Projektantka mody, córka Paula McCartneya, Stella McCartney w wywiadzie dla "The Observer" przyznała, że nie pierze często swoich ubrań i namawia innych, by też tak robili. Jej słowa są szeroko komentowane w brytyjskich mediach.
7 lipca McCartney udzieliła wywiadu brytyjskiemu tygodnikowi "The Observer".
"Kieruję się w życiu zasadą: jeśli pranie nie jest absolutnie konieczne - nie pierz" - powiedziała projektantka.
Jedno z pytań dotyczyło podejścia McCartney do prania chemicznego.
W odpowiedzi projektantka nawiązała do tego, czego nauczyła się od najlepszych krawców. To od nich poznała "przepis na idealny strój". Brzmi on: "po prostu nie pierz. Poczekaj, aż brud zaschnie i zdrap go".
"Nie noszę codziennie innego biustonosza"
"Nie noszę codziennie innego biustonosza i nie wkładam do pralki ubrań, które założyłam tylko raz. Bardzo dbam o higienę, ale nie jestem fanką prania chemicznego ani jakiegokolwiek innego" - dodaje projektantka.
Ekologiczna moda
McCartney słynie z ekologicznego i etycznego podejścia do mody i nie jest to pierwszy raz, kiedy wypowiada się na temat prania.
Jeden z projektów, w jaki zaangażowana jest 47-latka nosi nazwę "Clevercare" i zachęca do rozważnego dbania o odzież.
"Im mniej pierzesz, tym lepiej", "ograniczając pranie, oszczędzasz wodę i energię", "aby utrzymać ubrania w czystości wystarczy je wietrzyć i czyścić plamy", "pranie chemiczne jest szkodliwe dla zdrowia - zarówno twojego, jak i pracowników pralni" - czytamy na stronie internetowej projektu.
W swoich kolekcjach McCartney nie korzysta ze skór zwierząt i futer. Zamiast tego używa materiałów alternatywnych, takich jak microsilk, czyli jedwab wytworzony laboratoryjnie oraz mylo – skóra wyhodowana z grzybów.
Ekologiczne podejście do mody McCartney chętnie promuje w mediach społecznościowych. Jej instagramowe konto śledzi około 6 milinów osób.
"Czy Stella McCartney ma rację?"
Brytyjskie media dyskutują o słowach wypowiedzianych przez projektantkę w wywiadzie dla "The Observer". W artykule BBC zatytułowanym "Czy Stella McCartney ma rację - czy powinniśmy przestać prać nasze ubrania?" możemy przeczytać opinie ekspertów wypowiadających się na ten temat.
"Ubrania, zawłaszcza te z popularnych sieciówek, zrobione są często ze sztucznych materiałów, takich jak poliester i akryl. Przy każdym praniu takiej odzieży do środowiska dostaje się około 9 milionów plastikowych cząsteczek" - twierdzi Laura Diáz Sánchez z fundacji Plastic Soup.
Z kolei prof. Andrew Groves przyznaje w rozmowie z BBC, że ubrania prane w pralce szybciej się niszczą, rozciągają i tracą kolor.
Autor: mbl//mro / Źródło: BBC, stellamccartney.com
Źródło zdjęcia głównego: Instagram/stellamccartney, Shutterstock