będzie się sprzeciwiać"

Putin twierdzi, że Słowacy "z przyjemnością udostępnią swój kraj", a Rosja "nie będzie się sprzeciwiać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Trzy osoby zginęły, a co najmniej cztery zostały ranne w wypadku autokaru w okolicach Hadsel w Norwegii. Pojazd wpadł w poślizg i zsunął się ze skarpy do lodowatej wody. Policja przekazała, że warunki drogowe w chwili wypadku były bardzo trudne.

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Źródło:
PAP

W trakcie czwartkowego nalotu Izraela na lotnisko w Sanie pociski uderzyły "metry" od odwiedzającego Jemen szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał w mediach społecznościowych, że on i jego współpracownicy są bezpieczni.

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami na drogach. Prócz gęstej mgły zagrożenie stwarzają także opady marznące. W 10 województwach obowiązują żółte i pomarańczowe alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Są pomarańczowe alarmy IMGW

Niebezpiecznie na drogach. Są pomarańczowe alarmy IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać szesnaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 26 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

W dniu Bożego Narodzenia w więzieniu o zaostrzonym rygorze w stolicy Mozambiku wybuchła rebelia. W jej wyniku z zakładu karnego uciekło co najmniej 6 tysięcy osadzonych. 33 więźniów zginęło, a 15 zostało rannych podczas starć z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef miejscowej policji. W kraju trwają zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

Źródło:
PAP

Flagowy przewoźnik Izraela El Al poinformował, że zawiesił wszystkie loty z Tel Awiwu do Moskwy, powołując się na "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji". W oświadczeniu linia lotnicza zapewniła, że w ciągu tygodnia przeprowadzi "ponowną ocenę sytuacji". Decyzja ma związek z doniesieniami, że samolot w Kazachstanie zestrzeliła rosyjska rakieta.

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Źródło:
PAP

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl