Myślę, że najmniej się zestarzał ze wszystkich starych seriali polskich - tak o przygodach pingwina Pik-Poka mówi ich twórca Tadeusz Wilkosz. Miniaturowy pomnik bohatera bajki odsłonięto w Łodzi. Ku uciesze dzieci i dorosłych.
Rzeźba pingwina stanęła przed łódzkim Aquaparkiem "Fala". Witały go dzieci z łódzkich szkół. - Jest wesoły. Jak ktoś byłby smutny, może sobie włączyć i już jest weselszy - oceniły przygody Pik-Poka dzieci.
Większość z nich wiedziała, że to "miły i fajny" bohater telewizyjnej bajki, nie wszystkie jednak pamiętały, że nosił różowy szalik. Aby o tym nie zapomniały, otrzymały na pamiątkę szaliki z wizerunkiem Pik-Poka.
Będzie więcej bajkowych pomników
Pingwin to kolejna - po Misiu Uszatku - kultowa postać z bajek Se-Ma-Fora, która ma swoją rzeźbę. Odsłonięcie pomnika zainaugurowało rozpoczęcie pierwszego Se-Ma-For Film Festival. Łódzka impreza ma uświetnić jubileusz stulecia narodzin techniki lalkowej w filmie animowanym i przypomnieć osobę jej twórcy, Władysława Starewicza.
Obecna na uroczystości wiceprezydent Łodzi Wiesława Zewald przypomniała, że "odsłonięcie pomnika Pik-Poka, to kolejny krok w tworzeniu bajkowego szlaku spacerowego".
Jego trasę wyznaczać mają rzeźby ze znanymi postaciami Se-Ma-Fora. Co roku do szlaku ma być dodawana co najmniej jedna rzeźba bohaterów bajek. Stanąć mają w miejscach lubianych przez łodzian, często przez nich odwiedzanych.
W odsłonięciu pomnika brali udział przedstawiciele Se-Ma-Fora: prezes Zbigniew Żmudzki oraz scenarzysta serialu Tadeusz Wilkosz i Joanna Stasiewicz, której głosem mówił w serialu mały pingwin.
Rzeźbę zaprojektowali ci sami artyści, którzy pracowali przy pomniku Misia Uszatka: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek. Zwrócili uwagę, że Pik-Pok był świetnym pływakiem i dlatego w ich projekcie unosi się on na grzebiecie fali.
Do Łodzi przyjadą słynni animatorzy
W programie trzydniowej imprezy w ramach Se-Ma-For Film Festival znajdują się m.in. projekcje polskich i światowych pełnometrażowych filmów lalkowych, przegląd krótkometrażowych lalkowych produkcji Se-Ma-Fora z ponad 60-letniej historii Studia, pokazy lalkowych horrorów, a także bajek dla dzieci.
Gośćmi festiwalu mają być wybitni światowi animatorzy, m.in. bracia Quay, Valentas Askinis, Jurate Leikaite, Mariusz Wilczyński czy Tadeusz Wilkosz. Na sobotę zaplanowano odsłonięcie gwiazdy Władysława Starewicza w łódzkiej Alei Sławy oraz przegląd jego filmów z muzyką na żywo.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP, TVN24