Tomasz Konieczny bohaterem niemieckiego festiwalu. Polski śpiewak "uratował Bayreuth"

Źródło:
tvn24.pl
Tomasz Konieczny o osobliwościach festiwalu
Tomasz Konieczny o osobliwościach festiwaluTVN24
wideo 2/2
Tomasz Konieczny o osobliwościach festiwaluTVN24

Tomasz Konieczny, wybitny polski śpiewak operowy, jest dla niemieckojęzycznego świata muzyki poważnej tym, kim Robert Lewandowski dla Bundesligi. Dlatego gdy w ostatniej chwili przyjął zaproszenie festiwalu wagnerowskiego do roli Wotana w "Walkirii", media oceniły, że "uratował Bayreuth".

Tomasz Konieczny, śpiewak operowy pochodzący z Łodzi, jest dobrze znany europejskiej publiczności. W czwartkowy wieczór publiczność Festiwalu w Bayreuth usłyszała go w "Walkirii". - Przyjechałem prosto z wakacji telefon odebrałem na żaglówce w Grecji. Mój kolega, który miał wykonywać partię Wotana, zrezygnował z powodu niedyspozycji już po próbie generalnej. Nagłe zastępstwa w moim fachu po prostu się zdarzają - wyjaśnia.

Tomasz Konieczny na tle gości festiwalu wagnerowskiego wygląda jak zabłąkany turysta. Wśród ludzi wbitych w smokingi i wieczorowe suknie śpiewak przechadza się ubrany w koszulkę polo i z rowerowym koszykiem w ręku. Przemieszcza się po mieście elektrycznym rowerem, bo to zdrowe i praktyczne. Konieczny czuje się tutaj dość swobodnie. Przez dziesięć lat z różnych powodów odmawiał udziału w jednym z najbardziej prestiżowych festiwali operowych świata. W 2018 przyjął propozycję partii w Telramunda w "Lohengrinie", do którego w ostatniej chwili zaproszono inną polską gwiazdę tenora Piotra Beczałę. W ten sposób po raz pierwszy w historii dwóch polskich śpiewaków otworzyło festiwal.

- W przypadku "Lohengrina" pańskie próby trwały blisko dwa miesiące. A teraz raptem kilka godzin. Jak się pan z tym czuje?

- Na szczęście akurat to wystawienie "Walkirii" jest na poły koncertowe i nie wymaga od nas śpiewaków szczególnego przemieszczania się. Oczywiście to jest stres, ale zarazem czysta przyjemność. "Walkirię" kocham. Wotan w "Walkirii" to moja życiowa partia, którą dobrze znam i którą rozwijam od lat. Po prostu cieszę się, że w tym szczególnym miejscu mogę wykonać ulubioną partię - wyznaje Tomasz Konieczny. Trudno mu się dziwić, skoro nawet książkowy wywiad rzeka z artystą nosi tytuł "Twarze Wotana".

Śpiewacy podczas Walkirii mogą "oberwać" farbąFot. Bayreuther Festspiele / E. Nawrath

W czasie, gdy Konieczny oraz inni śpiewacy będą wykonywać dzieło Wagnera, za ich plecami swoje dzieło tworzyć będzie przy pomocy asystentów Hermann Nitsch. Ten austriacki artysta nie stroni od wykorzystywania krwi, ciał martwych zwierząt czy aranżowania rytuałów nawiązujących do dionizyjskich orgii. - Organizatorzy ostrzegli mnie, żebym nie zakładał swojego fraka. Dadzą mi specjalny strój, bo mogę zostać obryzgany farbą. A więc w imię ojca i syna i do głębokiej wody - śmieje się Konieczny.

Maseczki i smokingi

Na festiwalowy kompleks nie bez powodu mówi się Zielone Wzgórze. Z Tomaszem Koniecznym spotykamy się przed klombem kwiatów posadzonych u stóp teatru. To miejsce, gdzie festiwalowa publiczność najchętniej robi sobie selfie, bo dobrze widać cały gmach Festspielhaus, wzniesiony 150 lat temu według wskazówek Ryszarda Wagnera.

