Wrócił po trzech latach i nie zawiódł. Recenzja "1-800-OŚWIECENIE", nowej płyty Taco Hemingwaya

Autor:
Źródło:
tvn24.pl
Taco Hemingway i Quebonafide wzięli udział w akcji #Hot16Challenge2
Taco Hemingway i Quebonafide wzięli udział w akcji #Hot16Challenge2TVN24
wideo 2/4
TVN24Taco Hemingway i Quebonafide wzięli udział w akcji #Hot16Challenge2

Lato przechodzi w jesień, a Taco Hemingway odpala nocną audycję, "będącą lekiem na wielkomiejską bezsenność", w której rozmawia z samym sobą. Radiowa koncepcja, towarzysząca nam przy odsłuchu płyty, to zbędny dodatek do bardzo udanego albumu. Wracający po trzyletniej przerwie raper zadziwia tu techniką i imponuje pomysłowością. Chętnie sięga do hiphopowych korzeni, jednocześnie spoglądając na przewałkowane tematy z nowej perspektywy.

Między rokiem 2015 a 2020 było to coś znacznie pewniejszego niż słoneczne dni nad Bałtykiem - kiedy przychodziło lato, wyjść musiała nowa płyta Taco Hemingwaya. Trzy lata temu warszawski raper wypuścił nawet dwa albumy. Co prawda "Jarmark" i "Europa" stanowiły spójną całość, jednak miały status dwóch odrębnych krążków. Taki rozmach mógł dziwić, bo wcześniej Taco między wierszami zapowiadał dłuższą przerwę, a nie rekordową dawkę nowości. Obie płyty z lata 2020 roku spotkały się z niezbyt pochlebnymi recenzjami, więc muzyk uznał, że to właściwy moment na wciśnięcie pauzy.

Nie spodziewaliśmy się jednak, że przerwa potrwa aż tyle. Przez ostatnie trzy lata Filip Szcześniak (prawdziwe imię i nazwisko artysty - red.) ograniczał się do - raczej nielicznych - występów gościnnych, w tym udziału w głośnym międzypokoleniowym projekcie club2020. W ubiegły piątek 24 września w końcu ukazał się jego nowy album "1-800-OŚWIECENIE".

ZOBACZ TEŻ: "Wiem, jaką moc ma wasz głos. Wykorzystajcie go w wyborach". Fani Taylor Swift ruszyli do rejestracji

"1-800-OŚWIECENIE" - recenzja

Płytę już pod koniec sierpnia zapowiadały dwa single: melodyjnie-miałkie "Gelato" i dynamiczne, rapowe "Makarena Freestyle". Ten pierwszy - inspirowany włoskimi klimatami letniak - fani szybko uznali za utwór monotonny brzmieniowo i krążący wokół tematów już dawno wyciśniętych przez Filipa do ostatniej kropli. Drugi, będący demonstracją wyrabiającej się z płyty na płytę nawijki, brzmi po prostu lepiej, w czym niemała zasługa trapowo-gitarowego podkładu wysmażonego przez Rumaka, autora większości bitów na płycie.

To właśnie postęp techniczny, jaki zrobił Taco podczas swojej trzyletniej przerwy, jest tym, co już po pierwszym odsłuchu albumu szczególnie zwraca uwagę. Kiedy Filip kilka lat temu brał szturmem polski przemysł muzyczny, nieliczni krytycy zarzucali mu monotonne, jednostajne flow, niepozwalające im na nadanie mu tytułu najlepszego polskiego rapera. Słów z prędkością Eminema Taco nadal nie wyrzuca, ale to, jak bawi się tempem czy zmianą brzmienia, może imponować. Dopracowanie rapowego "skilla" jest częścią chętnie manifestowanego przez niego powrotu do hiphopowych korzeni, którym hołd składa w kawałku "1000 Dni Freestyle".

Nowy materiał Taco wymyka się oskarżeniu często kierowanemu w stronę raperów: że wszystkie ich kawałki są tak naprawdę o tym samym, czyli o wszystkim i o niczym jednocześnie. Że twórczość znacznej części polskiej (i nie tylko) sceny sprowadzić można do żyjącego już własnym życiem wersu autorstwa Kizo: "kiedyś nie miałem, a teraz mam". Od czasu do czasu ubranego w formę piosenki o miłości czy parodii.

U Szcześniaka na monotonię narzekać nie możemy. Najbardziej jaskrawy przykład tematycznego unikatu to "Nametag" z gościnną zwrotką Okiego. Raperzy w żartobliwy sposób opowiadają w nim o trudności, jaką sprawia im zapamiętywanie imion nowych znajomych. "Marek, Mati, Maciek, Marcin czy Kazimierz? Podawałem grabę Marii, Mai, Marcie czy Martynie" - zastanawia się Taco w refrenie. Sprzedaje też przydatny patent na wybrnięcie z takich niezręcznych sytuacji: "Kiedy mówi, że jest Karol, wtedy w bani kleję wizję, jak Linetty i Strasburger w Familiadzie grają z Frizem".

Cały kawałek interpretować można szerzej - jako manifest zmęczenia pojawiającymi się na każdym kroku nowymi znajomościami i trudności z nawiązywaniem kolejnych. Czyli problemu, o którym często mówią ludzie sławni. Sam Taco apeluje jednak, by nie winić o to sławy, bo "ma tak od dziecka".

W "Może to coś zmieni?" 33-latek zwraca uwagę, jak wiele imion ma dziś nałóg. To nie tylko szlugi, wóda i ruleta, ale również pozornie niewinna bukmacherka, a nawet obsesyjne przerzucanie ton żelaza na siłowni. "A ty, w czym szukasz szczęścia? W zmrożonych wódkach, w skrętach? Czy w zdrowych tłuszczach, w węglach? Nie jesteś sobą bez szluga w zębach?" - pyta raper. Aha, tytuł nieprzypadkowo przywodzi na myśl hit Edyty Bartosiewicz sprzed lat. Sampel z jej "Jenny" wielokrotnie przewija się w kawałku Taco. Z kolei w innym utworze, "Cichosza", Filip bezpośrednio nawiązuje do klasyka Grzegorza Turnaua o tym samym tytule.

"Całe lata", gdzie pojawia się stały kompan stołecznego hiphopowca - Dawid Podsiadło, to akurat dość przewidywalny anty-letniak. Przepełnione małolacką melancholią wspomnienia obu muzyków z czasów nastoletnich oplatają w nim dołującą myśl przewodnią: z każdą kolejną wiosną na karku, lato sprawia wrażenie coraz krótszego. Banał, ale opowiedziany bez zbędnego nadęcia. No i wyjaśniający po części, dlaczego nowy album warszawskiego Hemingwaya otrzymaliśmy nie w lipcu, co było już małą tradycją, a u progu jesieni.

ZOBACZ TEŻ: "Chciałbym, żeby mnie życie już tak nie bolało". Rozmowa z Arkiem Kłusowskim

Nowy obraz wielkomiejskiej elity

Taco po raz kolejny udowadnia, że tytuł czołowego kronikarza pokoleniowego wśród raperów otrzymał w pełni zasłużenie. Raz po raz rzuca celnymi obserwacjami, ubierając je w sprawne wersy. W "Mixie Sałat" (na feacie Daria Zawiałow) będącym aktualizacją "Białkoholików" z początków jego dyskografii, wyśmiewa narzucane sobie na pokaz ograniczenia. Ludzi, którzy kupują tytułową sałatkę tylko po to, aby za chwilę wylądowała w koszu. Tych, co "rzucają szlugi w poniedziałek, żeby w środę iść po nie do kiosku".

Po trzyletniej przerwie Taco wrócił ze zmienioną perspektywą pokoleniową. Niby już wcześniej obserwował licealistki z pewnego dystansu, samemu wspominający swoje czasy szkolne jako odległe, ale nigdy nie odcinał się od obecnej młodzieży tak grubą kreską jak w "Niedzieli" (gościem schafter). Tutaj nie ukrywa już, że staje się powoli panem w wieku średnim. Wspomina czasy, w których "ustawiał się z dilerem na Gadu-Gadu", zauważa, że "ciuchy jego młodości znów są modne".

Zmieniła się też opisywana przez Taco klasa średnia-wyższa z dużych ośrodków miejskich. Jako cel ciętych uwag raper upatrzył sobie ją dawno temu, właściwie na samym początku kariery, nie ukrywając jednocześnie, że często przyłapuje samego siebie na byciu jej przedstawicielem. W "Pakiecie Platinium" wyśmiewaniu konsumpcyjnej obsesji tego środowiska poświęca więcej miejsca niż kiedykolwiek wcześniej. Wznosi też jego zachcianki na wyższy finansowo poziom: lekko ocierające się o strefę premium zakupy w Almie zastąpił prawdziwy high life, steki wagyu za pół tysiąca i mahoniowe trumny.

I tu powstaje pytanie: to wilanowskie elity zaczęły wyznaczać sobie nowe standardy luksusu czy Taco, po tym, jak "zrobił sześć zer", inaczej widzi skrajne odcienie próżności? A może po prostu tym razem postanowił uderzyć w inne szczeble finansowej drabiny i stąd ta różnica?

ZOBACZ TEŻ: PRO8L3M wraca z nową płytą. W klipie wystąpił Andrzej Chyra

"Radiowa" płyta Taco Hemingwaya

Jeśli do czegoś przyczepić się można w miarę otwarcie, bez używania słów typu "chyba", "może", "ewentualnie", to do radiowej koncepcji płyty. Album podany został w formule nocnej audycji radiowej, podczas której Taco-słuchacz rozmawia z Taco-prowadzącym (ze zmodulowanym, pogrubionym głosem rasowego prezentera), tworząc nostalgiczne dialogi, będące wstępem do kolejnych utworów. Wnoszą one niewiele, bez nich całość byłaby równie spójna i zrozumiała, za to bardziej płynna.

"Gadane" wstawki w polskim rapie to w ogóle temat na osobną dyskusję. W dziewięciu na dziesięć przypadków trudno oprzeć się wrażeniu, że ich jedyną funkcją jest utrudnianie odsłuchu w opcji "odtwarzaj losowo". Wybijał się na tym tle anegdotyczny hosting Dwóch Sławów na "Ezoteryce" Quebonafide i… chyba tyle.

A co do samej koncepcji radiowej - ta też Ameryki nie odkrywa. Żeby nie grzebać z dala od mainstreamu, na tym patencie jechał choćby The Weeknd w swoim ubiegłorocznym "Dawn FM". Inna sprawa, że dzięki radiowym przerywnikom Taco ucieka od zarzutu o brak - uwaga, ulubione słowo recenzentów, odpowiednik "merytorycznego" u dziennikarzy sportowych - konceptualności. "1-800-OŚWIECENIE" konceptualne jest bez dwóch zdań. Ale koncept ten sprawdza się zdecydowanie gorzej niż na przykład hotelowy storytelling z "Marmuru".

Naprawdę trudnym zadaniem jest sklasyfikowanie tego albumu w swoim osobistym rankingu najlepszych płyt 33-latka. Poprzednie krążki miały sporo punktów wspólnych, pod wieloma względami były porównywalne, a więc - jakkolwiek dziwnie zabrzmi to w przypadku jednego artysty - konkurencyjne. "1-800-OŚWIECENIE" to płyta, której nie powinno się zamykać w kategoriach "lepsza", "gorsza".

Słuchacze narzekali od jakiegoś czasu, że Taco wyczerpał tematy i popadł w muzyczną rutynę. Chcieli czegoś nowego - no to coś nowego dostali. Teraz kręcić nosem po prostu nie wypada.

ZOBACZ TEŻ: The Weeknd w Warszawie. Fenomenalna podróż w postapokaliptyczny świat

Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Wcześniej Morawiecki wygłosił expose. Ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował sukcesy jego ekipy. Sejm zamierza teraz wystawić jako kandydata na premiera Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

Rząd Morawieckiego bez wotum zaufania

Rząd Morawieckiego bez wotum zaufania

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

W trakcie exposé premiera Mateusza Morawieckiego do miejsca, gdzie siedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podszedł - po krótkiej wymianie zdań z Jarosławem Kaczyńskim - Ryszard Terlecki. Jak podała reporterka "Faktów" TVN, przekazał on "wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego".

