W poniedziałek telewizja Polsat hucznie świętowała swoje 25. urodziny. Pierwsza prywatna stacja telewizyjna w Polsce rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku o godzinie 16.30.
W uroczystej gali wziął udział między innymi prezydent Andrzej Duda.
Prezydent uczestniczył w gali z okazji #25LatPolsat pic.twitter.com/TOlFemOPqQ
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 11 grudnia 2017
W związku z obowiązującym w 1992 roku prawem, początkowo stacja nadawała ze studia w Holandii, dokąd nagrania docierały drogą lotniczą. Sygnał w Polsce odbierany był drogą satelitarną. Rok później Polsat, jako pierwszy kanał komercyjny, otrzymał koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nadawanie naziemne, a w 1994 roku stał się pierwszym koncesjonowanym komercyjnym kanałem o zasięgu ogólnopolskim, przełamując monopol telewizji publicznej.
Początkowo stacja nadawała cztery godziny dziennie, by w 1994 roku rozszerzyć czas antenowy do 16 godzin. Od 2004 roku Polsat nadaje przez całą dobę.
Nazwę telewizji wymyślił satyryk Tadeusz Drozda, a tak zwany dżingiel, czyli sygnał muzyczny promujący stację skomponował Grzegorz Ciechowski.
Pierwsze "Informacje" i słynne tytuły
Historia Polsatu wiąże się z wieloma tytułami i postaciami. Polsat na swojej antenie miał pierwszy polski talk-show "Na każdy temat" prowadzony przez Andrzeja Woyciechowskiego. Po śmierci dziennikarza jego miejsce zajął Mariusz Szczygieł. To tu po raz pierwszy w polskiej telewizji padło słowo "orgazm".
Na antenie Polsatu jeszcze w 1993 roku pojawił się pierwszy niezależny serwis informacyjny: najpierw "Informacje", które później stały się "Wydarzeniami".
Stacja kojarzona jest także z takimi tytułami, jak "Świat według Kiepskich", "Miodowe lata", "Adam i Ewa", "Idol" czy "Bar", który był trampoliną do sławy między innymi Doroty Rabczewskiej. W 1996 roku pojawiły się legendarne "Paszporty Polsatu" - pierwsza w Polsce akcja lojalnościowa, która swoim zasięgiem dotarła do 13 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Rok później stacja wyprodukowała "Idź na całość", teleturniej, którego gospodarzem był Zygmunt Chajzer. Jego uczestnicy walczyli o cenne nagrody, a w jednej z bramek czaił się kot Zonk.
Działalność charytatywna
Przez lata Telewizja Polsat rozrosła się do kilkunastu kanałów. W swoim portfolio poza czterema kanałami ogólnymi, ma także kanały sportowe, kobiece, dziecięce i filmowo-serialowe. Spółka ponadto zaangażowana jest w działalność charytatywną w ramach Fundacji Polsat.
Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP