Miał mieć piwne, a ma niebieskie oczy. Po śmierci ktoś wybił mu dwa przednie zęby. Był blondynem. O kim mowa? O wielkim astronomie Mikołaju Koperniku. W piątek, w 537. rocznicę urodzin, jego czaszka i kości trafią do katedry w Toruniu. Na podstawie badań i poszukiwań naukowców dotyczących "człowieka, który ruszył Ziemię" powstał film "Tajemnica grobu Kopernika".
Zaraz po odkryciu niekompletnego szkieletu w 2005 roku zajęto się rekonstrukcją twarzy Kopernika. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji w Warszawie ustaliło, że miał pociągłą twarz, lekko złamany nos i bliznę nad okiem. Naukowcy wciąż nie byli pewni, czy odkryty szkielet należy do Kopernika. Analiza porównawcza DNA rozwiała ich wątpliwości. W muzeum w Uppsali badacze znaleźli księgę "Calendarium Romanum Magnum" Johannesa Stoefflera, która należała do Kopernika. Książka trafiła tam jako łup wojenny po potopie szwedzkim
Poszukiwania Kopernika
Po latach badań wyszły jednak na jaw zupełnie nowe zagadnienia - np. Kopernik miał niebieskie oczy, a nie jak się do tej pory uważało - piwne. Ponadto - brakowało mu dwóch przednich zębów. Na szczęście, słynny astronom zęby stracił już po śmierci. W czasie swego życia, zdaniem reżysera filmu "Tajemnica grobu Kopernika" musiał jednak zniewalać uśmiechem. - Wyobraźmy sobie te piękne, białe zęby Mikołaja Kopernika w uśmiechu. Uśmiech Mikołaja Kopernika musiał być naprawdę pełen uroku i zniewalający - zapewnia Michał Juszczakiewicz.
W czwartek odbyła się prapremierowa projekcja filmu Juszczakiewicza, który towarzyszył naukowcom poszukującym grobu astronoma. Ciało Kopernika znaleziono w katedrze we Fromborku. Nie było to łatwe, bo znajdowało się tam ponad 100 innych niezidentyfikowanych ciał. Naukowcom udało się jednak znaleźć te właściwe.
Do Torunia... Na chwilkę
W piątek, w 537. rocznicę urodzin naukowca jego czaszka i kości trafią do toruńskiej katedry. Wprawdzie tylko na jeden dzień, ale i tak "odwiedziny" mają być huczne. - Orszak będzie szedł tą drogą, a następnie sarkofag zostanie tutaj zainstalowany w tej kaplicy kopernikańskiej w tym miejscu - pokazuje program obchodów Iwona Górzyńska, koordynator uroczystości.
Kopernik kojarzony jest z Toruniem, ponieważ to właśnie tu spędził pierwsze lata swojego życia. - Kopernik przebywał w Toruniu w najwcześniejszym okresie swojego dzieciństwa i młodości, do 18-ego roku życia. W mieście bardzo zacnym, dobrym, dobrze prosperującym - zachwala Toruń przedstawicielka Muzeum Mikołaja Kopernika Janina Mazurkiewicz. W toruńskim muzeum po raz pierwszy wystawione będą oryginalne rękopisy Mikołaja Kopernika z roku 1518 i lat 20-stych. Pochodzą one z czasów, gdy Kopernik pełnił funkcję administratora zamku w Olsztynie.
W maju jednak jego szczątki powrócą do miejsca pochówku - do zamku we Fromborku. Tam zostaną powtórnie i oficjalnie pochowane. Jak na jednego z największych Polaków w historii przystało.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Polska i Świat