Festspielhaus w Bayreuthfot. Aleksander Przybylski/TVN24

Festiwal wagnerowski w Bayreuth to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali operowych świata. Snobizm miesza się tutaj ze szczerym oddaniem muzyce Wagnera. Od 1876 roku, z pewnymi przerwami, wykonuje się tutaj jedynie jego muzykę. Wyjątek uczyniono parę razy dla IX symfonii Beethovena. To szczególna impreza, choćby dlatego, że zarządzają nią nadal potomkowie Ryszarda Wagnera i Cosimy Liszt-Wagner.

Pełno tu nieznanych nigdzie indziej rytuałów. Zamiast gongu publiczność wzywają puzoniści i trębacze wygrywający na balkonie tematy z kolejnego aktu. Chociaż konserwatywny dress code stopniowo się liberalizuje, to nadal dominują stroje wieczorowe lub narodowe. Dlatego do rzadkości nie należy tu widok dżentelmena w bawarskich krótkich spodenkach albo damy w jedwabnym kimonie.

O dodatki w tym roku zadbała pandemia. Publiczność musi nosić na rękach zielone opaski zaświadczające, że zostało się zweryfikowanym pod kątem szczepienia lub negatywnego testu na obecność SARS-CoV-2. Maseczki oczywiście także były obowiązkowe, co kreatywnie wykorzystali twórcy pamiątek, sprzedając chińskie maski FFP2 z portretem Ryszarda Wagnera.

- Również nas artystów wysłano na obligatoryjne wymazy. Dotyczyło to całego personelu. Ale dobrze, że festiwal wraca do normalności. To jest szalenie ważne, by sztuka nam towarzyszyła nawet w pandemii - wyjaśnia Tomasz Konieczny.

Wagner trafił w tym roku nawet na maseczkiFot. Aleksander Przybylski/TVN24

W budynku teatru zabroniono używania wachlarzy, żeby nie wzmagać przepływu aerozoli. Zakaz może bawić, ale w przypadku Bayreuth nie jest to błaha kwestia. Wachlarze są popularnym rekwizytem, bo teatr na Zielonym Wzgórzu pozbawiony jest klimatyzacji. Tyleż ze względów konserwatorskich i troski o akustykę, co w myśl zasady, że za Wagnera klimatyzacji nie było i ludzie dawali sobie jakoś radę.

W tym roku wachlarze podczas spektakli nie mogą być używaneFot. Aleksander Przybylski/TVN24

- W przypadku wysokich temperatur na zewnątrz, ta odczuwalna temperatura w środku będzie wynosić jakieś 40 stopni. Muzycy orkiestry korzystają z tego przywileju, że ich nie widać, więc często występują w t-shircie czy krótkich spodenkach. Gdy kłaniamy się do braw, wtedy dyrygent szybko przebiera się w garnitur albo frak - tłumaczy śpiewak.

Wotan w drodze, czyli jak Tomasz Konieczny widzi swoją ukochana rolę
Wotan w drodze, czyli jak Tomasz Konieczny widzi swoją ukochana rolęTVN24

Polskie Bayreuth

Dzieła Wagnera nawet laikom kojarzą się z gęstą fakturą i ścianą dźwięku. Żeby licznych muzyków gdzieś pomieścić, ale również by odpowiednio zbalansować dźwięk orkiestry, Wagner zaprojektował niezwykle głęboki kanał. Komfort pracy jest tam ograniczony, ale za to efekt niesamowity, bo publiczność nawet na najwyższym balkonie słyszy wszystko doskonale.

- To jest szczególny teatr, zbudowany bezpośrednio na wzgórzu porośniętym starodrzewem. Tutaj ziemia i korzenie rezonują. Akustyka jest tu legendarna - mówi Tomasz Konieczny.