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

W czasie swojego exposé w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zaliczył wpadkę. W pewnym momencie, gdy czytając z kartki mówił o korzyściach wynikających z wprowadzenia 500 i 800 plus przez PiS, padło słowo "slajd".

W exposé premiera Morawieckiego pojawił się "slajd"

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO Barbara Nowacka, gdy w trakcie jej przemówienia rozległy się na sali głośne komentarze. Posłanka mówiła akurat o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka. - Milczcie, bo czasami w imię pewnej powagi trzeba zachować spokój, a wy żeście pozwolili sobie na obrzydliwe rzeczy dotyczące podziału - stwierdziła, zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

- Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze inwestyturę pana premiera. Jeśli to nie zakończy się sukcesem, będzie forsował koncepcję, która została przedstawiona - zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia po exposé Mateusza Morawieckiego. Inwestyturą we Włoszech i Francji nazywa się zgodę parlamentu na skład i program powołanego rządu. W średniowieczu określano tak nadanie lenna wasalowi przez seniora.

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24

Premier Mateusz Morawiecki chce rozszerzenia praw opozycji, której rolę w obecnym Sejmie przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Jego propozycje wzbudziły wyraźne rozbawienie u posłów obecnej większości sejmowej. Kamery zarejestrowały śmiech liderów Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba została ranna po tym, jak we wsi Tymbark niedaleko Limanowej (woj. małopolskie) padły najprawdopodobniej strzały. - Sprawdzamy, jaka to była broń i amunicja - poinformowała starszy aspirant Jolanta Batko, rzeczniczka limanowskiej policji. Według zgłoszenia poszkodowany mężczyzna został postrzelony.

Strzały w małopolskiej wsi, ranny mężczyzna. Mógł zostać postrzelony

Strzały w małopolskiej wsi, ranny mężczyzna. Mógł zostać postrzelony

Autor:
bp,
AMN/PKoz
Źródło:
Kontakt 24

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować ministerstwem klimatu i środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Autor:
Olga
Orzechowska,
Filip
Folczak
Źródło:
TVN24

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał. Proszą świadków zdarzenia o pomoc.

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie wojny ciężko jest znaleźć czas i przelecieć połowę kuli ziemskiej - przyznał Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę wziął udział w zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Argentyny Javiera Milei. Jak zauważa BBC, zmiana władzy w Argentynie może stać się dla Ukrainy darem losu. Budzący ogromne kontrowersje we własnym kraju Milei jednoznacznie wspiera bowiem walczącą z rosyjską agresją Ukrainę, co wśród przywódców regionu nie jest wcale oczywistością. Czy po tej wizycie prezydent Zełenski znajdzie nowych sojuszników w Ameryce Łacińskiej?

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

Autor:
tas/kg
Źródło:
BBC

W czwartek po południu po autostradzie A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) pasem awaryjnym pod prąd pędził srebrny volkswagen. Inni kierowcy zaalarmowali policję, a ta zatrzymała 49-latkę. Interwencja zakończyła się... pouczeniem. Starszy posterunkowy Edyta Daroch z piotrkowskiej policji informuje, że funkcjonariusze wrócą do sprawy "w związku z pojawieniem się nowych okoliczności". Chodzi o film, na którym widać zdarzenie. Nagranie trafiło do sieci i zbulwersowało opinię publiczną.

