Ukrainian Freedom Orchestra zagrała w Warszawie. Ukraińscy muzycy zainaugurowali światową trasę

Autor:
ads/tr
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ukrainian Freedom Orchestra - minuta ciszy dla ofiar wojny w Ukrainie
Ukrainian Freedom Orchestra - minuta ciszy dla ofiar wojny w Ukrainietvn24.pl
wideo 2/7
tvn24.plUkrainian Freedom Orchestra - minuta ciszy dla ofiar wojny w Ukrainie

Ukrainian Freedom Orchestra zagrała w Warszawie. Orkiestra złożona z najlepszych ukraińskich muzyków zainaugurowała światową trasę. Dochód z koncertów zasili konto ukraińskiego resortu kultury.

W skład Ukrainian Freedom Orchestra wchodzą najlepsi ukraińscy muzycy, którzy musieli uciec z kraju. Na co dzień związani są między innymi z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie. Zagrali też Ukraińcy, którzy należą do innych europejskich orkiestr.

Orkiestrę prowadzi kanadyjska dyrygentka ukraińskiego pochodzenia Keri-Lynn Wilson.

Na czwartkowym koncercie wykonano VII symfonię ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z udziałem pianistki Anny Fedorowej oraz IV symfonię Johannesa Brahmsa. Na koniec koncertu wykonano hymn Ukrainy.

Warszawski koncert rozpoczyna trasę, która obejmuje 12 występów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Cały dochód z biletów zostanie przekazany Ministerstwu Kultury Ukrainy.

CZYTAJ WIĘCEJ O UKRAINIAN FREEDOM ORCHESTRA

Koncert Ukrainian Freedom Orchestra w WarszawieTwitter @kultura_gov_pl

Zełenski: artystyczny opór wobec rosyjskiej inwazji jest jednym z najważniejszych

Wcześniej w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się konferencja prasowa na temat koncertu. Wziął w niej udział minister kultury Piotr Gliński i ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Ambasador odczytał list prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Każdy i każda z nas przybliża dzień zwycięstwa na swoim własnym odcinku frontu - wojskowym, dyplomatycznym, humanitarnym, informacyjnym i oczywiście, kulturalnym" - podkreślił.

W ocenie Zełenskiego "artystyczny opór wobec rosyjskiej inwazji jest jednym z najważniejszych, ponieważ aneksja terytorium zaczyna się od aneksji ludzkich umysłów i serc"

Autor:ads/tr

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter @kultura_gov_pl

Pozostałe wiadomości