Mieszkańcy pobliskich domów, sąsiadujących z tym, w którym zmarł George Michael, spodziewali się jak co roku zobaczyć go na bożonarodzeniowym nabożeństwie. Po raz pierwszy od lat nie pojawił się. Później zgasły lampki na udekorowanym przez niego domu i wszyscy wiedzieli, że stało się coś niedobrego - relacjonował londyński korespondent TVN24 Maciej Woroch. W Boże Narodzenie zmarł George Michael.
Policja i ratownicy, którzy pojawili się w domu brytyjskiej legendy muzyki pop, potwierdzili jego zgon o 13:42 londyńskiego czasu. Policja dotychczas określa śmierć artysty jako "niewyjaśnioną, ale niepodejrzaną". Menadżer Michaela poinformował wcześniej, że przyczyną śmierci artysty była niewydolność serca.
Śledczy wstrzymują się z oficjalnym komunikatem dotyczącym przyczyn śmierci do czasów, aż otrzymają wyniki sekcji zwłok.
George Michael zmarł w wieku 53 lat w niedzielę 25 grudnia.
Przez wielu krytyków uznawany jest obok Michaela Jacksona i Prince'a za najbardziej wpływowego artystę pop dwóch ostatnich dekad XX wieku. Podczas swojej 35-letniej kariery należał do absolutnej czołówki najbardziej inspirujących i odnoszących sukcesy komercyjne brytyjskich artystów muzycznych. W powojennej historii muzyki pop nieczęsto się zdarza, żeby wokalista odniósł światowy sukces solowy po odejściu z grupy, z którą wzbił się na szczyty popularności.
Sukces w Wham!
Świat poznał George'a Michaela jako połowę duetu Wham!, który w pierwszej połowie lat 80. podbił światowe listy przebojów. Międzynarodowy sukces duetu to przede wszystkim efekt entuzjastycznie zrecenzowanej trasy koncertowej po USA w 1984 roku. W tym samym roku Wham! był pierwszym "zachodnim" zespołem popowym, który koncertował w Chinach, a jego trasa była szeroko nagłośniona i komentowana przez tamtejsze media.
Chociaż karierę solową oficjalnie Michael rozpoczął w 1987 roku singlem nagranym wspólnie z Arethą Franklin ("I Knew You Were Waiting”), to pierwszy singiel sygnowany jego nazwiskiem pojawił się jeszcze w 1984 roku. Był to jeden z najważniejszych utworów w życiu artysty - "Careless Whisper".
Pierwsze muzyczne skandale
W 1987 roku pojawił się debiutancki album piosenkarza - "Faith". Promował go singiel "I Want Your Sex" z towarzyszącym mu skandalizującym teledyskiem. Płyta, którą Michael zerwał jednoznacznie z wizerunkiem tańczącego roześmianego chłopca z Wham!, zebrała najważniejsze nagrody w branży muzycznej.
"I Want Your Sex" stał się jednym z najważniejszych utworów, definiujących karierę muzyka. Nie obyło się bez kontrowersji - BBC Radio grało hit Michaela po godzinie 22., a MTV przemontowała klip, w którym zagrał sam piosenkarz ze swoją ówczesną dziewczyną i muzą - Kathy Jeung.
"Faith" tylko w USA sprzedał się w 10-milionowym nakładzie, stając się jednym z najlepiej sprzedających się albumów lat 80.
Drugi album, który ukazał się w 1990 roku, potwierdził niezwykły talent i pozycję piosenkarza na światowej scenie. "Listen Without Prejudice Vol 1" promowany był przez "Freedom!'90". Piosenka szybko stała się "hymnem" mniejszości seksualnych (chociaż artysta oficjalnego coming outu dokonał sześć lat później).
Do historii muzyki rozrywkowej, ale także do historii mody przeszedł teledysk, wyreżyserowany przez Davida Finchera. W klipie nie pojawił się sam piosenkarz, który twierdził wówczas, że jest zmęczony sławą i nie chce pokazywać swojej twarzy. Pojawiła się za to czołówka ówczesnego modelingu: pięć najlepszych supermodelek (Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Christy Turlington) oraz modele: John Pearson, Mario Sorrenti, Peter Formby i Todo Segalla.
Michael zaśpiewał "Freedom! 90" podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.
Ponad 100 mln sprzedanych płyt
Kolejne płyty i single błyskawicznie szturmowały listy przebojów po obu stronach Atlantyku. W 1998 roku Michael wydał dwupłytowy album "Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael", który promował singiel "Outside". Teledysk był ironicznym nawiązaniem do skandalu wywołanego w tym samym roku w Los Angeles. Piosenkarz został zatrzymany w publicznej toalecie za "czyny lubieżne". W efekcie incydentu piosenkarz oficjalnie potwierdził informację o swojej orientacji seksualnej.
Klip do "Outside" został nakręcony w toalecie, zaaranżowanej na dyskotekę. Sam piosenkarz wystąpił w mundurze policyjnym, dedykując piosenkę policjantowi, który go aresztował.
W sumie przez 35 lat Michael sprzedał ponad 100 mln albumów. Na koncie miał trzy nagrody AMA, tyle samo Brit Awards oraz dwie nagrody Grammy.
Autor: tmw/tr / Źródło: TVN24, BBC News, Pitchfork, NME, The Guardian