Ale i w Polsce są miejsca związane z Wagnerem, które posiadają cudowną akustykę. To na przykład Opera Leśna w Sopocie, gdzie na wzór Bayreuth organizowano w latach dwudziestych wagnerowski festiwal. Tomasz Konieczny marzy, żeby do tej idei powrócić.

- My w Polsce powinniśmy mieć wielki festiwal operowy. Jesteśmy dużym europejskim krajem, a w tym miejscu świata brakuje takiego festiwalu. Chociaż Opera Leśna wprost stworzona jest do wykonywania dzieł Wagnera, to nie musimy się ograniczać tylko do jego repertuaru. To jest teraz moje marzenie, by stworzyć takie miejsce i być może już w przyszłym roku zadebiutuje tam Bałtycki Festiwal Operowy - dzieli się swoimi planami Tomasz Konieczny.

Festiwal w BayreuthFot. Aleksander Przybylski/TVN24

Niebezpieczne związki

Umiarkowany Postęp w Granicach Prawa - nazwa partii założonej dla żartu przez Jaroslava Haška byłaby dobrym podsumowaniem tego, co od ponad dekady dzieje się w Bayreuth. Rodzina Wagnerów oraz menedżerowie kultury związani z imprezą starają się festiwal unowocześniać i stawiać czoła niechlubnej przeszłości. Ta przeszłość to oczywiście jawny antysemityzm i szowinizm Ryszarda Wagnera oraz toksyczny flirt jego syna i wnuków, jak i samego festiwalu z nazizmem.

Festiwal Wagnerowski był jednym z nielicznych miejsc, gdzie Adolfa Hitlera można było zobaczyć w cywilnym fraku. Prominentni naziści byli tutaj częstymi gośćmi, a festiwal wprzęgnięto w aparat propagandowy Trzeciej Rzeszy. Nie bez entuzjazmu spadkobierców kompozytora. Wnuk Ryszarda, Wieland należał do NSDAP i pracował nad rozwojem rakiet V2. Nim po wojnie Wielandowi dane było wskrzesić festiwal, w budynkach teatru zakwaterowano czarnoskórych żandarmów, a w samym teatrze wystawiano farsy i operetki. Amerykańska armia zrobiła to bardzo świadomie, żeby poniżyć rodzinę Wagnerów.

Winifred Wagner wita nazistowskich dygnitarzy na dworcu w BayreuthNarodowe Archiwum Cyfrowe

70 lat po zakończeniu wojny brązowe popiersie Ryszarda Wagnera, stojące w parku, oflankowane zostało zdjęciami żydowskich muzyków. To część wystawy Zamilkłe Głosy oddającej hołd artystom, którzy kiedyś festiwal współtworzyli, a potem byli prześladowani przez nazistów.

Jedną z najlepiej ocenianych inscenizacji ostatnich lat są "Śpiewacy Norymberscy" w reżyserii Barrie'go Kosky'ego. Reżyser żydowskiego pochodzenia stworzył inscenizację zabawną i wzruszającą, a jednocześnie przenoszącą część akcji na salę sądową procesów norymberskich. W komicznym z założenia finale drugiego aktu zabawny galimatias szybko przeradza się w antyżydowski pogrom, a publiczności śmiech więźnie w gardle.

"Śpiewacy Norymberscy" w reżyserii Barrie'go Kosky'egoFestiwal w Bayreuth / E. Nawrath

Krasnal Ryszard i drag queen

Widać też starania zmierzające do spuszczenia powietrza z festiwalowego balonika. To zadanie o tyle wdzięczne, że Wagner był niepoprawnym narcyzem i sam podsycał na poły boski kult, którym otaczały go rzesze fanów. Kilka lat temu postanowiono z tego zadrwić i dyrekcja festiwalu zamówiła kilkadziesiąt pomalowanych w różne kolory figurek Wagnera. Rozstawione w całym mieście statuetki przypominają wyglądem ukochane przez niektórych Niemców krasnale ogrodowe, co jest tym bardziej zabawne, że kompozytor wzrost miał raczej mikry.