Pędziła pod prąd na A1. Policjanci ją "pouczyli" i puścili bez żadnej kary

Pędziła pod prąd na A1. Policjanci ją "pouczyli" i puścili bez żadnej kary

Aktualizacja:
Autor:
bż/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 31-latka, który w centrum Krakowa miał zaatakować "ostrym narzędziem" przechodnia. Podejrzany został zatrzymany po tym, jak mundurowi opublikowali w mediach społecznościowych jego wizerunek. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał zaatakować przechodnia "ostrym narzędziem". Został zatrzymany

Miał zaatakować przechodnia "ostrym narzędziem". Został zatrzymany

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Podczas wyburzania budynku na terenie Elektrowni Stalowa Wola (woj. podkarpackie) z sufitu spadły ludzkie szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która podejrzewała, że mogą należeć do jej ojca. Od kobiety pobrano materiał biologiczny, który został porównany z tym wyodrębnionym ze szczątków. Wynik wykluczył pokrewieństwo.

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca. Jest wynik ekspertyzy

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca. Jest wynik ekspertyzy

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Błażej Poboży, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim. Poboży, który jest też warszawskim radnym, do banku centralnego trafił na początku grudnia. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda powołał ponadto byłego wiceministra finansów Artura Sobonia na członka zarządu NBP.

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Prokuratura postawiła zarzut księdzu Arkadiuszowi B, proboszczowi jednej z parafii z okolic Malborka (woj. pomorskie). Duchowny jest podejrzany o usiłowanie popełnienia przestępstw pedofilskich. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Obywatelskie zatrzymanie księdza. Proboszcz usłyszał zarzut, grozi mu więzienie

Obywatelskie zatrzymanie księdza. Proboszcz usłyszał zarzut, grozi mu więzienie

Autor:
mm/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

W Polsce trwa sejmowa gorączka. Historyczne poniedziałkowe posiedzenie niższej izby parlamentu transmitowane jest na żywo w jednym z warszawskich kin. Na platformie X krąży zaś zdjęcie punktu sprzedaży choinek, którego właściciel skrócił godziny pracy, żeby oglądać obrady. 

Skracają pracę, by oglądać Sejm. Kino transmituje na żywo obrady w "dniu dwóch premierów"

Skracają pracę, by oglądać Sejm. Kino transmituje na żywo obrady w "dniu dwóch premierów"

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki: "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek swoje exposé. Mówił, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło w tych wyborach "drugi w historii III RP wynik" i to "właśnie dlatego prezydent Andrzej Duda, zgodnie z obyczajem parlamentarnym, powierzył misję tworzenia rządu" właśnie Morawieckiemu. - Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze - mówił w Sejmie. Przedstawił w swoim wystąpieniu "siedem wyzwań dla Polski".

Exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24, PAP

W Sejmie zasiada od ponad 12 lat. W politykę zaangażowany jest od mniej więcej trzech dekad. Pełnił już funkcję wicemarszałka województwa mazowieckiego i sekretarza stanu w kancelarii premiera. Teraz Marcin Kierwiński ma zostać ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska.

Szefem MSW w rządzie Donalda Tuska ma zostać Marcin Kierwiński. Jak przebiegała jego kariera

Szefem MSW w rządzie Donalda Tuska ma zostać Marcin Kierwiński. Jak przebiegała jego kariera

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Izabela Leszczyna typowana jest na ministrę zdrowia w nowym rządzie Donalda Tuska. Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej ma za sobą pracę w resorcie finansów, przez lata pracowała również jako nauczycielka języka polskiego.

Chciała "nieść kaganek oświaty". Teraz ma objąć resort zdrowia

Chciała "nieść kaganek oświaty". Teraz ma objąć resort zdrowia

Autor:
wac//am
Źródło:
tvn24.pl

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Przepisy, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakładał na Polskę kary są niezgodne z konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską.

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny wyrok w sprawie aktora Jerzego S., który w październiku 2022 kierował samochodem po alkoholu i uderzył motocyklistę.

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nagranie kierowcy peugeota jadącego pod prąd trasą S7 z okolicy Mławy otrzymaliśmy w poniedziałek na Kontakt 24.

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Autor:
as/b
Źródło:
Kontakt 24

Fundacja Media Forum przygotowała raport na temat zainteresowania Polaków informacjami pochodzącymi z mediów lokalnych. Wynika z niego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Aż 84 procent badanych deklaruje swoje zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl