- Pokazuję, jak niebezpieczne jest pisanie sms-ów w trakcie jazdy samochodem: z perspektywy rodzin ofiar i kierowców, którzy muszą żyć z odpowiedzialnością za śmierć. Ten film ma przerazić - mówi reżyser Werner Herzog, który nakręcił dokument "From One Second To The Next". To część kampanii społecznej promującej kulturę bezpiecznej jazdy w USA, bo z powodu obsługiwania telefonu za kierownicą rokrocznie ginie ponad 100 tysięcy osób.
Xzavier trzymał za rękę starszą siostrę, gdy przechodzili na drugą stronę ulicy. Młody kierowca, który w czasie jazdy czytał sms-a, uderzył w niego i wlókł 20 metrów, zanim zahamował. Xzavier jest dziś sparaliżowany od pasa w dół i ma ograniczoną zdolność ruchu rąk, żeby oddychać używa respiratora.
Chandler pisał sms-a prowadząc vana i uderzył w bryczkę, którą jechała rodzina amiszów. Zabił troje dzieci (w tym 3-latka) i ciężko ranił ich rodziców. Ojciec ofiary, Martin, dotarł do kierowcy, by wybaczyć mu wypadek. Niedługo potem Chandler sam został ojcem.
Debbie wyszła z psem na ostatni spacer przed snem, gdy Emma podczas sms-osowania zjechała z drogi i uderzyła w nią samochodem. Debbie leżała w śpiączce przez cztery miesiące i dziś jest niepełnosprawna, a jej leczenie do tej pory kosztowało milion dolarów. Jej ukochany pies zginął w wypadku. Emma została skazana na 30 dni więzienia.
Reggie na autostradzie w Utah doprowadził do kolizji trzech aut, bo zajęty był telefonem komórkowym, a nie tym, co dzieje się na drodze. Jeden z kierowców z naprzeciwka odniósł tak mocne obrażenia, że musiał zakończyć karierę kowala. Dwóch pasażerów w drugim samochodzie zginęło na miejscu. Choć od wypadku minęło siedem lat, Reggiego wciąż "prześladuje samolubne i głupie zachowanie, z którym na zawsze będzie musiał żyć". By zmniejszyć poczucie winy, zaangażował się m.in. w zmianę prawa w Utah - by kierowcy, którzy spowodowali wypadek w wyniku sms-owania, ponosili takie same kary jak pijani kierowcy, którym grozi do 15 lat więzienia.
Z perspektywy rodzin ofiar i kierowców
To cztery części - "The X Man", "A Letter From Martin", "Our Sister Debbie" i "Reaching For The Stars" - filmu dokumentalnego "From One Second To The Next" legendarnego reżysera Wernera Herzoga (autora m.in. "Fitzcarraldo" i "Nosferatu"), który tym razem przedstawia historię czterech osób, które na własnym doświadczeniu pokazują, czym może się skończyć "texting & driving".
- Pokazuję jak katastrofalne w skutkach jest pisanie sms-ów w trakcie jazdy samochodem: z perspektywy rodzin ofiar i kierowców, którzy muszą żyć z odpowiedzialnością za śmierć. Życie i tych, i tych zmieniło się na zawsze, o czym odważnie i szczerze opowiadają - mówi reżyser.
To podobny temat do tego, którym zajmował się wcześniej. W swoim poprzednim filmie dokumentalnym "Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci" zgłębiał problem kary śmierci w Teksasie, rozmawiając ze skazańcami czekającymi na egzekucję.
Skutki są przerażające
35-minutowy "From One Second To The Next" powstał na zlecenie organizacji It Can Wait, promującej kulturę bezpiecznej jazdy. To część kampanii społecznej, bo skutki nieodpowiedzialnego obsługiwania telefonu podczas jazdy są przerażające - rokrocznie ginie w takich wypadkach ponad 100 tysięcy osób na całym świecie.
- Sms-y, maile, pisanie na Facebooku - to nie tylko zdobycze cywilizacji, ale także zagrożenie dla naszego życia i innych. Jeśli korzysta się z nich w nieodpowiednich miejscach, np. na drodze. Gdy pojawi się wiadomość w czasie jazdy, to trudno nie odebrać telefonu, dlatego tym filmem chcemy zwiększyć świadomość skutków. Mój film ma przerazić - wyjaśnia Herzog.
"From One Second To The Next" oraz informacje o akcji zostały upublicznione na oficjalnej stronie It Can Wait. Niebawem dokument trafi do organizacji pozarządowych i ponad 40 tys. szkół w całych Stanach Zjednoczonych, bo sprawcy wypadków samochodowych podczas sms-owania to głównie młodzież.
Choć temat nie jest nowy (m.in. dziennikarz "New York Timesa" Matt Richtel dostał w 2010 roku Nagrodę Pulitzera za tekst na ten sam temat), to - zdaniem krytyków - film Herzoga jest bardziej poruszający.
Autor: am/mtom / Źródło: NBC News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: It Can Wait