Po latach posuchy w mediach społecznościowych Festiwal w Bayreuth doczekał się wreszcie fanpage'a na Facebooku z prawdziwego zderzenia. Tyle samo miejsca, co dyrygentom i solistom, poświęca się tam pracy orkiestry i personelu technicznego, co ma być dowodem na egalitaryzm imprezy.

W tym roku premierę "Latającego Holendra" poprowadziła Oksana Liniw. Pierwsza dyrygentka w długiej, blisko 150-letniej historii festiwalu, otworzyła imprezę. Pożegnano się za to z wybitnym maestro Christianem Thielemannem. Były już dyrektor muzyczny festiwalu słynął z apodyktycznego charakteru i problemów we współpracy z zespołem. Kolejną, rewolucyjną zmianą było wprowadzenie sprzedaży biletów on-line. Wcześniej bilety się losowało i jeżeli meloman nie był członkiem jednego z rozsianych po całym świecie towarzystw wagnerowskich, to mógł na swój bilet czekać nawet dziesięć lat.

Wagner jako krasnal, czyli festiwal z przymrużeniem okaFot. Aleksander Przybylski/TVN24

Coraz częściej pojawiają się w Bayreuth inscenizacje, które otwarcie szargają świętości, wywracają libretto na nice lub stawiają je w najdzikszych kontekstach. Niekiedy z dobrym skutkiem, innym razem wywołując oburzenie publiczności wyrażane głośnym buczeniem.

- Sztuka nie znosi stagnacji. Poszukiwania powinny być, ale kto szuka, potrafi też zbłądzić, to normalna rzecz - zauważa Tomasz Konieczny, sam siebie określając jako wroga "teatru śmieciowego", który za wszelką cenę chce szokować. - Niejednokrotnie mamy niestety do czynienia z taką sytuacją we współczesnym teatrze. Czy to wszystko w Bayreuth zmierza we właściwym kierunku? Nie wiem. Gdy brałem udział w produkcji "Lohengrina", nie byłem w pełni zadowolony z sytuacji scenicznej, w której mnie postawiono - dodaje śpiewak.

- To pewnie "Tannhäuser", który zagrają tu lada moment, też nie wzbudziłby pana zachwytu? - dopytuję, wiedząc, że na scenie pojawiają się klauni, jedzenie z Burger Kinga i drag queen w brokacie.

- A nie, akurat ten "Tannhäuser" jest w porządku. Nie jestem wrogiem nowoczesnego teatru tylko złego teatru - wyjaśnia.

Nowa inscenizacja "Tannhäusera" Festiwal w Bayreuth / E. Nawrath

Tomasz Konieczny wystąpi przed publicznością w Bayreuth trzykrotnie. Pomiędzy festiwalowymi spektaklami będzie okazja, żeby usłyszeć go w Warszawie na festiwalu Chopin i jego Europa, gdzie w połowie sierpnia wystąpi w komicznej jednoaktówce Cimarosy. Jeśli jego marzenie o zorganizowaniu letniego festiwalu operowego w Trójmieście dojdzie do skutku, to zapewne od przyszłego roku będzie w Polsce częstszym gościem.

Festiwal w Bayreuth rozpoczął się 25 lipca i potrwa do 25 sierpnia.

Autorka/Autor:Aleksander Przybylski

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje zaatakowany podczas interwencji medycznej ratownik. Został zaatakowany ostrym narzędziem przez mężczyznę, który sam wezwał karetkę. "Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym i zapoczątkować konieczne zmiany legislacyjne, zapewniające bezpieczeństwo ratownikom" - napisała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. - Nie ma akceptacji dla tego typu czynów, została przekroczona granica - powiedział były szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego profesor Robert Gałązkowski.

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

Źródło:
PAP, TVN24

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN